Advert
Advert

Gürer: Şifalı bitkileri sordu

 Gürer: Şifalı bitkileri sordu
 Gürer: Şifalı bitkileri sordu
Bu içerik 576 kez okundu.

 

 CHP Niğde Milletvekili ve KİT Komisyon Üyesi Ömer Fethi Gürer’in şifalı bitkiler ve bunların sağlık üzerinde etkileri ile satıcılarının denetimine yönelik sorusunu Sağlık Bakanı Recep AkdağTBMM kürsüsünden yanıtladı.

 Soru tutanaklarda şöyle yer aldı:“ Bakan Akdağ  “Değerli Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in çok önemli bir sorusu var: Ülkemizde, doktor yerine farklı bitkilerle sağlık bulunacağı yönünde televizyonlarda kimi profesörlerin anlattığı tedavi yöntemleri, kitaplar… Bu hususlarda ne dememiz lazım? Önemli bir konu gerçekten. Konuyu iki boyutuyla ele almamız lazım. Birincisi: Eğer tıp doktorları tarafından anlatılıyorsa bitkisel tedavi de bir tedavi biçimidir gerçekten. İçeriğine bakmak lazım. İçeriğinde bilim dışı bir söz, tutum varsa Hekimlik Meslek Etiği Kuralları’nı ihlalden işlem yapıyoruz. Eğer bu yöntemler yetkisiz, hekim dışı kişilerce anlatılmakta ise durum değişiyor. Yürürlükteki kanunumuza göre bu suçtur, bu fiilî işleyen kişiler bir yıldan üç yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılırlar. Peki, biz ne yapıyoruz, nasıl mücadele ediyoruz? Bu bağlamda özellikle internet siteleri ve uydu kanalları çok kullanılıyor. Rakamlarla mücadelemizden bahsedeyim. 2016 yılında 5.056 internet sitesini tamamen erişime engellenmesi talebiyle Erişim Sağlayıcıları Birliğine bildirmiş durumdayız. Çok yakın takip ediyoruz bu meseleyi. Ayrıca 4.590 adet internet sitesi de yapılan tanıtımların tüketiciyi yanıltıcı nitelikte olması sebebiyle Gümrük ve Ticaret Bakanlığımızın Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğüne bildirilmiştir. Bu hususta 8 milyon 700 bin lira idari para cezası uygulanmıştır. Tüketicinin bilgi eksikliğini istismar ederek ürün tanıtımı yapan, satışını gerçekleştiren kişiler için de cumhuriyet başsavcılıklarına 138 suç duyurusunda bulunmuş durumdayız. Ama bu çok enteresan bir konu. Gerçekten bu işin şarlatanlığını yapanları kapıdan kovsanız bacadan, bacadan kovsanız pencereden içeri girmeye çalışıyorlar. Hep birlikte bu hususta toplumdaki farkındalığı da artırmak zorundayız. Bunun için de Bakanlığımız kamu spotlarıyla ve diğer çalışmalarla bu farkındalığı da artırmaya çalışmaktadır. Ayrıca, mesela, RTÜK’e 5 televizyon kanalının kapatılması talebimizi iletmiş bulunmaktayız. 1.115 televizyon ve radyo programı CD’lerini yine incelemiş ve bunlara idari para cezası uygulanması için yazmış durumdayız. Şimdi bütün hususlarda ben bu soruyu da vesile bilerek hem RTÜK’ü hem Cumhuriyet Başsavcılıklarını görevlerini hızlı biçimde yerine getirmeleri için buradan sizlerin huzurunuzda uyarıyorum. Bu mahkemeler iki sene, üç sene sürdüğü zaman bu işin iki sene, üç sene süreceğini bilen adamlar zaten yapacaklarını yapıyorlar, atı alan Üsküdar’ı geçiyor. Onun için biz üstümüze düşeni yapıyoruz ama bu yetmiyor, gerekli kurumların RTÜK ve Cumhuriyet Savcılıklarının, mahkemelerin de işlerini, vazifelerini hızla yerine getirmeleri gerekiyor.”dedi.

 

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Sağlık Bakanı Akdağ’a sorunu en yalın biçimi ile anlattığını ve bu konuda toplumun bilinçlendirilmesi gerektiğini ifade ederek;" Bu alanda milyonlarca lira haksız kazanç olarak birilerinin cebine girerken sağlık bulacağız diye vatandaşların duyguları ile de oynanıyor. Konu hükümetin daha önleyici önlemlere yönelmesini de zorunlu kılan önemdedir. RTÜK’ün yaklaşımı daha hızlı ve daha sonuç verici olmalıdır. Dolandırıcılara karşı önlemler artırılmalıdır ”dedi.

​ 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Muzaffer Şahiner hayatını kaybetti
Muzaffer Şahiner hayatını kaybetti
İYİ Parti’de  istifa
İYİ Parti’de istifa