Advert
Advert

Niğde’nin ÇATAK Projesi çalışmaları başladı

Niğde’nin ÇATAK Projesi çalışmaları başladı
Niğde’nin ÇATAK Projesi çalışmaları başladı
Bu içerik 742 kez okundu.

Çevre Amaçlı Tarımsal Arazilerin Korunması (ÇATAK) Programı kapsamında; Niğde’nin  Altunhisar, Bor, Çamardı, Çiftlik, Ulukışla ve Merkez İlçe'de toplam 40 köy ve kasabada 13 bin dekar alanda programlanan çalışmaları Niğde İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından başlatıldı. 
Niğde İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, ÇATAK programı kapsamındaki uygulamaları üç ayrı katogoride belirtmiş olup, gerçekleşen uygulamalara 3 yıl süreyle ödeme yapıldığı bildirildi. 
Bu kapsamda 1. Katogori olan; Minimum toprak işlemeli tarım uygulamalarına dekar başına 30 TL, 2.Katogoride olan; Toprak ve su yapısının korunması ve erozyon engellenmesi uygulamalarına dekar başına 60 TL, 3. Katogoride bulunan; Çevre dostu tarım teknikleri ve kültürel uygulamalara dekar başına 135 TL ödeme yapılacak.  Niğde’de daha önceki yıllarda yoğunluklu olarak görülen 2. ve 3. katogorilerde çalışmalar yapılmış olup, bu çalışmalar kapsamında yer alan uygulamalar; toprak ve su yapısı korumaya ve erezyonu önlemeye yönelik çalışmalara iyi ve organik tarım çalışmalarına, basınçlı sulama sistemi uygulamaları,konturollü ilaç ve gübre kullanımı başlıklarında  özetlenen çevre dostu tarım tekniklerini ve kültürel uygulamalar gerçekleştirildi. 2017 yılı içerisinde yürütülecek ÇATAK çalışmaları için yapılacak üretici başvuruları 30 Eylül 2017 tarihine kadar yapılabilecek. Bu tarihten sanra yapılacak başvurular kabul edilmeyecek. Projenin uygulandığı veya uygulanacağı köy ve kasabalarda Niğde İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü teknik ekipleri tarafından çiftçi eğitimi çalışmaları yapılarak üreticiler konu hakkında bilgilendiriliyor. 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Muzaffer Şahiner hayatını kaybetti
Muzaffer Şahiner hayatını kaybetti
İYİ Parti’de  istifa
İYİ Parti’de istifa