Advert

Rüzgar enerjisi ön lisans ihaleleri başladı

Rüzgar enerjisi ön lisans ihaleleri başladı
Rüzgar enerjisi ön lisans ihaleleri başladı
Bu içerik 1126 kez okundu.

Rüzgar enerjisine dayalı elektrik üretim santrali kurulması amacıyla yapılan ön lisans ihalelerinin ilk gününde, toplamda 80 megavatlık Kayseri-Niğde bölgesinde, en düşük teklifi veren firmalardan Enerjisa'ya 65, Esengüç Enerji Yatırım AŞ'ye 15 megavatlık kapasite tahsis edildi. 
Rüzgar enerjisine dayalı elektrik üretim santrali kurulması amacıyla yapılan ön lisans ihalelerinin ilk gününde, toplamda 80 megavatlık Kayseri-Niğde bölgesinde, en düşük teklifi veren firmalardan  Enerjisa'ya 65, Esengüç Enerji Yatırım AŞ'ye 15 megavatlık kapasite tahsis edildi. Türkiye Elektrik İletim AŞ (TEİAŞ) Genel Müdür Yardımcısı Vekili Hakkı Özata'nın komisyon başkanlığını yaptığı ihalede, ilk bölge olan Kayseri-Niğde için teklif dosyaları açıldı.  Söz konusu bölge için verilecek 80 megavatlık ön lisans için 25 firmanın teklif dosyaları incelendi. Kayseri-Niğde bölgesinde kilovatsaat başına 2,90 dolar/cent teklif veren  Enerjisa Enerji Üretim AŞ'ye 65 megavatlık kapasite tahsisi uygun bulunurken, şirketin bu bölgede kuracağı santralin adı Erciyes RES olacak. Söz konusu bölgede, kilovatsaat başına eksi 0,01 dolar/cent teklif veren Esengüç Enerji Yatırım AŞ'ye ise 15 megavatlık kapasite tahsisi yapılacak. Şirketin bu bölgede kuracağı rüzgar enerjisi santralinin ismi ise  Ovacık RES olacak.
Böylece, her iki şirkete toplamda 80 megavatlık kapasite tahsis edildi.
Rüzgar enerjisi ön lisans yarışmalarında bugün toplamda 320 megavatlık ön lisans verilecek 4 bölge için teklifler alınıyor. 21-23 Haziran'da tamamlanacak ön lisans yarışmalarıyla toplamda 11 bölge için 710 megavatlık ön lisans verilecek. Yarışmalar için şirketlerin başvuruları 24-30 Nisan 2015'te alınmıştı.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Uzman Çavuş Son Yolculuğuna Uğurlandı
Uzman Çavuş Son Yolculuğuna Uğurlandı
Metin Usta’ya Son Veda
Metin Usta’ya Son Veda