Advert
Advert

Ekmek israfını önlemek için proje hazırladı

11. TÜBİTAK yarışmasında Biyoloji alanında 9 bin proje arasından birincilik ödülü aldı

Ekmek israfını önlemek için proje hazırladı
Ekmek israfını önlemek için proje hazırladı
Bu içerik 1834 kez okundu.

Niğde’de 7’inci sınıf öğrencisi Efe Gündeğer (13),  ekmeğin küflenmesi ve bayatlamasını engelleyen inovatif dolap projesi hazırladı.
Niğde Akşemseddin Bilim ve Sanat Merkezi Ortaokulu 7’inci sınıf öğrencisi  Efe Gündeğer, ekmeğin küflenmesi ve bayatlamasını engelleyen inovatif dolap projesi hazırladı.
Efe  Gündeğer’in  hazırladığı proje Eskişehir’de 11’incisi   düzenlenen  Ortaokullar TÜBİTAK  yarışmasında  9 bin proje arasından  birinci  oldu.
 “İnovatif Ekmek Dolabı” adını verdiği projesine ilişkin bilgi veren Efe Gündeler, evden okula gelirken  çöp konteynırının  yanında  büyük poşetler içerisinden küflenmiş  ve bayatlamış ekmekler gördüğünü ve  bundan dolayı böyle bir proje hazırladığını söyledi.
Gündeğer, “Proje fikri, evden okula gelirken çöp konteynırının yanında büyük poşetler içerisinde küflenmiş ve bayatlamış ekmekler gördüm. Yine okuldaki öğretmenimiz ülkemizde birçok ekmeğin israf edildiğini ve bu ısraf edilen ekmeklerle yılda tam donanımlı 500 okul ve tam teşekküllü 80 hastane yapılabileceğini söylemişti. Ülkemizde, günlük 6 milyon, yıllık ise iki milyar ekmek israf edildiğini öğrendim.  Ayrıca bu günlerde ramazan ayında israf edilen ekmek iki kat artıyor.  Yani günlük 6 milyon ekmek israf edilirken, ramazan ayında günlük on iki milyon civarında ekmek israf ediliyor. Ben de ülkemizdeki bu denli ekmek israfını azaltmak için ve ekonomiye katkı sağlamak amacıyla böyle bir proje hazırladım.” 
Projenin danışman öğretmeni Cüneyt Akyol ise öğrencisinin bu proje üzerinde yaklaşık altı ay süren bir hazırlık çalışması yaptığını belirterek, geçen hafta Eskişehir’de düzenlenen 11. TÜBİTAK yarışmasında Biyoloji alanında 9 bin proje arasından birincilik ödülü aldı” dedi.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Muzaffer Şahiner hayatını kaybetti
Muzaffer Şahiner hayatını kaybetti
İYİ Parti’de  istifa
İYİ Parti’de istifa