Advert

Niğde’nin tarihine restorasyon onayı

Niğde’nin tarihine restorasyon onayı
Niğde’nin tarihine restorasyon onayı
Bu içerik 1190 kez okundu.

Niğde’nin her bir köşesinde bulunan ve tarihin izlerini taşıyan ve birer simge haline gelen tarihi eserler ile yapılara Koruma Kurulu’ndan restorasyon ve resistasyon onayı çıktı. 
Konu hakkında açıklamada bulunan AK Parti Niğde Milletvekili Alpaslan Kavaklıoğlu, “İlimizde bulunan tarihi cami, türbe ve hamamların yeniden eski ihtişamlı günlerine kavuşabilmeleri için yapmış olduğumuz çalışmalar sonucu rölöve, restorasyon ve resistasyon projeleri hazırlanmıştır. Hazırlanan bu projeler Koruma Kurulunca da onaylanarak kabul edilmişlerdir” dedi. 
Kabul edilen bu projelerden bir tanesinin ilimizin simgelerinden ve en önemli camilerinden olan İlhanlılar döneminde yapılan Sungurbey Caminin Restorasyon Projesi olduğuna değinen Kavaklıoğlu şöyle devam etti: “Uzun çalışmalar ve takiplerimiz sonrası Sungurbey Cami'nin rölöve, restorasyon ve resistasyon projesi Vakıflar Genel Müdürlüğünce değerlendirilerek 2017 yılı için yatırım kapsamına alınarak onaylanmıştır.
Temmuz ayı içerisinde ihalesi yapılarak restorasyonu başlayacaktır. Yapılacak restorasyon sonrası Sungurbey Cami'miz eski muhteşem görünüşüne kavuşacaktır.” 
Rölöve, restorasyon ve resistasyon projeleri tamamlanarak Koruma Kuruluna sunulan ve onaylanan tarihi eserlere ait projeler hakkında da bilgi veren Kavaklıoğlu, “Niğde'mizin Merkezinde bulunan Burhan Mescidi, Esenbey Türbesi ile Bor İlçemizde bulunan Sokubaşı, Hacıveli, Kayabaşı, Karaca, İsaağa ve Süllüoğlu Camileridir. Niğde ve Bor'daki tarihi camilerimizin restorasyon projeleri Vakıflar Genel Müdürlüğünce Temmuz ayı içerisinde yerinde incelenerek öncelik sırası belirlenerek restorasyonları için takvim belirlenecektir. Belirlenen takvime göre 2018 yılında ve sonraki yıllarda yatırım kapsamına alınarak restorasyonları yapılacaktır. İlimizdeki tüm tarihi eserlerimiz belirli bir takvim çerçevesinde restore edilecektir. Yapılacak olan rölöve, restorasyon ve resistasyon çalışmalar sonrası tarihi camilerimiz, türbelerimiz eski görünümlerine kavuşacaktır” dedi. 


“TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ”
Ayrıca Niğde merkezde bulunan Kütüplü Cami ve Bor'da bulunan Yeni Hamam'ın rölöve, restorasyon ve resistasyon proje çalışmaları devam ettiğine de değinen AK Parti Niğde Milletvekili Kavaklıoğlu “Restorasyon proje çalışmalarının onaylanmasını müteakip bu tarihi eserlerimizinde orijinaline uygun olarak yapılması için Vakıflar Genel Müdürlüğü nezdinde takipçisi olacağız. Medeniyetimizin önemli eserleri olan bu camiler, türbeler ve hamamlar eski orjinal görünüşüne sadık kalınarak yenilenmesine yönelik çalışmalarımız devam edecektir. Niğde'miz kültür alanında hakettiği hizmeti en iyi şekilde almaya devam edecektir” diye konuştu. 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Uzman Çavuş Son Yolculuğuna Uğurlandı
Uzman Çavuş Son Yolculuğuna Uğurlandı
Metin Usta’ya Son Veda
Metin Usta’ya Son Veda