Advert
Advert

Bekil, vatandaşları kamu borçları hakkında uyardı

Bekil, vatandaşları kamu borçları hakkında uyardı
Bekil, vatandaşları kamu borçları hakkında uyardı
Bu içerik 733 kez okundu.

Niğde Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası (SMMMO) BaşkanıHikmet Bekil, kamu borçlarının birinci taksidini ödeyemeyenlere yeniden ödeme hakkı getirildiğini, vatandaşların son başvuru tarihinin 31.05.2017 olduğunu belirterek bu fırsatı kaçırmamalarını söyledi.

Kamu borçlarının 1. taksidininin tarihi hakkında açıklamada bulunan Hikmet Bekil “Bilindiği üzere 27/01/2017 Tarih ve 29961 Sayılı Resmi gazetede yayımlanan 6770 sayılı kanuna bir madde ilave edilerek yapılandırılan kamu borçlarının 1. Taksidini ödeyemeyenlere yeniden ödeme hakkı getirilmiştir. Buna göre ihlale neden olan tutarlar Mayıs 2017 sonuna kadar ödenirse kanun hükümlerinden tekrar yararlanılabilecek. Ancak ödeme yapılması gereken tarihten, 27 Ocak 2017 tarihine kadar geçen süre için aylık yüzde 1,4 oranında geç ödeme zammı ödenmesi gerekecektir. Ayrıca 2. Taksit ödemesi de 4 ay uzatılmış ve 31.05.2017 tarihine ertelenmiştir. "03/08/2016 tarihli ve 6736 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanuna Geçici 1 inci maddeden sonra gelmek üzere aşağıdaki madde eklenmiştir. GEÇİCİ MADDE 2- (1) Bu Kanun kapsamında yapılandırma  başvurusunda  bulunduğu halde bu maddenin yürürlüğe girdiği tarih itibarıyla ödenmesi gereken tutarları süresinde ödemeyerek Kanun hükümlerini ihlal edenler, ihlale neden olan tutarları, ödemeleri gerektiği tarihten bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihe kadar (bu tarih dâhil) geçen süre için Kanunun 10 uncu maddesinin altıncı fıkrasında belirlenen geç ödeme zammı ile birlikte 2017 yılı Mayıs ayı sonuna kadar ödemeleri şartıyla Kanun hükümlerinden yararlandırılır” dedi.

DÖRDER AY UZATILDI

Kanun kapsamında 2017 yılının Ocak ayından itibaren ödenmesi gereken taksitlerin ödeme süreleri, 11 inci maddenin onuncu ve onbirinci fıkralarına göre ödenecek  taksitler hariç olmak üzere, taksit ödeme sürelerinin bitim tarihinden itibaren dörder ay uzatıldığına da değinen Bekil “Buna göre 6736 sayılı yasadan yaralanılmasına devam edebilmek için mayıs ayındaki ödeme büyük önem taşımaktadır,  Söz konusu kanun hükümlerine göre ilk iki taksit ödemesinin süresinde yapılmış olması gerekmektedir. Kanun hükümlerine göre borçlarını yapılandıran mükelleflerimizin peşin veya ilk iki taksit ödemelerini her hal ve şartta 31 mayıs 2017 tarihine kadar yapmaları gerekmektedir. Bu ödemelerini yapmayan mükelleflerimizin söz konusu yasadan yararlanma haklarını kaybedeceklerdir. Bu yüzden söz konusu yasadan yaralanan mükelleflerimizin haklarını kaybetmemeleri için yapılandırdıkları borçlarını 31.05.2017 tarihine kadar ödemeleri önemle duyurulur” diye konuştu

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kendi işinin patronu ol
Kendi işinin patronu ol
Çiftlik İlçesi Şehit Nurettin Tekin Z Kütüphanesi açıldı
Çiftlik İlçesi Şehit Nurettin Tekin Z Kütüphanesi açıldı