Advert
Advert

Hasar tespit çalışmaları bakanlığa gönderildi

Niğde’de Nisan ayı sonunda etkili olan soğuk hava, meyve ağaçlarını olumsuz etkiledi.

Hasar tespit çalışmaları bakanlığa gönderildi
Hasar tespit çalışmaları bakanlığa gönderildi
Bu içerik 806 kez okundu.

Niğde’de Nisan ayı sonunda etkili olan soğuk hava, meyve ağaçlarını olumsuz etkiledi.

Niğde il genel meclisinde 23 Nisan’dan sonra il genelinde meydana gelen meyvelerdeki don olayıyla ilgili İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü ve Arazi Edindirme Şube Müdürü il genel meclisini bilgilendirdi.

İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Mustafa Gökhan Zor yaptığı bilgilendirme konuşmasında; “Niğde’de 23 Nisan ile 26 Nisan arasında yaşanan don olaylarında Niğde il genelinde meyve ürünlerinde ortalama yüzde 40 ile 70 arasında don olayının yaşandığını söyledi.

 Zor, “Niğde merkez köy ve kasabalarında İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğümüzün teknik elemanlarınca yapılan ilk tespitlerde yüzde 40 ile yüzde 70 arasında don olayı yaşandı. Bu don olayları bazı köy ve kasabalarımızda yüzde 50 ile yüzde 90 oranındadır. Elma ağaçlarında meydana gelen don zararı yüzde 90 civarında olurken diğer meyve ağaçlarındaki don zararı ise yüzde 80 civarındadır” şeklinde konuştu.

Niğde’de 23-26 Nisan 2017 tarihinde meydana gelen don afetine ilişkin merkeze bağlı köy ve kasabalarında Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü teknik elamanlarınca yapılan ilk tespitler şöyle:

Sazlıca Kasabası,  Uluağaç Köyü, Değirmenli Kasabası,  Yeşilova Köyü, Aktaş Kasabası, Hacıbeyli Köyü ve diğer yerleşim alanlarında; Meyve ağaçların tamamının çiçeklenme döneminde olduğu (%100 çiçek), kayısı ağaçlarının ise meyve bağlama döneminde olduğu ve mevkiler itibari ile farklılıklar göstermesine rağmen % 40-90 oranında don zararı olduğu belirtildi.

Vahap Erol ise; “ Geçtiğimiz  23 ile 26 Nisan tarihleri arasında yaşanan don olayına  ilişkin ekiplerimiz hasar tespit çalışmalarına devam ediyor.  İl genelinde kabaca tespit yapıldı.  Yapılan hasar tespit çalışmaları sonrasında tutulan raporları Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımıza gönderdik” dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İnce’den “ince” vaatler
İnce’den “ince” vaatler
Kendi işinin patronu ol
Kendi işinin patronu ol