Advert

Ekmek paralarını kamıştan çıkarıyorlar

Ekmek paralarını kamıştan çıkarıyorlar
Ekmek paralarını kamıştan çıkarıyorlar
Bu içerik 741 kez okundu.

Mersin'in Arpaç Köyü’nde yaşayan Mehmet Aş (52) 40 yıldır geçimlerini, sazlıklarda yetişen kamışlarla yaptıkları sepetleri satarak sağlıyor.
Her yıl ilkbaharda Niğde'nin şehir çıkışında Eskigümüş Kasabası yol kavşağında kurdukları çadırdan atölyelerinde el emeği göz nuru sepetler örüyorlar. 
Bu mesleği severek yaptığını söyleyen eşi Kerziban ve Mehmet Aş, “Her yıl ilk baharda ailece Niğde'ye geliyoruz 10 metrekare bırandadan yaptığımız yer hem evimiz hem mutfağımız 4-5 ay burda kalıyoruz. Konaklamamıza ilgi gösteren başta Niğde Belediye Başkanı Faruk Akdoğan'a ve bizlere sahip çıkan Niğdelilere teşekkür ederiz. 
Mersin ve Afyonkarahisar'daki sazlıklarda yetişen kamışları ve Nevşehir Kızılırmak nehir kenarındaki söğüt budaklarından elde ettiğimiz ağaçları günde 8-10 saat çalışarak ayda ortalama 90 sepet yapıyoruz 40 yıldır bunları satarak geçimlerimizi sağlıyoruz. 
Tanesi ortalama 5 ve 45 liradan satıyoruz.Örduğümüz sepetleri vatandaşlardan yoğun ilgi görüyoruz.
Sepet örme işini atalarımızdan öğrendik.Eskiden köyümüzde hemen herkes bu işle ilgileniyordu. Şu an bu işi yapan az sayıda kişi kaldı. Zahmetli bir iş yapıyoruz. Kamış normalde çok değersiz bir bitki olarak görülebilir. Fakat biz ekmeğimizi kamıştan kazanıyoruz. Kamış bizim için çok önemli. Kamış bazı işlemlerden geçtikten sonra örülecek sepet haline getiriyoruz.
Kamışın işlenmemiş halinin sert olduğunu dile getiren Mehmet Aş, "Kamışı bu haliyle örmek imkansız. Elimizle tek tek ortadan yarıyoruz. Sonra traktör yardımıyla veya taşla eziyoruz. Sulayıp üstünü kapatıyoruz. 
Bu şekilde yumuşattıktan sonra eşime veriyorum. Eşim de örüp, sepet haline getiriyor. Yaklaşık 25 çeşit modellerimiz var.En çok rağbet görenler ise piknik, çamaşırlık, pazar sepetleri, sebze ve meyve kurutmalığı yazlıklarda, kameriyeler ,evlerin önünde, ve deniz olan yerlerde şemşiye.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Uzman Çavuş Son Yolculuğuna Uğurlandı
Uzman Çavuş Son Yolculuğuna Uğurlandı
Metin Usta’ya Son Veda
Metin Usta’ya Son Veda