Advert
Advert

Niğde tarihi Kınık Höyük Kazısı başladı

Niğde’nin Altunhisar İlçesi'ndeki Kınık Höyük'te, 2010 yılından bu zamana kadar Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın izniyle Prof. Dr. Lorenzo D'Alfonso başkanlığında gerçekleştirilecek olan kazı çalışmalarına başlandı.

Niğde tarihi Kınık Höyük Kazısı başladı
Niğde tarihi Kınık Höyük Kazısı başladı
Bu içerik 1421 kez okundu.

Niğde'nin Altunhisar ilçesinde bulunan Kınık Höyük'te, 2010 yılından bu zamana kadar yani 7 yıldır kazılar yapıldığını ifade eden Prof. Dr. Lorenzo D'Alfonso; “Her yıl yaklaşık 2 ay gibi bir süre burada kazılar yapıyoruz. Kazı çalışmalarımızda  çıkan eser sayısı değişiyor ama yaklaşık yılda 15 ile 20 adet kalıntı eser çıkartılıp Niğde Müzesi'ne teslim ediliyor. Kınık Höyük'te 5 açma açtık. Her açma farklı bir medeniyete ait. 2. açma ise Türkiye’de önemli bir duvar. Demir Çağ Suru, o döneme ait 3 bin yıl öncesine ait bir duvar. Bu duvar çok büyük, 4 metre genişliğinde ve 13 metrelik yükseklikte. Bu eski Sur’un sıvası bu zamana kadar bozulmadan duruyor. Bu güzel bir konservasyona Türkiye’de rastlayamazsınız ama bizim Kınık Höyük'te çıktı” dedi.

Kazı Başkanı ve New York Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Lorenzo D’Alfonso; Kınık Höyük’te 2010’dan beri süren arkeolojik kazı çalışmalarında, 3 bin yıl öncesine ait 13 metre yüksekliğindeki anıt sur duvarının ortaya çıkarılma çalışmaları sırasında 100 metrekarelik 4 odalı, içerisinde çeşitli hayvan heykelcikleri bulunan tapınağa rastlandığını,tapınağın 2500 yıllık olduğu ve Pers dönemine ait olduğunu belirtti.

Prof. Dr. Lorenzo D'Alfonso “Orta Anadolu’da Pers dönemi tapınağı bulunmadı. Onun için bu çok önemli buluntu. Tapınakta çok eser bulduk. Bir parça riton bulduk. İran’a ait eser ama en önemlisi yerli eserler bulduk. Örneğin, bütün olarak bir taş şahin heykeli bulduk. Yine inek, kuş figürleri bulduk. Bu eserler bir tapınak için normal ama Anadolu’da daha önce bulunmadı. Burada en önemli buluntu şahin heykeli çünkü tapınağın ortasında tüm heykel bulmak zor” dedi.

Kınık Höyük'te, 3 yıl önce yapılan kazıda 100 metrekarelik 4 odalı, içerisinde çeşitli hayvan heykelcikleri bulunan tapınağa rastlandığını ifade eden Prof. Dr. Lorenzo D'Alfonso; “Burada çok farklı dönemlere ait yerler kazdık. Bu yıl yine devam edeceğiz kazı çalışmalarımıza. Bu yıl Demir Çağ dönemine ait açmada kazı çalışmaları yapacağız. Ama Pers Dönemi tapınakta geçen yıl kazı çalışmalarında 2 parça halinde bulunan ve restorasyon çalışmalarıyla tamamlanan şahin heykeli bulundu. Kazıda bulunan figürün yüksekliği 211 mm, genişliği 70 mm, uzunluğu 82 mm. Orta Anadolu'da tapınağa rastlanmamakla birlikte; Kınık Höyük kutsal yapısının kil zemini üzerinde bulunan şahin heykelciği ve ele geçirilen diğer figürlerin adak malzemesi olarak bir tanrıçaya ithaf edildiği düşünülüyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı bize söylediği 2016 yılında en güzel bir buluntu eser olduğu söylendi. Türkiye’de 4 tane bu şahin heykeline benzeyen eser var Çatal Höyük'ten heykel ve bizim heykel” diye konuştu.

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Muzaffer Şahiner hayatını kaybetti
Muzaffer Şahiner hayatını kaybetti
İYİ Parti’de  istifa
İYİ Parti’de istifa