Advert
Advert

19 Mayıs Cumhuriyet’in anlamıdır

19 Mayıs Türk Eğitim-Sen Niğde Şube Başkanı İhsan Uğraş, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı münasebetiyle bir açıklama yaparak “ Ya İstiklal ya Ölüm. Bu parola Türk milletinin kaderini değiştirdi. Gençlerimiz 19 Mayıs ruhunu hücrelerinin her zerresinde hissetmeli, o milli heyecanı her an coşkuyla yaşamalıdır” dedi.

19 Mayıs Cumhuriyet’in anlamıdır
19 Mayıs Cumhuriyet’in anlamıdır
Bu içerik 451 kez okundu.

19 Mayıs Türk Eğitim-Sen Niğde Şube Başkanı İhsan Uğraş, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı münasebetiyle bir açıklama yaparak “ Ya İstiklal ya Ölüm. Bu parola Türk milletinin kaderini değiştirdi. Gençlerimiz 19 Mayıs ruhunu hücrelerinin her zerresinde hissetmeli, o milli heyecanı her an coşkuyla yaşamalıdır” dedi.

Bağımsızlık ve özgürlüğü için savaşarak ölmeyi her türlü esarete tercih eden necip Türk Milleti’nin büyük Atatürk’ün Samsun’da yaktığı bağımsızlık ateşiyle şaha kalktığına değinen Türk Eğitim-Sen Niğde Şube Başkanı İhsan Uğraş, milli mücadelenin resmen ve fiilen başlatıldığı tarih olan 19 Mayıs iradesi, milli dirilişin önünde hiçbir gücün duramayacağını, Türk milletinin bağımsız yaşama isteğine ket vurulamayacağını, işgal sultasını sona erdireceğini net olarak dünyaya gösterdiğine de değindi.

Açıklamasına “Düşünün; cebren ve hile ile aziz vatanın, bütün kaleleri zaptedilmiş, bütün tersanelerine girilmiş, bütün orduları dağıtılmış ve memleketin her köşesi bilfiil işgal edilmiş” diyerek devam eden Uğraş şöyle dedi: “Emperyalistler ülkenin dört bir yanında cirit atıyor, paylaşım planları masa masa dolaşıyordu. Mandacılık özlemi duyan, haysiyetini, şerefini ayaklar altına almakta beis görmeyen işbirlikçi hainler, biat ettikleri emperyal güçler ile birlikte Türk milletinin adeta altını oyuyordu. Güç, silah, teçhizat işgalcilerdeydi. Başkent İstanbul başta olmak üzere vatanın her köşesi itilaf devletleri tarafından işgal edilmişti. 30 Ekim 1918 yılında Mondros Mütarekesi ile teslimiyet anlaşmasına imza atılmıştı. Ülkemizde bırakın gelişmiş sanayiyi, eğitimli, iyi yetişmiş kadroları, düzenli bir ordu bile yoktu. Osmanlı Devleti adeta yarı sömürge durumundaydı. Türk evlatlarının elinde avucunda direnç gösterecekleri hiçbir modern vasıta yoktu. Onların sadece istiklal aşkı, vatan sevdası ve iman gücü vardı. Milletimiz işgal kuvvetlerine karşı canı pahasına direniş gösteriyordu.

Cesareti ile yedi düvele meydan okuyan Türk milleti, Büyük Atatürk ve silah arkadaşlarının önderliğinde şiirlere, hikâyelere konu olan büyük kahramanlıklara imza attı ve bugün yaklaşık yüzyıldır bu topraklara harç olan o şehitlerimiz sayesinde kimseye kulluk yapmadan, özgürce nefes alarak, onurumuzla yaşıyoruz”

Atatürk’ün vatanımızı ve Cumhuriyeti gençliğe emanet ettiğine işaret eden Uğraş “Büyük Atatürk, Ey Türk Gençliği! diye başlayan Gençliğe Hitabesi’nde gençliğin birinci vazifesinin Türk istiklâlini, Türk Cumhuriyetini, ilelebet, muhafaza ve müdafaa etmek olduğunu dile getirmişti. Böylesine ulvi bir görevin sorumluluğunu omuzlarında taşıyan gençlerimiz vatanımıza en küçük bir zarar gelmemesi için elinden gelen tüm gayreti göstermelidir. Gençlerimiz 19 Mayıs ruhunu hücrelerinin her zerresinde hissetmeli, o milli heyecanı her an coşkuyla yaşamalıdır. Ne yazık ki 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kutlamalarına sınırlama getirilmişti. Bu sınırlama bugün de sürdürülmektedir. Yargı kararına rağmen 19 Mayıs törenleri stadyumlarda, hipodromda yapılmamaktadır. Hepimizin hayali bu bayramı eski görkemiyle milletimizin ve tüm gençlerimizin birlikte hissettiği o büyük heyecanla kutlamaktır. Türk tarih şuuruyla nesiller yetiştirmek, milli bilincimizi yükseltmek, gençlerimizin bayramlarımızı adına yaraşır şekilde kutlamasını sağlamak için 19 Mayıs ve daha nice milli bayramlarımıza hak ettiği değer verilmelidir. Cumhuriyet bir yönetim biçimi olmasının yanı sıra yaşam biçimidir de. Cumhuriyet; demokrasidir, eşitliktir, özgürlüktür, millet iradesidir, temel hak ve hürriyetlerdir, bilimin ve aklın ışığında çağdaş uygarlık yolunda ilerlemenin yapı taşıdır, kalkınmadır.  Bugün hala Cumhuriyetin anlamını kavrayamayan, Cumhuriyet felsefesini reddeden, bağnaz ve ithal fikirlere teslim olmuş, bu ülkenin kurucusu Atatürk’ü yerden yere vuran, O’nun manevi şahsiyetine hakaret etmekte sakınca görmeyen tehlikeli bir güruh vardır.  Bu güruhun Cumhuriyetimize zarar vermek, bu ülkenin kurucusunu değersizleştirmek, itibarsızlaştırmak, O’nun milletin gönlündeki yerini alaşağı etmek, içi boş lakırdılarla toplumda sükûneti bozmak, hatta Cumhuriyeti yıkmak gibi amaçları vardır. Bunlar aslında ipleriyle hareket ettirilen kuklalardan başka bir şey değildir. Bunlar aslında yüreklerindeki kötülükleri kusarlar, kansızlardır, iftiracılardır; edepsizliği, hayasızlığı kılavuz edinmişlerdir.

Kendini tarihçi olarak addeden ancak tarih şuurunun uzağından yakınından geçmemiş olan, uydurdukları tarihle halkı yanıltmaya çalışan, yüce dinimizi kötü amaçları için kullanarak, ülkemizin kurucu değerlerine iftira atan, Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyet ve tesis ettiği tam demokrasi sayesinde bugün bu noktada olduğunu unutan, Atatürk’ün başarılarını küçümseyen hatta yok sayan bir anlayışla etrafına zehir saçan, cehaleti, pervasızlığı, küstahlığı ile içimizi sızlatan Atatürk düşmanı bu şahıslar mutlaka ama mutlaka hak ettikleri cezayı almalıdır.

Neredeyse tüm ömrü cephede geçen, bir avuç kalan Anadolu toprağını kurtaran, tüm yurdu işgalcilerden temizleyen, Türk milletine müreffeh bir gelecek yaratmak için var gücüyle çalışan Ulu Önderimize, O’nun çok kıymetli annesi ve manevi kızına saygısızca saldırılmasını şiddet kınıyoruz ve telin ediyoruz. Tarih böylesi cahillere çok tanıklık etmiştir. Ancak bu mesnetsiz söylemlerin sahipleri hiçbir zaman başarılı olamamıştır, olamayacaktır. Büyük Atatürk arkasında öylesine kuvvetli bir gençlik, öylesine değerli bir miras bırakmıştır ki, bunu yok etmeye kimsenin gücü yetmeyecektir. Ve şunu özellikle belirtiyoruz ki; Türk milletinin ecdadına olan sevgi ve sadakati Atatürk, Cumhuriyet ve Türk milleti düşmanlarını boğacak kadar engin ve süreklidir. İşte tam da bu nedenle milli bayramlarımızı öyle bir yaşamalı ve yaşatmalıyız ki bu gafillere fırsat vermemeli, Cumhuriyeti’mizin ilelebet payidar kalması, Atatürk’ün fikirlerinin, ilke ve inkılaplarının yaşatılması için var gücümüzle çaba göstermeliyiz.  Bu vesileyle 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı en içten dileklerimizle kutluyor; kahramanlıklarıyla adını tarihe asla silinmeyecek şekilde yazdıran ilk Cumhurbaşkanımız, başkomutanımız; başöğretmenimiz Büyük Atatürk ile silah arkadaşlarına ve aziz şehitlerimize minnet ve şükranlarımızı sunuyoruz. Ruhları şad olsun!” dedi. 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İnce’den “ince” vaatler
İnce’den “ince” vaatler
Kendi işinin patronu ol
Kendi işinin patronu ol