Advert
Advert

Bakan Çelik: “Niğde’de Genç Çiftçi projesinden 167 genç yararlandı”

Bakan Çelik: “Niğde’de Genç Çiftçi projesinden 167 genç yararlandı”
Bakan Çelik: “Niğde’de Genç Çiftçi projesinden 167 genç yararlandı”
Bu içerik 1202 kez okundu.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Genç Çiftçilere Hibe Desteği Projesi’nin Niğde’de özellikle kırsal kesimde tam olarak duyurulamadığını, bu nedenle Niğde’de projenin uygulanırlığının beklenen seviyelere ulaşmadığını söyledi. 
Tarım, Gıda ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Niğde’de geçtiğimiz yıl 167 çiftçinin yararlandığı “Genç Çiftçilere Hibe Desteği Projesi” ilgili olarak 2017 yılında 178 projenin uygulanacağını açıkladı. 
CHP Niğde Milletvekili ve KİT Komisyonu Üyesi Ömer Fethi Gürer’in soru önergesini yanıtlayan Tarım Gıda ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Genç Çiftçilere Hibe Projesi’nin 05.04.2016 tarihli ve 29675 sayılı Resmi Gazete' de yayımlanarak yürürlüğe giren "Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesi Hakkındaki tebliğ kapsamında yürütüldüğünü belirtti. 
CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in, “Genç Çiftçi Projesi kapsamında Niğde ilinde kaç kişi başvurmuştur, kaç kişi yararlanmıştır, kaç hayvan dağılımı yapılmıştır, aynı şartlara haiz olanlarda tercih nasıl sağlanmaktadır?” şeklindeki yazılı soru önergesine yanıt veren Bakan Çelik, “Proje kapsamında Niğde İlinde 167 genç çiftçimiz projeden yararlandırılmış olup, bu projelerde 582 adet büyükbaş, 1.440 adet küçükbaş hayvan dağıtımı yapılmıştır” dedi. 
Bakan Çelik, 2017 yılında 2017/10 sayılı Tebliğ kapsamında toplam 178 projenin uygulanacağını ifade ederek, “ bu projelerin 97 'si büyükbaş, 38'i küçükbaş, 10 adet büyükbaş barınak yapımı ve hayvan temini ile 2 adet küçükbaş barınak yapımı ve hayvan temini projelerinden oluşmaktadır. 
Bu projeler kapsamında, 612 adet büyükbaş ve 1.446 adet küçükbaş hayvan dağıtımı yapılacaktır” şeklinde konuştu.


GENÇ ÇİFTÇİ PROJESİ DUYURULMADI
CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer ise, geçtiğimiz yıl Tarım, Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından hayata geçirilen projenin, Niğde’de yeterince duyurulmadığını ve kapsamda istenilen seviyede başvurunun yapılamamış olduğunu düşündüklerini belirtti. 
Özellikle kırsal kesimde hayvancılıkla uğraşan gençlerin çoğunluğunun projeden bihaber olduğunu anlatan Gürer, “Öncelikle projenin kırsal kesimde bu işle iştigal eden veya hayvancılık yapmayı düşünün gençlere tüm detaylarıyla birlikte anlatılması gerekmektedir. Ayrıca projenin kapsamının genişletilip, her bir başvuru yapana 1-2 büyükbaş ya da 3-5 küçükbaş hayvan dağıtımı yapılmak yerine, çiftçilerimizin gerçekten yaralarına merhem olacak bir seviyeye ulaştırılması gerekmektedir” dedi. 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İYİ Parti’de  istifa
İYİ Parti’de istifa
İnce’den “ince” vaatler
İnce’den “ince” vaatler