Advert
Advert

‘Yerli patates’ ilk defa çiftçilerin tarlasına girdi

‘Yerli patates’  ilk defa çiftçilerin tarlasına girdi
‘Yerli patates’  ilk defa çiftçilerin tarlasına girdi
Bu içerik 976 kez okundu.

Niğde Patates Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünce üretilen yerli patates çeşitleri, demonstrasyon dikimleri başladı. Niğde’de başlayan demonstrasyon ekim çalışmaları Nevşehir,  Aksaray, Konya,   Eskişehir, Adana ve Malatya illerinde devam edecek.

Patates Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü Koordinatörlüğünde "Geliştirilen yerli patates çeşitleri ve yetiştirme teknikleri Niğde, Nevşehir ve Konya bölgesi üreticilerine yayım projesi" kapsamında tanıtımları geçen aylarda yapılmıştı.  Tanıtımların tamamlanmasının ardından belirlenen her ilde iki çiftçi olmak üzere ‘yerli patates’  ekimi gerçekleştirecek.

‘YERLİ PATATES’  İLK KEZ TOPRAKLA BULUŞTU

Niğde Patates Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü Eğitim-Yayım projesi kapsamında yerli çeşitlerin demonstrasyon dikim çalışmalarının ilki Niğde Merkez Çarıklı Köyü ve Konaklı beldesinde, önder çiftçi eşliğinde gerçekleştirildi.  Gerçekleştirilen tescilli yerli çeşit  ‘ONARAN 2015 ve FATİH’ çeşitlerinin performansları görülecek.

Niğde Patates Araştırma Enstitüsü Müdürü Uğur Pırlak, yaptığı açıklamada, “Patates Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü Koordinatörlüğünde İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlükleri ve ziraat odası başkanlıkları iş birliğiyle yürütülen çalışmalar kapsamında  yerli çeşit patateslerin demonstrasyon dikimlerine başladık. İlk kez yerli çeşit patates tohumu Niğde’deki çiftçilerin tarlasına girdi. Belirlenen her ilde iki çiftçi yerli patates ekimi gerçekleştirecek. Proje kapsamında Niğde, Nevşehir,  Aksaray, Konya,   Eskişehir, Adana ve Malatya illerinde de gösteri dikimleri devam edecektir. Demonstrasyon dikim çalışmalarının tamamlanmasının ardından da yerli patateslerin performanslarını görmüş olacağız” dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Muzaffer Şahiner hayatını kaybetti
Muzaffer Şahiner hayatını kaybetti
İYİ Parti’de  istifa
İYİ Parti’de istifa