Advert
Advert

Bakan “projeler hazırlanıyor” dedi

Gürer, Akkaya barajındaki çevre sorunu gündeme taşıdı

Bakan “projeler hazırlanıyor” dedi
Bakan “projeler hazırlanıyor” dedi
Bu içerik 610 kez okundu.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in Akkaya Barajında çevre felaketi ile ilgili Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’na yönelttiği sözlü soru önergelerini bakan Eroğlu TBMM kürsüsünden yanıtladı.
CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer Niğde Akkaya Barajında 29 Mart 2016 tarihinde yaptığım incelemede suyun köpürerek aktığı, koyu yeşil renkte olduğu ve kokusu ile çevreye önemli sorun oluşturduğunu gördüm. Akkaya Barajının kurtarılması için çalışmalar hangi aşamadadır? dedi.  Bakan Eroğlu – “Bakanlığımızca hazırlanan Niğde Akkaya Baraj Gölü ve Çevresi İyileştirme Projesi kapsamında 31 bin metreküp dip çamuru bertaraf edilmiştir. Koyunlu ve Fertek köyleri yerleşim birimleri atık su toplama hattı yapılması maksadıyla Niğde Valiliğiyle de protokol imzalanmıştır. Niğde ili ikinci kademe evsel ileri atık su biyolojik arıtma tesisinin projeleri hazırlanmıştır. Bu konuda 2017 içinde projeler tamamlandı, biz Kalkınma Bakanlığına teklif edeceğiz; ya Bakanlığımız veya İller Bankası tarafından yapılacaktır“dedi.
 CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer Niğde Bor Akkaya Barajı’nın çevre kirliliğine neden olduğu bilinmekte ancak temizlenmediği için çevreye koku yayan riskli bir alan olarak sorun yaratmaktadır. Barajın temizlenmesi adına bir proje uygulanmakta mıdır? Akkaya su değerleri nedir? İnsan sağlığı açısından risk var mıdır? Sorularına da Bakan Eroğlu –“Bakanlığımızda hazırlanan Niğde Akkaya Baraj Gölü ve Çevresi İyileştirme Projesi kapsamında 35 bin metreküp dip çamur bertaraf edilmiştir. Koyunlu-Fertek köyleri yerleşim birimleri atık su toplama hattı yapılması maksadıyla Niğde Valiliğiyle protokol yapılmıştır “yanıtını verdi.

NEDEN SONUÇ ALINAMIYOR
CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in Niğde Akkaya Barajının çevre felaketi olarak bölgeye verdiği zarar giderek belirginleşmektedir. Akkaya Barajı için son on yılda yapılan temizleme ile ilgili çalışmalarda toplam ne kadar harcama yapılmıştır. Bugüne kadar yapılan çalışmalara rağmen sonucu neden gidilmemiştir? Sorusuna da Bakan Eroğlu-“Niğde Akkaya Baraj Gölü ve Çevresi İyileştirmesi Projesi Bakanlığımızca hazırlanmış ve bu kapsamda suların çekilerek dip çamurun kuruduğu kesimlerde iş makineleri çamur sıyırma işlemleri yapılmış olup toplam 117.850 metrekarelik alanda makineli sıyırma işlemi yapılarak yaklaşık 35 bin metreküp çamuru, baraj sonrası hâlinde bulunan mera arazisinin ıslahı maksadıyla alana serilmiş ve benim de katıldığım bir ağaçlandırma programı çerçevesinde ağaçlandırılmıştır” dedi.


RAMSER SÖZLEŞMESİNE GÖRE KORUNMUYOR
CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in Niğde ilinde Akkaya Baraj Gölünün Ramser Sözleşmesi kapsamında koruma alanı kapsamına alınması düşünülmek temidir? Sorusunu da Bakan Veysel Eroğlu yanıtladı-“Niğde Akkaya Barajı yapay sulak alan niteliğinde olup Ramser kriterlerinden herhangi birini sağladığına dair veri bulunmamaktadır. Baraj gölü, Sulak Alanların Korunması Yönetmeliği kapsamında korunmaktadır.


YANITLAR YETERSİZ
CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer Akkaya Barajı ile ilgili sorunun göz önünde olmasına karşın yıllardır çözümsüz kalmasının bölge ile ilgili yeterli duyarlılığın olmamasına bağladı. Sayın Bakan sorularımıza verdiği yanıtta projelerden söz etmektedir. Akkaya on yıldır projeler yapılmakta ancak sorun çözüm bulmamaktadır. 
Burada yapılan harcamalar açıklanmalıdır. İnsan sağlığı riski konusunda daha kapsamlı analizler ve incelemeler sağlanmalıdır. Sorunun bölge için yarattığı risk anlaşılmalıdır. 
Ramser sözleşmesine alınacağı yönünde on yıl önce çıkan haberlerinde aslının olmadığı görülmektedir. Akkaya Niğde ili için kanayan bir yaradır ve söz yerine icraatlar bir an önce gerçekleştirilmelidir “dedi.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Muzaffer Şahiner hayatını kaybetti
Muzaffer Şahiner hayatını kaybetti
İYİ Parti’de  istifa
İYİ Parti’de istifa