Advert
Advert

Çiftlik’te “Donanımlı zihinler güçlü aileler”

Niğde Çiftlik İlçesinde Niğde Sosyal ve Ekonomik Kalkınma Derneği (NİKSODER) tarafından Çiftlik Kaymakamlığı ve Belediyesinin proje ana ortakları olduğu “Manen Güçlü, Zihnen Donanımlı Aileler Projesi” kapsamında çalışmalar gerçekleştiriliyor.

Çiftlik’te “Donanımlı zihinler güçlü aileler”
Çiftlik’te “Donanımlı zihinler güçlü aileler”
Bu içerik 1069 kez okundu.

Niğde Çiftlik İlçesinde Niğde Sosyal ve Ekonomik Kalkınma Derneği (NİKSODER) tarafından Çiftlik Kaymakamlığı ve Belediyesinin proje ana ortakları olduğu “Manen Güçlü, Zihnen Donanımlı Aileler Projesi” kapsamında çalışmalar gerçekleştiriliyor.

İçişleri Bakanlığı 2016 Yılı Sivil Toplum Kuruluşları için Proje Yardımları Programı kapsamında desteklenen “Manen Güçlü, Zihnen Donanımlı Aileler Projesi” bütçesinin 70 Bin 200 TL olduğu, İçişleri Bakanlığı’nın ise 68 Bin 120 TL bütçeye hibe katkısında bulunduğu belirlendi.

İlimiz Çiftlik İlçesinde Niğde Sosyal ve Ekonomik Kalkınma Derneği (NİKSODER) tarafından Çiftlik Kaymakamlığı ve Belediyesinin proje ana ortakları olduğu “Manen Güçlü, Zihnen Donanımlı Aileler Projesi”nin amacının, “Niğde İli Çiftlik İlçesinde Yaşayan Aile Bireylerinin Aile İçi İletişim, Toplumsal İletişim ve Sosyal Hayata Uyumunu Arttırarak Mutlu Aile Yapısının Korunmasını ve Gelişmesini Sağlamak” olduğu ifade edildi.

Çiftlik Kaymakamı Çağlar Partal, Çiftlik Belediye Başkanı Serkan Güzel, Bozköy Belediye Başkanı Yalçın Tekeli, NİKSODER Dernek Başkanı Hacı Arala kurdeleyi birlikte keserek “Manen Güçlü, Zihnen Donanımlı Aileler Projesi” açılışını gerçekleştirdiler.

Proje ilgili konuşan Çiftlik Kaymakamı Çağlar Partal, İlçe için önemli bir adım olan bu proje ile sosyal ve eğitsel alanda büyük katkı sağlanacağını belirterek emeğe geçenlere ve NİKSODER Derneği Başkanın teşekkür ederek projede bu aşamaya kadar Kaymakamlık destek verdiklerini, bu aşamadan sonra da destek vermeye devam edeceklerini, Çiftlik Belediyesi ve NİKSODER Derneği ile başka projelerle güzel işlere imza atacaklarına inandığını söyledi.

Çiftlik Belediye Başkanı Serkan Güzel,  proje fikrini duyduğu andan itibaren gerekliliği ve aciliyeti bulunduğunu belirttiğini, bu sebeple başından beri projeye destek verdiğini ifade ederek Dernek Yönetimi ve Başkanı Hacı Arala’ya teşekkür etti.

“Belediye olarak ilçemizde yapılacak her güzel işin arkasında olacağız” diyen Çiftlik İlçe Belediye Başkanı Serkan Güzel, NİKSODER Derneği ile bu proje ile bir başlangıç yapıldığını ve daha farklı ve güzel projelerle ilerleyen zamanda işbirliklerini daha da arttıracaklarını, İlçe halkının her zaman hizmetinde olduklarını, bütün imkanları bu yönde seferber ettiklerini belirtti.

NİKSODER Derneği Başkanı Hacı Arala; bu proje fikri ile yola çıktıklarından beri heyecanla açılışı beklediğini, bu proje ile ilçeye büyük bir katkı sağlanacağına inandığını söyledi. NİKSODER Derneği Başkanı Arala, bu proje yola çıktıkları ilk andan beri desteğini esirgemeyen Çiftlik Belediye Başkanı Serkan Güzel ve Çiftlik Kaymakamı Çağlar Partal’a çok teşekkür etti. Arala, “ Dernek olarak yola çıktığımız günden beri halka ihtiyaçları doğrultusunda projeler üretmeye çalıştıklarını ve bu proje ile güzel bir adım atıldığı söyleyerek ilçe halkına hayırlı uğurlu olsun” dedi.

Çiftlik İlçe Kaymakamı Çağlar Partal, proje faaliyetlerine değinerek; “Proje kapsamında Spor Salonu oluşturulması, Ebru Kursu düzenlenmesi, Aileiçi İletişim Semineri, İslamiyette Aile Hayatı Semineri, Aile Olma ve Çocuk Yetiştirme Semineri, Erken Yaşta Evlilik Semineri, Adab-ı Muaşeret Semineri, Çanakkale Gezisi faaliyetleri gerçekleştirilecek” dedi.

KAYMAKAM: İLÇE MERKEZİNDE SUNUMLAR YAPILACAK

Çiftlik İlçe Kaymakamı Çağlar Partal, proje faaliyetlerine ilişkin detaylar vererek şunları söyledi: Proje süresi boyunca kadın katılımcıların ücretsiz yararlanabileceği bir sosyal, sportuf alan oluşturulmuştur. Toplumsal ilişkiler ve kaynaşma sağlanarak sağlıklı iletişime katkı sunulacaktır. Ayrıca salon içerisinde kadın katılımcıların çocuklarını getirebilecekleri, aile iletişimini ve çocuklarının sosyal iletişimini güzlendirebilecekleri bir çocuk oyun alanı oluşturulmuştur. Çiftlik İlçesinde 12 kadın katılımcıya yönelik ebru kursu düzenlenecektir. Ebru kursu sayesinde kadınların sosyal ve sanatsal yönlerinin geliştirilmesi sağlanacak. Bu vesile ile kendilerini geliştirebilecekleri bir hobi alanları da oluşturulmuş olacak. Günlük hayatın stresinden uzaklaşmaları ve sosyal faaliyet sağlanacağı gibi büyük Ebru Teknesi aracılığı ile kumaşa da (Başar Örtüsü gibi) uygulama yapabilmeleri sağlanarak motivasyonları yükseltilecek ve uygulamanın etkisi artırılacaktır. Uzman Psikolog eşliğinde “Aile İçi İletişim” seminerleri gerçekleştirilecektir.  “İslamiyette Aile Hayatı” seminerleri gerçekleştirilecek. Uzmanlarımızdan biri erkek, diğeri kadın olacak. İlçe Merkezinde sunumlar yapılacaktır. Bir uzman eşliğinde “Aile Olma ve Çocuk Yetiştirme” semineri gerçekleştirilecek. Seminer içeriğinde her yönden sağlıklı aile olma ve her yönden sağlıklı çocuklar yetiştirme üzerine sunum yer alacaktır.  Bir uzman Psikolog eşliğinde “Erken Yaşta Evlilik” semineri gerçekleştirilecek. Seminer içeriğinde erken yaşta evliliğin yanlışlığı ve tehlikeleri hakkında bilgiler sunulacaktır.  Çiftlik İlçesinde belirlenen kadın ve erkek katılımcılara 2 saatlik “Adab-ı Muaşeret Kuralları” semineri verilerek insani ilişkilerin geliştirilmesine ve daha saygılı ve sosyal bir toplumun inşasına katkı sunulacaktır.

ÇANAKKALE GEZİSİ VE PROJE SONUÇLARI

Proje kapsamında yer alan katılımcılara yönelik “Çanakkale Gezisi” düzenlenecektir. Gezide yer alacak katılımcılar kura ile belirlenecektir. Bu gezimizde daha önce Çanakkale gezisi yapmamış 22 aile (44 birey) yer alacaktır. Bu gezi vasıtasıyla ailelerimizin sosyal hayat ve iletişim yönlerinin güçlendirilmesi ve ufuklarının genişlemesi amaç edinilmektedir. Projenin sonunda ilçe genelinde ailelerin mutluluk, sosyallik ve eğitsel açıdan gelişmelerine katkı sunulacaktır. Özellikle kadınların daha fazla sosyal ve eğitsel imkanlara kavuşturularak kendilerini geliştirmelerine destek olunacaktır. Faaliyetlere katılarak sağlıklı iletişim kuran, sosyal hayatı gelişmiş, sanatsal yönleri oluşan ailelerin inşasına katkı sunularak gelecek nesillerin daha sağlıklı, sosyal ve donanımlı yetişmelerine katkı sağlanacaktır.”

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kendi işinin patronu ol
Kendi işinin patronu ol
Çiftlik İlçesi Şehit Nurettin Tekin Z Kütüphanesi açıldı
Çiftlik İlçesi Şehit Nurettin Tekin Z Kütüphanesi açıldı