Advert
Advert

Öğrenciler tarihi eserlerin rölövesini hazırladı

Ömer Halisdemir Üniversitesi Mimarlık Bölümü Öğrencileri ‘Resterasyon ve Koruma İlkeleri’ dersi kapsamında Niğde’de 5 kilise, 12 çeşme ve 1 türbe’nin rölövesini hazırladı. Rölöve çalışmasına yaklaşık 40 öğrenci katıldı.

Öğrenciler tarihi eserlerin rölövesini hazırladı
Öğrenciler tarihi eserlerin rölövesini hazırladı
Bu içerik 2623 kez okundu.

Ömer Halisdemir Üniversitesi Mimarlık Bölümü Öğrencileri ‘Resterasyon ve Koruma İlkeleri’ dersi kapsamında Niğde’de 5 kilise,  12 çeşme ve 1 türbe’nin rölövesini hazırladı. Rölöve çalışmasına yaklaşık 40 öğrenci katıldı.

Niğde merkez de bulunan ve XIX. yüzyılda yapılmış olan, Selçuklu Türbe Mimarisinin özelliklerini taşıyan, Şerif Ali Türbesi’nin rölöve çalışmasını yapan öğrencilere çevrede bulunan vatandaşlar da ilgi gösterdi.

Dersin yürütücüleri Doç. Dr. Semiha Akçaözoğlu, Yrd. Doç.Dr. Vehbi Gökçe ve Arş.Gör. Emel Efe Yavaşcan Mimarlık öğrencilerine tarihi çevre koruma bilincini kazandırdıklarından dolayı mutlu olduklarını belirttiler.

Öğrencilerin tarihi eserlerin rölöve çalışmasına ilişkin yazılı bir açıklama yapan Doç. Dr. Semiha Akçaözoğlu,  Kapadokya bölgesinde yer alan Niğde’nin, zengin kültür mirasına sahip olmasına rağmen, bazı eserlerin yeterince tanınmadığını,  önümüzdeki yıllarda kentimizde bulunan diğer eserlerle ilgili çalışmaların da yapılacağını ve Niğde’nin Kültür turizmi açısından değerinin ortaya çıkarılması için Mimarlık Bölümü olarak gereken katkıyı sağlayacaklarını belirtti.

‘Restorasyon ve Koruma İlkeleri’ dersi kapsamında bu yıl yaptıkları çalışmalara yönelik de bilgi veren Akçaözoğlu, “Mimarlık öğrencileri Niğdemizde bulunan eşsiz eserlerden olan Küçükköy kilisesi, Hamamlı Kilisesi, Kumluca Camii, Yeşilburç Camii ve Begüm Camisinin ve tarihi çeşmelerin rölöve çalışmalarını yaptı.”

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İYİ Parti’de  istifa
İYİ Parti’de istifa
İnce’den “ince” vaatler
İnce’den “ince” vaatler