Advert
Advert

Niğde’de “Öğrenme Şenliği”

Niğde’de İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından, Halk Eğitim Merkezi ve Çıraklık Eğitim Merkezleri bünyesi’nde açılan kursların ve kurslarda üretilen ürünlerin tanıtımının yapıldığı ‘Öğrenme Şenliği’ düzenlendi.

Niğde’de “Öğrenme Şenliği”
Niğde’de “Öğrenme Şenliği”
Bu içerik 767 kez okundu.

Niğde’de İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından, Halk Eğitim Merkezi ve Çıraklık Eğitim Merkezleri bünyesi’nde açılan kursların ve kurslarda üretilen ürünlerin tanıtımının yapıldığı ‘Öğrenme Şenliği’ düzenlendi.

Halk Eğitim Merkezi bünyesinde önceki gün açılan kurslarda yapılan ürünlerin tanıtıldığı şenlikte, "15 dakika içinde  Osmanlıca öğreniyoruz", "solucan gübresi verimi artırıyor" ve "kendi ürününü kendin üret kendin ye" gibi birçok stant açıldı. “Niğde Öğrenme Şenliği” programında Halk Eğitim Merkezi Halk oyunları ekibinin gösterisi ve Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğüne bağlı çeşitli spor dallarında eğitim alan sporcular gösterilerini sergilerken Halk Eğitim Merkezi bünyesinde açılan kurslarda üretilen ürünler ve kursların amacına ilişkin tanıtımı gerçekleştirildi ve Hayat Boyu Öğrenmeye vurgu yapıldı. 

15 DAKİKA İÇİNDE OSMANLICA ÖĞRETİYORUZ ETKİNLİĞİ

Niğde Ömer Halisdemir meydanında düzenlenen Öğrenme Şenliği”nde, Hayrat Vakfı   “15 dakika içinde Osmanlıca öğretiyoruz” standı açtı. 15 dakikalık Osmanlıca öğrenme etkinliğine katılanlara Osmanlıca Türkçesi elifbası hediye edildi.

Hayrat vakfı Niğde temsilcisi Süleyman Akdağ,  15 dakikalık Osmanlıca öğrenme etkinliği standını ziyaret edenlere Osmanlıca öğrenmenin önemini ve Osmanlıca öğrenmenin zor olmadığını anlattı.

Niğde’de geçen yıl  açtıkları kurslar ile yaklaşık bin kişiye Osmanlıca öğrettiklerini belirten Hayrat vakfı Niğde temsilcisi Süleyman Akdağ, Osmanlıca öğrenmenin neden önemli olduğuna ilişkin bilgi verdi.

Akdağ, “Akıllarda zihinlerde şu var;  Osmanlıca çok zor.  Buna kesinlikle katılmıyoruz. Çünkü biz,  hiç Osmanlıca bilmeyen birine on beş dakika içerisinde Osmanlıcayı en az heceleyebilecek kadar öğretiyoruz.” Dedi.

Neden Osmanlıca öğrenilmesi gerektiğini de açıklayan Akdağ şunları kaydetti:

“Şimdi köksüz ağaç ne olur? Kökünden koparılan bir ağaç;   eninde sonunda kurur ve yıkılır.  Köksüz bir ağacın yaşaması söz konusu değil. Karahanlılar Müslüman olduktan sonra Selçuklular ve Osmanlılılar olmak üzere bin yıl boyunca bu Osmanlıca alfabesi kullanıldı ve bu bizim kültürümüz. Bin yıllık bir kültür birikimimiz var. Ancak şuan 100 yıllık bir hafıza ile düşüne biliyoruz.  İşte bu bin yıllık kültürümüze kavuşabilmemiz için Osmanlıca olmazsa olmaz bir şarttır.   Yani geçmişe bir köprü kurabilmek için, ecdadımıza bir vefa için Osmanlıca öğrenmek elzemdir.”

 

SOLUCAN GÜBRESİ VERİMİ ARTIRIYOR

 “Öğrenme Şenliği” programında dikkat çeken stantlardan biri de Kalifoniya solucanından elde edilen  organik gübre  oldu.

Niğde’nin Ulukışla İlçesi kaymakamlığı tarafından desteklenen ve başlatılan proje ile Kaliforniya solucanından gübre üreten Gökhan Kumaş standı ziyaret edenlere organik gübrenin nasıl elde edileceğine yönelik bilgi verdi.

Kaliforniya solucanından elde edilen gübrenin tanıtımını yapan Kumaş, “Kaliforniya solucanı evsel atıkları yiyor,   inek ve koyun gübresini fermante ederek yeniden gübre haline getiriyor. Bu gübrenin bitki ve sebzelerin yetiştirilmesinde kullanılması verimi büyük oranda artıracak ve de organik gübre ile yetiştirdiğiniz sebze ve bitkileri gönül rahatlığı içerisinde tüketebilirsiniz” dedi.

 

KENDİ ÜRÜNÜNÜ KENDİN ÜRET VE KENDİN TÜKET 

Niğde Ömer Halisdemir meydanında düzenlenen Öğrenme Şenliği”nde, Ziraat yüksek mühendisi ve istiridye mantar üreticisi Sedat Günindi, açmış olduğu standında istiridye mantarının tüketimi ve üretimine ilişkin tanıtım yaptı.

İstiridye mantarının üretilmesi ve tüketilmesine ilişkin bilgi veren Günindi ,  “Şuan Türkiye’de mantar tüketimi yüzde 3 civarında,  yani istenilen bir seviyeye ulaşmış değil.  Mantar kültüründe biraz zayıflık var. İnsanların sağlıklı bir besin tüketmesi için çalışıyoruz.

Kırmızı ete eş değer ve protein açısından önemli bir besin olan istiridye mantarının hem üretilmesini hem de tüketilmesini artırmak için farkındalık oluşturmak istiyoruz.” dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İnce’den “ince” vaatler
İnce’den “ince” vaatler
Kendi işinin patronu ol
Kendi işinin patronu ol