Advert
Advert

Gürer "Plansız tarım politikaları sorun üretiyor"

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, TBMM Genel Kurulunda, CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in sorduğu 62 soru önergesini yanıtladı. 16 Nisan referandumu ile 2019 yılında yapılacak seçimler sonrası uygulamadan kaldırılan sözlü soru önergelerine TBMM’de bakanlar yanıt vermeye devam ediyor.

Gürer
Gürer
Bu içerik 645 kez okundu.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, TBMM Genel Kurulunda, CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in sorduğu 62 soru önergesini yanıtladı. 16 Nisan referandumu ile 2019 yılında yapılacak seçimler sonrası  uygulamadan kaldırılan sözlü soru önergelerine TBMM’de bakanlar yanıt vermeye devam ediyor.

TBMM’nin 1327 yazılı soru Ve 433 sözlü soru önergesi ile toplamda en çok soru önergesi veren CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in 62 sözlü soru önergesini TBMM genel kurulunda Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı yanıtladı. 

 CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in tarım, gıda ve hayvancılıkla ilgili olarak, A’dan Z’ye titizlikle hazırlanmış onlarca soru önergesine oturumda yanıt veren Bakan Çelik, "Bugün Niğde’ye çalışıyoruz” dedi. CHP Ankara Milletvekili Levent Gök “Bundan sonra da öyle olacak” şeklinde karşılık verirken, AK Parti Rize Milletvekili Osman Aşkın Bak’ın ise “Hep Niğde’yi mi konuşacağız” diye laf attığı tutanaklara geçti.

 PATATESE ALTERNATİF ÜRÜNLER

 CHP Milletvekili ve KİT Komisyonu Üyesi Ömer Fethi Gürer’in patatese alternatif ürünlerle ilgili sözlü soru önergesine yatan veren Bakan Çelik, Niğde ile birlikte 14 ilde alternatif ürün olarak aspir, kanola, soya, yağlık ayçiçeği ile yem bitkileri yetiştiren üreticilere aldığı prim ve yem bitkileri desteğine ilave destek ödenmesi yapıldığını açıkladı. 

 TOPLULAŞTIRMA ÇALIŞMALARI

 Tarım Gıda ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in toplulaştırma çalışmalarıyla ilgili sorusuna da şu yanıtı verdi: “Niğde'de toplulaştırma çalışmaları kapsamında arazi dağılımına yönelik iddialara ilişkin Niğde ili merkez ilçesi Konaklı ve Ovacık köyleri, Bakanlığımız yatırım programındaki Misli I. Kısım Arazi Toplulaştırma ve Tarla İçi Geliştirme Hizmetleri Projesi kapsamında yer almaktadır. Bu 2 mahallede de yasal parselasyona bağlı askı süreçlerinde sona gelinmiş olup bilgilendirme askıları yapılmaktadır. Aşlama köyü parselasyon çalışması tamamlanmış olup yer teslimleri yapılarak projenin son aşaması olan tescil işlemleri başlamış bulunmaktadır.”

NİĞDE’DE 61 BİN HEKTAR ALAN MERAYA KAZANDIRILDI

Bakan Çelik, Niğde'de yeni mera alanları oluşturulması çalışmalarına ilişkin Niğde ilinde bugüne kadar 61.318 hektar alanın meraya kazandırıldığını, Meraların  atıl bırakılmayacağını, hayvancılık yapmak ve ıslah etmek şartıyla uzun süreli hayvancılık yapanlara kiraya verileceğini söyledi. 

Niğde’de meyveciliğin yoğun olduğu bölgelerde elma içi kurdu ve kara leke hastalığı ilaçlama tarihlerinin tespitinde kullanılan 6 adet tahmin ve erken uyarı istasyonu bulunduğunu söyleyen Bakan Çelik, Bu istasyonların ikisinin 2016 yılında kurulduğunu, Ayrıca 2017'de Ulukışla'da 1 adet yeni istasyon kurulacağını açıkladı. Gürer bunun yetersiz olduğunu üreticinin don ve doludan zarar gördüğünü daha çok zararların önlenmesi için önlemler alınması gerektiğini ifade etti.  

NİĞDE NEDEN IPARD’TA YOK

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in Niğde’nin IPARD kapsamına alınmamasıyla ilgili sorusunu yanıtlayan Bakan Çelik, İPARD Programı kapsamında illerin seçimi 2007 yılında AB Komisyonu tarafından gerçekleşmiştir. Bakanlığımızca 42 ilin dışında kalan 39 ilde ulusal bütçeli kırsal kalkınma yatırımlarının desteklenmesi programının kapsamı genişletilmiş ve IPARD kapsamındaki konular da dâhil edilmiştir. Niğde ilimizde ulusal bütçeli kırsal kalkınma destekleri, ekonomik yatırımlar kapsamında 80 proje tamamlanmış ve bu projelerle ilgili 22 milyon TL hibe desteği Niğde ilimize gerçekleşmiş bulunmaktadır” dedi. Gürer Niğde neden Avrupa Birliği Kırsal Kalkınma Ajansı IPARD alınmadı ısrarına Bakan o 2007 yılında yapılan tespit diyerek kendi bakanlığı döneminde yapılmadığını ima ederken CHP Milletvekili Gürer o dönemde AKP hükümeti olduğunu belirtti.

ELMADA ACI BENEK İÇİN TAHLİL YAPILDI

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer ürün, üretici, toplulaştırma, gübre, ilaç ve sulama suyu  ilgili sorularını yanıtlayan Bakan Çelik "Niğde'de elmada görülen acı benek ve iç kararması hastalığına karşı alınan önlemlere ilişkin, elmada acı benek ve iç kararması gibi olumsuzlukların önlenmesi için il ve ilçe müdürlüklerinin teknik personelleri tarafından yaprak ve yaprak numunelerinin alındığını ve ilgili laboratuvarlarda analiz edilerek sonuçlarına göre gübreleme programlarının önerildiğini söyledi.

LABORATUVAR DESTEĞİ YOK

Gürer sorusu üzerine Bakan Çelik, “Niğde toprak ve yaprak analizi yapılabilen laboratuvarların kuruluş ve örgütlenme aşamasında desteklenip desteklenmediğine ilişkin, Bakanlığımız toprak sulama suyu ve yaprak analizlerinin yapılabileceği laboratuvarların kuruluş örgütlenme aşamasına herhangi bir desteği bulunmamaktadır” diye konuştu. 

SERALARIN MOTERNİZASYON 

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in seracılık ile ilgili sorusuna da yanıt veren Bakan "Seraların modernizasyonunun 2016 yılında sübvansiyonlu kredi kapsamına alındığını ifade etti. Bakan Çelik, “ Genç çiftçi projelerinin desteklenmesine ilişkin, bakanlar kurulu kararı gereğince örtü altı üretim yapmak isteyen genç çiftçilere 30 bin TL hibe desteği sağlanmaktadır. Niğde Narlıgöl'de seracılık ihtisas ve organize sanayi kurulması talebine ilişkin, ihtisas ve organize sanayi bölgesi kurulmasıyla ilgili çalışmalar devam etmektedir” diye konuştu. Gürer Niğde Nar köyde yıllardır atıl kalan projenin bir an önce uygulanmasını istedi.

ÇİFTÇİLERİN TARSİM BORÇLARI

Bakan Çelik, “Tarım sigortaları, doğal afetler ve kredi borçlarının ertelenmesine yönelik çalışmalar ile Niğde ilinde 2014 yılında meydana gelen don olayı sonucu yapılan ödemelerin geri alınmasına ilişkin olarak Türkiye Tarım Sigortaları Sistemi (TARSİM) uygulamaması ile ilgili bilgi veren Bakan Çelik, açık alanda yetiştirilen meyvelerde sadece don riski için prim desteği oranı yüzde 67'ye çıkmaktadır. 2017 yılında tarım sigortalarının kapsamını genişlettik, buğdayda 81 ilimizde havza bazlı kuraklık verim sigortasına geçmiş bulunuyoruz. Niğde ilinde TARSİM'de 1 Haziran 2006 tarihinden 31 Aralık 2016 tarihine kadar toplam 27.178 adet poliçe düzenlenmiştir" dedi. Niğde ilinde, 1 Ocak-31 Aralık 2016 tarihleri arasında don, dolu ve fırtına risklerinden kaynaklı hasarlar nedeniyle TARSİM'e elma ve kayısı için 950 adet hasar ihbarı yapılmıştır. Bunların tamamında hasar tespit işlemleri sonuçlandırılmıştır. Niğde ilimizde 2014 yılında meydana gelen don olayı sonucu 2090 sayılı Kanun kapsamında işlemler yapılmıştır” diye konuştu. CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer geçtiğimiz yıl beyana dayalı yapılan Ve daha sonra geri alınan bedeller ile TARSİM ve ÇKS dâhil olmayanlara yapılmayan destekleri gündeme getirip üretici bu bağlamda mağdur olduğunu ifade ederek destek sağlanmasını istemişti. Bakan yanıtında yapılana değindi. Yapılmayanlardan söz etmedi.

NİĞDE’DE 2016 YILI PATATES ÜRETİMİ: 892 BİN 297 TON

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer patates ve elma üreticisinin sorunlarını da TBMM’ne taşıdı. Gürer’in sorusu üzerine Nevşehir, Aksaray, Niğde illerinde patates üretimi yapmak için bitki pasaportu sistemine kayıt yaptıran çiftçi sayılarını açıklayan Bakan Çelik, “2017 Nisan ayı itibarıyla Nevşehir'de 90, Aksaray'da 148, Niğde ilinde ise 526 çiftçi patates üretimi yapmak için bitki pasaportu sistemine başvuru yapmış olup her 3 ilde kayıtlar üretim sezonu boyunca devam etmektedir. 2016 yılı patates üretimi Niğde ilinde 892.297 ton” dedi. CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer  bu rakamların kayıt dışını kapsamadığını bu nedenle bölgede ürün pazarlamasında yaşanan sorunların fark edilmediğini ifade etti.

GÜRER: “YANITLAR YETERSİZ”

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Bakan Çelik’in verdiği yanıtlar üzerine TBMM genel kurulunda söz alarak Bakanın yanıtlarının tatmin edici olmadığını ifade ederek, köylerin boşalmakta olduğunu, çiftçilerin sorunlarının nedeninin ise plansız tarım politikasından kaynaklandığını belirtti. 14 yıldır tarımla ilgili plan ve projelerin açıklandığını ancak Niğde’nin bu projelerden faydalanamadığını ifade eden Bakan Çelik, “Şu anda kuru fasulye ithalatına izin verildi ama Niğde’de üretici bu dönemde ekime başlıyor. Doğal olarak üreticide büyük kaygı var. Bunun yanında ürün güvenilirliği de ciddi sorun. Dışa bağımlılık giderek artıyor. Gübre ithal, sulama sorunları deva ediyor. Özellikle bizim bölgede elektrikle çıkarılan suda mazot gibi indirim desteği bekleniyor” dedi. 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Muzaffer Şahiner hayatını kaybetti
Muzaffer Şahiner hayatını kaybetti
İYİ Parti’de  istifa
İYİ Parti’de istifa