Advert
Advert

Niğde Emniyeti’nden Bayramda vatandaşa sıkı denetim uyarısı

Niğde Emniyeti’nden Bayramda vatandaşa sıkı denetim uyarısı
Niğde Emniyeti’nden Bayramda vatandaşa sıkı denetim uyarısı
Bu içerik 870 kez okundu.

Niğde İl Emniyet Müdürlüğü Niğdeli vatandaşları Ramazan Bayramı süresince yaşanabilecek olumsuzluklara karşı uyardı. 
Niğde Emniyet Müdürlüğünden yapılan açıklamada; Niğde İl sınırları içinde bulunan karayollarında vatandaşların Ramazan Bayramı’nda rahat ve huzur içinde seyahat edebilmelerini sağlamak amacıyla, trafik kuruluşları tarafından her zamankinden daha etkin, duyarlı ve titiz davranılarak mevcut trafik denetimlerine ek olarak karayollarında sıkı tedbirler alınacağını belirtildi.


TÜM ŞARTLAR GÖZDEN GEÇİRİLECEK
Şehir çıkışlarında yapılacak denetimlerde; araç sürücülerinin alkol durumu, taşımacılık yetki belgeleri (korsan taşımacılık yapıp yapmadıkları), Zorunlu Mali Mesuliyet ve Zorunlu Ferdi Kaza Koltuk Sigortaları, şoförlerin sürücü belgeleri ve ceza puanları ile aracın fenni muayene durumu titizlikle kontrol edilecek, arıza ve eksikliklerin tespiti halinde gerekli yasal işlemler yapılacağına de değinilen açıklamada şunlara yer verildi: “Yapılacak trafik kontrollerinde, araçlarda teknik yönden bir aksaklığın bulunup bulunmadığı, özellikle de aşınmış lastik kullanılıp kullanılmadığı, dış ışık donanımlarının faal olup olmadığına dikkat edilecek, görüşü azaltan, sisli yağışlı ve benzeri havalarda gündüzleri de yakını gösteren ışıkların yakılması sağlanacak, far ayarı ve ışık donanımı bozuk araçlar eksiklikleri giderilinceye kadar trafikten men edilecek, yangın söndürme cihazı ve ilk yardım çantası bulunmayan araçların eksikliklerini tamamlamaları sağlanacaktır. Aşırı hız, alkollü araç kullanımı, hatalı sollama, yakın takip, şerit ihlali, çalışma süresi ihlali gibi trafik kazalarının oluşumunda büyük rol oynayan kural dışı davranışların denetimlerine ağırlık verilecektir. Sürücü ve yolcuların ön ve arka koltuklarda emniyet kemeri kullanmasına yönelik denetimlere ağırlık verilecek, gerekli cezai işlemler uygulanmakla birlikte vatandaşlarımızın emniyet kemeri kullanılmaması durumunda karşılaşabilecekleri riskler konusunda eğitici nitelikte bilgilendirmelerde bulunulacaktır. Şehir içi araç ve yaya trafik yoğunluğunun artacağı düşünülen bayram süresince önemli kavşaklarda, çarşı merkezleri ile büyük alışveriş merkezleri civarında gerekli trafik tedbirleri alınacaktır. ”


KAZALARIN YÜZDE 40’I KAVŞAKLARDA...
Açıklamada ayrıca, Arife ve Bayram günlerinde vatandaşların yoğun olarak ziyaretlerde bulunacakları şehitlik ve mezarlıklar civarında da trafik düzenini sağlamaya yönelik gerekli tedbirler alınacağı ve bununla birlikte vatandaşların şu hususlara dikkat etmesi gerektiği belirtildi: “Seyahat öncesi aracımızın bakımlarını tam ve eksiksiz yaptırmadan önce yola çıkılmamalı. Seyahat süresince trafik kurallarının yanı sıra trafik işaret ve işaretçilerine uyulmalı. Seyahat esnasında cep telefonu ve dikkat dağıtıcı mobil cihazlar kullanılmamalı. Yolculuk süresince hem ön hem de arka koltukta oturan yolcuların can güvenliğini korumak için emniyet kemerleri takılı olmalı. Hız sınırlarına uyulmalı, yorgun uykusuz ve alkollü araç kullanılmamalı. Seyahatiniz süresince her 2-3 saatte bir mola verilmeli, mümkünse iki sürücü ile yola çıkılmalı. Kazaların yüzde 40’ı kavşaklarda meydana geldiğinden kavşaklarda geçiş önceliğine uyulmalıdır. Tüm vatandaşlarımızın yaklaşan Ramazan Bayramlarını tebrik eder, kazasız ve cezasız yolculuklar dileriz.  Kamuoyuna saygıyla duyurulur.” 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Muzaffer Şahiner hayatını kaybetti
Muzaffer Şahiner hayatını kaybetti
İYİ Parti’de  istifa
İYİ Parti’de istifa