Advert
Advert

Toros Kurbağası Devletin koruması altında

Toros Kurbağası Devletin koruması altında
Toros Kurbağası Devletin koruması altında Hamza TAV
Bu içerik 547 kez okundu.
Reklam

Bakanlık tarafından yürütülen çalışmalar kapsamında Türkiye’ye endemik olan ve yalnızca Niğde İli Ulukışla İlçesi sınırları içerisinde Karagöl-Çiniligöl sulak alanında yaşayan Toros Kurbağası Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından oldukça sıkı bir şekilde korunuyor.
Orman ve Su İşleri Bakanlığı türleri koruma gayesiyle yürüttüğü çalışmaları aralıksız sürdürüyor. Ülkemiz için öneme sahip türleri korumak maksadıyla bir yandan tür koruma eylem planları hazırlayan Bakanlık, bir yandan da türlerin yerinde korunması için farklı tedbirler alıyor. 

ENDEMİK KURBAĞALAR BİYOKAÇAKCILIĞA KARŞI KORUNUYOR
Uluslararası Bern Sözleşmesi, Çevre Kanunu ve Sulak Alanların Korunması Yönetmeliği kapsamında koruma altında olan Toros Kurbağasının yaşadığı Karagöl-Çiniligöl ve çevresinde uygulanan koruma tedbirleri çerçevesinde yol trafiğe kapalı tutuluyor ve araçların geçişine müsaade edilmiyor.
Bakanlığa bağlı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü ekiplerince alanın güvenliği sağlanırken Toros Kurbağasına yönelik biyokaçakcılık vakalarının önüne geçmek için gerekli önlemler alınıyor ve kaçakçılığa karşı yöre halkı bilgilendiriliyor. Biyokaçakcılıkla mücadele kapsamında cezai işlem gerçekleştiren Bakanlık, geçtiğimiz yıl sosyal medya üzerinden, alana zarar verdiği tespit edilen 7 kişi hakkında her bir şahsa 40 bin 913 TL olmak üzere toplam 286 bin 391 TL idari yaptırım uyguladı.

DÜNYA’DA SADECE NİĞDE’DE GÖRÜLDÜ
Dünya’da sadece Niğde’de ki Bolkar Dağları’nda görülen Toros Kurbağası, su ve su kenarlarındaki çayırlıklarda yaşamını sürdürüyor. Dağ kurbağalarının en küçüğü olma özelliğini taşıyan Toros Kurbağası, böceklerle besleniyor ve korktuğunda ölü taklidi yapabiliyor.

 

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Aydın Akbaş Niğde’ye veda etti
Aydın Akbaş Niğde’ye veda etti
15 TEMMUZ ANISINA...
15 TEMMUZ ANISINA...