Advert

Tescilli yerli patateslerin hasadı yapılıyor

Tescilli yerli patateslerin hasadı yapılıyor
Tescilli yerli patateslerin hasadı yapılıyor
Bu içerik 867 kez okundu.

Turfanda Çeşit Tescil Denemeleri kapsamında Niğde Patates Araştırma Enstitüsü tarafından Mersin-Yenice ve Adana-Kürkçüler lokasyonunda kurulan Turfanda Çeşit Tescil Denemelerinin hasatlarına bu yıl itibarıyla başlandı. Ankara Tohumluk Tescil ve Sertifikasyon Merkezi Müdürlüğünde görevli uzmanlar eşliğinde çeşitlerin, bölge koşullarındaki adaptasyon kabiliyetleri, verim ve verim unsurları ile bazı kalite özellikleri incelenerek çeşitlerin turfanda özellikleri tespit edilmeye çalışılıyor. 
Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Niğde Patates Araştırma Enstitüsü Müdürü Uğur Pırlak; "Ülkemizde ana ürün, turfanda ve ikinci ürün olmak üzere tüm patates üretim sistemleri uygulanmakta olup Nisan ayından başlayarak Aralık ayı sonuna kadar patates hasatları devam etmektedir. Ege, Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinde erkenci (Turfanda) patates üretimi yapılmakta, diğer bölgelerde ise ana ürün olarak yetiştirilmektedir. Bu durum, özellikle pazarlama açısından Türkiye için çok büyük bir avantajdır. Turfanda yetiştiricilik hem zamanından önce ürün alımı sağlamakta hem de ekonomik açıdan üreticiye gelir sağlamaktadır. Bunun yanında insan beslenmesi açısından yılın her sezonu tüketime uygun hale gelmektedir. Bu yüzden bölge koşullarına adapte olabilecek en uygun çeşidin belirlenmesi önem arz etmektedir. Bu araştırmalar kapsamında enstitümüz, kendi geliştirdiği yerli patates çeşitleri ile özel tohumculuk firmalarının yurtdışından ithal ettikleri ve üretimini yapılmak istedikleri yeni çeşitlerin turfanda tescil denemelerini de yürütmektedir. Bu denemeler Ankara Tohumluk Tescil ve Sertifikasyon Merkezi Müdürlüğü ile işbirliği halinde yapılmakta olup turfanda patates yetiştirmeye uygun iklim özelliklerine sahip Adana ve Mersin illerinde yürütülmektedir" dedi.
Yürütülen AR-GE projeleri neticesinde toplam 8 adet yerli patates çeşidi geliştirdiklerini belirten Pırlak "Turfanda patates çeşitleri geliştirmenin yanında, patates siğil hastalığına dayanıklı ve sanayilik çeşit geliştirme çalışmaları da Enstitümüzde hali hazırda devam etmektedir." dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Uzman Çavuş Son Yolculuğuna Uğurlandı
Uzman Çavuş Son Yolculuğuna Uğurlandı
Metin Usta’ya Son Veda
Metin Usta’ya Son Veda