Advert

Niğde’de arazi toplulaştırmada son durum

Niğde’de arazi toplulaştırmada son durum
Niğde’de arazi toplulaştırmada son durum
Bu içerik 2187 kez okundu.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in soru önergesini yanıtlayan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Niğde’de yürütülen arazi toplulaştırma ve tarla içi geliştirme hizmetleriyle ilgili açıklama yaptı. Bakan Çelik, Misli Ovası’ndaki sulama projesinin, su yetersizliği nedeniyle iptal edildiğini açıkladı. 
CHP Niğde Milletvekili ve KİT Komisyonu Üyesi Ömer Fethi Gürer, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik tarafından yanıtlanması istemiyle TBMM Başkanlığına sunduğu yazılı soru önergesinde, arazi toplulaştırma ve tarımsal altyapı düzenleme çalışmalarının ne aşamada olduğunu sordu. Gürer, “Niğde ilinde toplulaştırma projeleri tarımsal altyapıyı ve üstyapıyı düzenlemede hedeflenen Kızılca, Çukurkuyu beldeleri ve Kayı köylerinde 37 bin hektar alanda uygulanan proje ve Misli Ovası 1. Kısım Çavdarlı, Konaklı, Ovacık, Yeşilgölcük ve Yeşilova köylerini, Misli Ovası 2. Kısım Alay, Bağlama, Hacı Abdullah, Kiledere ve Yıldıztepe beldeleri, Ağçaşar, Hasaköy ve Tırhan Köylerini, Misli Ovası 3. Kısım Edikli, Çarıklı, Karaatlı ve Dikilitaş beldeleri, Aşlama, Çayırlı ve Yarhisar köylerini kapsayan 80 bin hektar alandaki uygulama hangi aşamadadır? Her tarlarının yolu açılması ve 2 bin kilometreyi aşkın stabilize yol yapılması sağlanmış mıdır? Projelerle 27 yeni sulama tesisi hangi aşamadadır? Kapsamlı bir tarla düzenlemesi ve tarlalardaki parçalı kullanımlar minimum seviyeye indirilmesi çalışmalarına itiraz eden çiftçi sayısı kaçtır? Kaç dosya yargıdadır?” şeklindeki sorularının yanıtlanmasını istedi. 
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik ise bakanlıklarının yatırım programında yer alan Arazi Toplulaştırma ve Tarla İçi Geliştirme Hizmetleri Projeleri (TİGH) kapsamında parselasyon planlan mahallinde 3 kez askıya çıkarıldığını, askı çalışmaları tamamlandıktan sonra yeni parsel planlarının kesinleşerek tescil aşamasına gelindiğini bildirdi.


Bakan Çelik,  CHP milletvekili Ömer Fethi Gürer’in soru önergesini şu şekilde yanıtladı:
“Niğde Bor Arazi Toplulaştırma ve TİGH Projesi kapsamında; Çukurkuyu Beldesinde askı çalışmaları tamamlanmış olup, tescil aşamasına gelinmiştir. Kızılca Köyü 3. askı aşamasında, Bayat Köyü için 2. askı çalışmaları için kontroller yapılmakta olup, proje sahasına eklenen 6 mahalle için blok planlamaları tamamlanmıştır.
Niğde Misli Ovası 1. Kısım Arazi Toplulaştırma ve TİGH Projesi kapsamında bulunan yerleşim yerlerinde askı çalışmaları tamamlanmış olup, tescil aşamasına gelinmiştir.
Niğde Misli Ovası 2. Kısım Arazi Toplulaştırma ve TİGH Projesi kapsamında bulunan yerleşim yerlerinde Kiledere Beldesi ve Ağcaşar köyünde askı çalışmaları devam etmekte olup, diğer yerleşim birimlerinde askı süreçleri tamamlanmış, tescil aşamasına gelinmiş ve Tırhan Köyünün tescili bitmiştir.
Niğde Misli Ovası 3. Kısım Arazi Toplulaştırma ve TİGH Projesi kapsamında bulunan yerleşim yerlerinde askı çalışmaları tamamlanarak tescil aşamasına gelinmiştir.
Niğde Bor Arazi Toplulaştırma ve TİGH Projesi kapsamında sulama tesislerinin proje aşaması tamamlanmış olup, inşaat aşamasına geçilecektir. Niğde Misli Ovası 1. Kısım Arazi Toplulaştırma ve TİGH Projesi içerisinde yer alan sulama projesi su yetersizliği nedeniyle iptal edilmiş olup, Niğde Misli Ovası 2. ve 3. Kısım Arazi Toplulaştırma ve TİGH Projesinde sulama projesi bulunmamaktadır. Arazi Toplulaştırma ve Tarla İçi Geliştirme Hizmetleri Projeleri kapsamında yol çalışmaları devam etmekte olup, hâlihazırda yaklaşık 1.900 km yol yapılmıştır. Ayrıca, bahse konu projelerde tescil işlemi devam ettiğinden dolayı hâlihazırda yargıya yansımış dosya bulunmamaktadır” şeklinde bilgilendirme yaptı

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Uzman Çavuş Son Yolculuğuna Uğurlandı
Uzman Çavuş Son Yolculuğuna Uğurlandı
Metin Usta’ya Son Veda
Metin Usta’ya Son Veda