Advert
Advert

Tarihi taş köprü onarılıyor

Tarihi taş köprü onarılıyor
Tarihi taş köprü onarılıyor
Bu içerik 1647 kez okundu.

Niğde İl merkezine yaklaşık 40 km mesafedeki Hacıabdullah Beldesinde bulunan Taş Köprü'nün bakım ve onarımı Karayolları 4. Bölge Müdürlüğü tarafından yapılıyor.

Karayolları Bölge Müdürlüğü'nün 2017 yılı yatırım programında çerçevesinde yapımını üstlendiği Taş Köprü’nün onarım çalışmaları devam ediyor. Hacıabdullah Beldesi Belediye Başkanı Ahmet Takyan Beldenin girişinde bulunan ve onarım çalışmaları devam eden tarihi Köprüye ilişkin AA muhabirine bilgi verdi.

Takyan,  “Hacıabdullah köyünden İstanbul’a giden ve Padişah sarayında hoşafcıbaşı  olarak görev  yaptığı  bilenen Köyün isminin de  Köprüyü yaptıran Hacıabdullah’tan aldığı biliniyor. Hacıabdullah bu köprü ile birlikte Hicri 1227, Miladi 1812 Osmanlı döneminde köyümüze cami ve birde medrese yaptırmış, ancak  cami yıkılmış sonrasında yeniden yapılmıştır. Medrese tamamen kaybolmuş, Köprü ise dimdik ayakta kalmıştır. O zamanlar iletişim, ulaşım ve yük taşıma işleri bu köprüden sağlanıyormuş ve hala aynı şekilde kullanımına devam ediyoruz. Köprünün üzerinde bulunan kitabesinde ‘Hüvel Hayrat’ (O bir hayrat eseridir)  yazsı ile yapılış tarihi yer almaktadır. Şu günümüzde yoğun olarak kullanılan Köprüde yıpranmalar oluştuğundan dolayı onarım çalışması başlattık. Taş Köprü'nün bakım ve onarımı Karayolları 4. Bölge Müdürlüğü tarafından yapılıyor. Yaklaşık bir ay sonra onarım çalışması tamlanacak ve yeniden hizmete açacağız” dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Muzaffer Şahiner hayatını kaybetti
Muzaffer Şahiner hayatını kaybetti
İYİ Parti’de  istifa
İYİ Parti’de istifa