Advert
Advert

Proje İle 4 Bin Dekar Zirai Alan Suyla Buluşacak…

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından Niğde’de yapımı süren Ulukışla Han Deresi Barajı’nın gövde dolgusu tamamlandı. Projenin tamamlanarak hizmete alınması ile Niğde’de yaklaşık 4 bin dekar zirai alan suyla buluşacak.

Proje İle 4 Bin Dekar Zirai Alan Suyla Buluşacak…
Proje İle 4 Bin Dekar Zirai Alan Suyla Buluşacak…
Bu içerik 854 kez okundu.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından Niğde’de yapımı süren Ulukışla Han Deresi Barajı’nın gövde dolgusu tamamlandı. Projenin tamamlanarak hizmete alınması ile Niğde’de yaklaşık 4 bin dekar zirai alan suyla buluşacak.

Niğde Ulukışla Handeresi Barajı, Ulukışla’nın Handeresi Köyü’nün 750 metre güneydoğusunda Kanlı Deresi üzerinde inşa ediliyor. Kil çekirdekli kaya dolgu tipinde inşa edilen barajın gövdesi ise yaklaşık yarım milyon metreküp hacme sahip bulunuyor. Gövde dolgu işlemlerinin tamamlandığı baraj, temelden 37 metre yükseklikte inşa ediliyor ve bu barajda 1,41 milyon metreküp su depolanacak.

Baraj inşaatı ile paralel yürütülen sulama projesinde de çalışmalar bütün hızıyla sürüyor. Fiziki gerçekleşmesi yüzde 90’ın üzerine ulaşılan sulama projesinin hizmete alınması  ile Niğde’de yaklaşık 4 bin dekar zirai alan suyla buluşacak. Sulama maksatlı inşa edilen bu proje ile ülke ekonomisine yıllık 5 milyon 600 bin lira katkı verilmesi ve 125 kişiye istihdam alanı sağlanması hedefleniyor.

Bu projenin hizmete alınması ile bölge çiftçilerinin sulama sahasından daha kaliteli ve ekonomik değeri daha yüksek ürün elde edebileceğinin altını çizen Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu ise ”Yaklaşık 14 milyon lira yatırım bedeli ile inşa ettiğimiz bu barajı Haziran ayı gibi tamamlamayı hedefliyoruz. Proje ile bölgede canlılık artacak, dolayısıyla köyden kente göçün de önüne geçilebilecek. Niğde’ye en büyük yatırımlar bizim hükümetimiz döneminde yapıldı. Bakanlık olarak Niğde’ye biz de gereken yatırımı yapıyoruz. Özellikle su alanında buraya yapacağımız yatırımlar sürecek” değerlendirmesinde bulundu.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kendi işinin patronu ol
Kendi işinin patronu ol
Çiftlik İlçesi Şehit Nurettin Tekin Z Kütüphanesi açıldı
Çiftlik İlçesi Şehit Nurettin Tekin Z Kütüphanesi açıldı