Advert
Advert

Niğde Ziraat Odası’ndan mildiyö hastalığı uyarısı

Niğde Ziraat Odası’ndan mildiyö hastalığı uyarısı
Niğde Ziraat Odası’ndan mildiyö hastalığı uyarısı
Bu içerik 939 kez okundu.

Niğde’de bazı patates ekili olan tarlalarda halk arasında ’geç yanıklık’ hastalığı olarak bilinen ’Mildiyö’ hastalığı görüldü. 
Niğde Ziraat Odası Başkanı Veli Kenar, mildiyö hastalığı ile ilgili çiftçileri uyararak; “Kimyasal mücadelede kullanılacak ilaçlar ve dozlar, İl ve ilçe müdürlüklerinden ve odamız bünyesinde çalışan Ziraat Mühendislerinin önerdiği doz ve sayıca tekerrür etmelidirler. Son olarak zirai mücadelede çiftçilerimizden ruhsatlı ilaç kullanmalarını tavsiye ediyoruz.”dedi.
Patates yetiştiriciliğinin başladığı haziran ayı içerisinde bitki boyunun 15- 20 santimetreye kadar büyüme döneminde başlayan Patates Mildiyö Hastalığı bölgemizde kısım kısım görülmeye başladı. Odamız bünyesindeki Ziraat Mühendislerimizin gerek saha çalışmalarında, gerekse çiftçilerimiz tarafından getirilen numunelerde mildiyö (geç yanıklık hastalığı) ve alternaria (erken yaprak yanıklık hastalığı) hastalıkları tespit edilmiştir. Hastalığın ilk belirtileri yapraklarda küçük soluk yeşil ve sarımsı leke şeklinde görülmesi ve sonrasında bu lekelerin birleşerek kahverengi şeklinin almasıdır. Bu da bitkide yaprağı kurutarak verimi düşürmektedir.”dedi.
Çiftçilerin ekonomik zarar yaşamadan ilaçlama yapılması gerektiğini vurgulayan Başkan Kenar açıklamasında şunları söyledi; “Bu hastalık iki şekilde yayılıyor, bunlar bitkiden bitkiye, topraktan bitkiyedir. Bölgemizde ekonomik düzeyde tarım yapılan fasulye, patates, ve şeker pancarı gibi ürünlerimizde özellikle erken ekim yapılan bölgelerimizde havaların yağışlı ve serin olması sonucunda rhizoctania, mildiyö ve antroztoz gibi hastalıklar ekonomik zarar eşiğini geçmeden kültürel ve kimyasal mücadele yapılmalı aksi takdirde verim düzeyde yüksek miktarda kayıplara neden olmaktadır. Bahçe tarımı yapılan bölgelerimizde de külleme ve kara leke ile iç kurdu ilaçlamaları yapılmalıdır.”

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Muzaffer Şahiner hayatını kaybetti
Muzaffer Şahiner hayatını kaybetti
İYİ Parti’de  istifa
İYİ Parti’de istifa