Advert

‘Medikal malzemeler eczanelerden alınabilecek’

‘Medikal malzemeler eczanelerden alınabilecek’
‘Medikal malzemeler eczanelerden alınabilecek’
Bu içerik 887 kez okundu.


Sosyal Güvenlik Kurumu, hastaların tıbbi malzemelere rahat ulaşabilmesi için tıbbi malzeme üretici ve satıcılarıyla sözleşme imzalayacak. Sözleşmenin imzalanmasıyla hastalar, medikal malzemelerini, tıpkı ilaçlar gibi eczanelerden alabilecek. 
Önümüzdeki aydan sonra halkın medikal malzemelerini eczanelerden, uzman kişilerden temin edebileceklerini tahmin ettiklerini ifade eden Niğde Eczacılar Odası Başkanı Nihat Öztürk, medikal malzemelerin uzman, profesyonel kişiler tarafından hastaya sunumunun gerçekleştirilmesi gerektiğini düşündüklerini söyledi.
Öztürk açıklamasında, ‘‘Medikal malzemeler eskiden çok kontrol edilebilen bir alan değildi. Üzerinde her türlü spekülasyonun yapılabildiği, kontrolü çok mümkün olmayan, nasıl alındığı ve  nasıl verildiği çok bilinmeyen bir alan halindeydi. Bakanlıklar bunu denetim altına alabilmek için uzun süredir çalışma yürütüyorlardı. Netice itibariyle öncelikle medikallerle bir sözleşme yaptılar, daha sonra eczanelerle bir sözleşme hazırlığı oldu. Sosyal Güvenlik Kurumu ile Türkiye Eczacılar Birliğinin görüşmeleri uzun görüşmeleri oldu. Medikal ürünleri daha önceleri, hasta, ürünün parasını ilgili medikal firmaya ödüyor daha sonra bankada bir hesap açıyor, SGK’ya aldığı faturayı iletiyor, SGK daha sonra hastaya medikal ürünün parasını ödüyordu. Bu arada hastanın bazı mağduriyetleri oluyordu. Bazen hastanın parası olmuyordu ürünü satan kişi buna güveniyor güvenemiyor veya güveniyor daha sonra ürünü satan kişi parayı alamıyordu bu şekilde aksaklıklar oluyordu.’’dedi.
Vatandaşların, Türkiye genelinde 25 bin noktada hizmet alabileceğini belirten Başkan Öztürk, açıklamasının devamında şunları söyledi: ‘‘ Bazı pahalı olan medikal malzemelerinde, hasta yatağında yatarken notere gidiyor, noterden vekaletname alınıyor ve hastanın ürünü bir şekilde temin ediliyordu. Bu sebeple ciddi sıkıntılar yaşanıyordu. Yetkililer bizim de arzumuz üzerine böyle bir çalışma yaptılar, ve aynı ilaçların hastaya temin edildiği gibi,  parasını tamamen ödemeden ilaç alır gibi alacak şekilde bir sözleşme yapıldı. Önümüzdeki aydan itibaren rahat bir şekilde eczanelerin karşılayabileceği ürünleri hasta ilaç alır gibi reçetesiyle alabilecek. Aynı zamanda bu şekilde medikal ürünleri kontrol altına alınmış olacaktır. Hizmet açısından da 25 bin noktada hastanın ayağına gitmiş olacaktır. Eczanenin olduğu her yerde hasta medikal hizmetini alabilecek.’’

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Uzman Çavuş Son Yolculuğuna Uğurlandı
Uzman Çavuş Son Yolculuğuna Uğurlandı
Metin Usta’ya Son Veda
Metin Usta’ya Son Veda