Advert

BİLSEM’li öğrencilerden iki anlamlı proje

Öğrencilerden Göçük Altında Kalan İşçilerin Kısa Süre Kurtarılmasını sağlayan ve Kalp Krizinde anında müdahale yapılmasını sağlayan iki proje Niğde Akşemseddin Bilim ve Sanat Merkezi öğrencileri anlamlı bir projeye imza attı.

BİLSEM’li öğrencilerden iki anlamlı proje
BİLSEM’li öğrencilerden iki anlamlı proje
Bu içerik 1613 kez okundu.

Öğrencilerden Göçük Altında Kalan İşçilerin Kısa Süre Kurtarılmasını sağlayan ve Kalp Krizinde anında müdahale yapılmasını sağlayan iki proje Niğde Akşemseddin Bilim ve Sanat Merkezi öğrencileri anlamlı bir projeye imza attı.

Niğde Akşemseddin Bilim ve Sanat Merkezi (BİLSEM) öğrencileri ciddi bir sorun ve tahribatı yüksek  olan, toplumu derinden üzen olayların önlenmesine ilişkin proje  hazırladılar. Geçtiğimiz yıllarda Soma’da ve geçen aylarda Siirt’te yaşanan göçük facialarının yaşanmasının ardından, göçük altında kalan işçilere en hızlı bir şekilde ulaşılmasını sağlayacak ‘modüler akıllı baret ve kontrol takip sistemi’ (BARETCARE) Projesi hazırladılar.

Özellikle yer altı maden işlerinde çalışan işçilere yönelik ‘ Modüler Akıllı Baret Ve Kontrol Takip Sistemi’ (BARETCARE) Proje çalışması yapan öğrenciler geçtiğimiz yıllarda yaşanan Soma ve geçen aylarda yaşanan Siirt facialarından sonra göçük altında kalan işçiler en hızlı bir şeklide ulaşmayı hedefliyor. İşçilere yönelik ‘Modüler Akıllı Baret Ve Kontrol Takip Sistemi’ (BARETCARE) Projesi’nde Niğde Akşemseddin Bilim ve Sanat Merkezi 11 sınıf Öğrencisi Halil Ataberk Bakırcı ve  9. sınıf öğrencisi  Abdullah Oğul  birlikte çalıştı.

Yine BİLSEM 9. sınıf öğrencisi Tufan Kutay Karadal ise, Risk grubundaki kalp hastaları için giyilebilir kalp cihazı tasarımı: ‘aKalp’  projesi hazırladı.

Niğde Akşemseddin Bilim ve Sanat Merkezi öğrencileri Proje sorumlusu Matematik öğretmeni Süleyman Gezici kontrolünde hazırladıkları projeleri anlattılar.

Yaklaşık altı ayda tamamlanan projeye ilişkin BİLSEM 11. sınıf Öğrencisi Halil Ataberk Bakırcı, İşçilere yönelik ‘Modüler Akıllı Baret Ve Kontrol Takip Sistemi’ (BARETCARE) Projesi ile göçük altında kalan işçilere en hızlı bir şekilde; bir gün de yada birkaç saat süre içerisinde ulaşmayı hedeflediklerini söyledi.   BİLSEM 11. sınıf Öğrencisi Halil Ataberk Bakırcı, BARETCARE Projesinin amacına ilişkin şu bilgileri verdi:

“Bu projeyi yapma sebebimiz geçtiğimiz yıllarda yaşanan Soma ve geçen aylarda yaşanan Siirt facialarıdır. Bilindiği üzere Soma faciasında tam olarak 301 kişi Siirt’te ise 26 kişi hayatını kaybetti.  Siirt’te işçilerin bulunması yaklaşık bir ay sürdü. Bir ay boyunca işçiler toprak altında kaldılar ve bunun sebebi de heyelandı. Ve işçilerin yerinin belli olmamasıydı. Eğer işçilerin yeri belli olsaydı, nokta atışıyla bir günde bu işçiler kurtarılabilirdi, fakat olmadı. Bizde bu yaşananlar için gerçekten çok üzüldük,  bir şeyler yapmaya çalıştık ve bir baret geliştirdik.  Bu baret  GPS ve GSM teknolojisi  kullanılarak kişinin , yer altında çalışan işçinin  konumunu nokta atışı olarak tespit  edebiliyor ve bunu internetteki bir sunucuya gönderebiliyor. Ayrıca ürende bulununsan kulaklık girişi ile de merkezle iletişeme geçilebiliyor. Ayrıca üzerinde karbondioksit,  metangazı , ısı  ve nem sensörü  var.  Karbondioksit ,metan gazı, ısı ve nem seviyesi arttığında veya eksildiğinde    ikaz veriyor. Bir kaza anında baret üzerinde bulunan bir buton ile merkezle iletişime geçilebiliyor. Kaza olduğunda ise işçinin son konumunu merkeze gönderiyor. Ve arama kurtarma çalışmalarında işçinin konumunu nokta olarak belirlenmesini sağlıyor. Ayrıca bu projemiz 18 Mayıs’ta düzenlenecek olan Aliyye İzzetbegiviç  uluslar arası bilim olimpiyatlarında  finale kaldı.”

Niğde Akşemseddin Bilim ve Sanat Merkezi Proje sorumlusu Matematik öğretmeni Süleyman Gezici ‘de, bu proje yaklaşık altı ay sürdü maliyeti ise 300 Tl dir. Ülkemize katma değer kazandırılması konusunda öğrencilerimizden beklentilerimiz çok. Öğrencilerimizde ülkemize katma değer sağlayacak teknolojik ürünler geliştirme konusunda gayet başarılılar. Projedeki baret GPS ve GSM sayesinde 

Google Maps kullanarak işçilerin anlık koordinatlarını sisteme alıyoruz,  sistemden Google Maps üzerinde coğrafi konumlarını gösterebilmekteyiz.

Ayrıca günümüz şartlarında bir ton tarım ürününün,  bir kilo gram ileri teknoloji ürününden daha ucuz olduğunu düşünürsek 2023 hedeflerimiz kapsamında ilk 10 ekonomiye girebilmemiz için ileri teknoloji üreticiliği konusunda çalışmalar yapmak durumundayız,  öğrencilerimizi bu amaçla yetiştirmeye çalışıyoruz.

Bu ürettiğimiz baret sayesinde işçilerin bulunduğu ortamdaki verilerin bir Web sürücüsüne aktarılması ve görüntülenmesinden oluşmaktadır.  Projemiz hem teknolojik tarama hem de programlama disiplendirmelerinden oluşmaktadır.  Öğrencilerimiz hem bareti tasarladı hem de bir yazılım sistemi tasarladı. Baretin içerisindeki GSM  modül sayesinde  ortamda bulunan verileri  Web sürücüsüne aktarıyor. Web sürücüsünden de kontrol takip sisteminden de veriler alınarak anlık olarak işçilerin coğrafi konumu ortamlarındaki sıcaklık ve nem gaz değerleri kontrol edilmektedir.  Her hangi bir olumsuzluk anormal değer ölçümünde ise kontrol takip sistemindeki çalışanlara uyarı verilmektedir.

Yani herhangi bir maden de göçük meydana geldiğin de GPS bağlantının kesilmesiyle kontrol takip sistemi üzerinden bir uyarı gelmektedir. Kontrol takip sistemini takip eden kişiler bu uyarıyı işçiye ulaşarak kontrol ediyorlar. Ulaşamadıkları durumda da bir sorun olduğunu fark edip hemen ilgili birime bilgi aktarmaktadırlar. Örneğin bu proje Siirt’te yaşanan kazada olsaydı,  işçilerin bulunması  30 gün değil, belki bir gün, hatta birkaç saat içerisinde gerçekleşebilirdi.”

 

AKALP PROJESİ İLE KALP HASTALARINI HER YERDE TAKİP EDİLEBİLECEK

Niğde Akşemseddin Bilim ve Sanat Merkezi (BİLSEM) 9. sınıf öğrencisi Tufan Kutay Karadal ise, Risk grubundaki kalp hastaları için giyilebilir kalp cihazı tasarımı: ‘aKalp’  projesi hazırladı.

Risk grubundaki kalp hastaları için giyilebilir kalp cihazı tasarımı ‘akalp’ projesiyle kalp krizi geçiren  birine  anında müdahale  yapılabilmesine olanak sağlıyor.

 

BİLSEM 9. Sınıf öğrencisi Tufan Kutay  Karadal hazırladığı  ‘aKalp’  projesine ilişkin şöyle konuştu:

‘aKalp’  Projemizin amacı kalp hastalarını her yerde takip edebilmek. Türkiye’de çok kalp hastası var. Kalp hastaları dışarı çıktıklarında yada tek bulundukları ortamlarda bir anda kalp krizi geçirebilmekteler, onlara yardım edecek kimse olmadığından dolayı hayatlarını kaydediyorlar. Bizde bunu önlemek için bu aKalp projeni geliştirdik.  Bu cihazın elektrotları hastanın vücudunda bağlanması gereken bölgelere bağlanıyor ve öyle dışarı çıkıyor.  Cihaz üzerinde GSM ve GPS modülü var  bu modül  internet ortamına bilgiler gönderiyor.  Kısacası kriz öncesi bilgiler gönderiyor. Hastanın kalp atışını, vücut sıcaklığını ve konum bilgilerini gönderiyor. Bu bilgiler bilgilerin ulaştığı merkez nereyse oradan izlenebiliyor.  Doktor yada bir yakını tarafından izlenebiliyor.  Bu proje kalp krizi olduğunda hemen müdahale yapılmasını sağlıyor” şeklinde konuştu.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Uzman Çavuş Son Yolculuğuna Uğurlandı
Uzman Çavuş Son Yolculuğuna Uğurlandı
Metin Usta’ya Son Veda
Metin Usta’ya Son Veda