Advert
Advert

Okullarda trafik dersi yetersiz

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in soru önergesini yanıtlayan Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, okullarda trafik derslerinin; beden eğitimi, biyoloji ve fen bilimleri ile ebelik ve hemşirelik mezunu öğretmenler tarafından verildiğini açıkladı.

Okullarda trafik dersi yetersiz
Okullarda trafik dersi yetersiz
Bu içerik 462 kez okundu.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in soru önergesini yanıtlayan Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, okullarda trafik derslerinin; beden eğitimi, biyoloji ve fen bilimleri ile ebelik ve hemşirelik mezunu öğretmenler tarafından verildiğini açıkladı. 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili ve Kamu İktisadi Teşekkülleri (KİT) Komisyonu Üyesi Ömer Fethi Gürer, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz tarafından yanıtlanması istemiyle TBMM Başkanlığına sunduğu önergede, trafik derslerinin hangi okullarda verildiğini ve bu derslere giren öğretmenlerin hangi branşlarda eğitim aldıklarını sordu. 

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın verdiği cevaplar ise ülkemizdeki trafikle ilgili acı tabloyu bir kez daha gözler önüne serdi. Bakan Yılmaz’ın verdiği bilgiye göre okullarda sadece 1 saat trafik eğitimi veriliyor ve bu eğitim beden eğitimi, biyoloji ve fen bilimi eğitimi almış öğretmenler tarafından veriliyor. 

CHP Milletvekili Gürer, soru önergesinde “Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda trafik dersi verilmekte midir? Derslere giren öğretmenler hangi branşlarda eğitim almışlardır? Endüstri Meslek Lisesi son sınıf öğrencilerine ehliyet alabilecek düzeyde trafik eğitimi verilme ve sınavlarda yeterli düzeye gelebilmelerine yönelik bir program ve çalışma var mıdır? Üniversitelerde trafik kürsüsü oluşturulması düşünülmekte midir?” şeklinde sorular yöneltti. 

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, CHP Milletvekili Gürer’in soru önergesini yanıtlarken, “2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu'nun 125 inci maddesi gereği ilk ve ortaöğretim (Lise) seviyesinde eğitim amacı ile zorunlu uygulamalı Trafik ve İlk Yardım dersleri okutulmaktadır. İlköğretim seviyesinde daha önce zorunlu dersler arasında yer alan ve 5. sınıflarda okutulan "Trafik Güvenliği" dersi; zorunlu eğitimin 12 yıla çıkarılması çalışmaları kapsamında yeniden düzenlenerek 2012/69 sayılı kararla uygulamaya konulan ilköğretim kurumları (ilkokul, ortaokul) haftalık ders çizelgesinde, temel bilgi ve becerilerin kazandırıldığı ve pekiştirildiği dönem olan ilköğretim (ilkokul) 4. sınıflara alınmıştır” dedi.

AMAÇ; DUYARLI TOPLUM OLUŞTURMAK 

Lise düzeyinde "Trafik ve İlk Yardım" dersinin 12. sınıflarda 1 ders saati zorunlu ders olarak okutulduğunu anlatan Milli Eğitim Bakanı Yılmaz, “Dersin genel amacı, erken yaştan itibaren çocuklarda güvenli trafik bilincini oluşturmak ve gelecekte trafik kuralları konusunda duyarlı davranışlar sergileyecek bireylerin yetiştirilmesini sağlamaktır. Yapılandırmacı (öğrenci merkezli) yaklaşıma göre hazırlanan bu dersin öğretim programlarında etkinlik merkezli, bilgi, beceri, değer ve tutum kazandıran, öğrencinin kendi yaşantılarını ve bireysel farklılıklarını dikkate alan, çevresiyle etkileşimine olanak sağlayan yeni bir anlayış yaşama geçirilmeye çalışılmaktadır. İlköğretim seviyesinde trafik ve güvenli trafik konuları ön plana alınmış, ilk yardıma erişimin bilgileri verilmeye çalışılmıştır” ifadesini kullandı. 

TRAFİK EĞİTİMİ ALMIŞ TRAFİK ÖĞRETMENİ YOK

Bakan Yılmaz, “Bakanlığımız Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığının 14.08.2014 tarihli ve 74 sayılı Kararla değişik 20.02.2014 tarihli ve 9 sayılı Kararına göre; Trafik ve İlk Yardım dersi; Beden eğitimi alam öğretmenliğine atanan beden eğitimi ve spor öğretmenliği ile pedagojik formasyonu bulunan Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu, Spor Bilimleri Fakültesi, Spor Bilimleri ve Teknolojisi Yüksekokulu Biyoloji alanı öğretmenliğine atanan Biyoloji Öğretmenliği ile pedagojik formasyonu bulunan Biyoloji Bölümü, Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü Fen Bilimleri/Fen ve Teknoloji alanı öğretmenliğine atanan Fen Bilgisi Öğretmenliği Sağlık/Sağlık Hizmetleri alanı öğretmenliğine atanan Sağlık Eğitimi Bölümü ile pedagojik formasyonu bulunan Hemşirelik Yüksekokulu, Hemşirelik/Bölümü, Ebelik/Bölümü, Sağlık Memurluğu/Bölümü, Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri Sağlık Bilgisi alam öğretmenliğine atanan Sağlık Eğitimi Bölümü mezunları tarafından okutulmaktadır. Trafik ve İlk Yardım dersi öncelikle Beden Eğitimi, Biyoloji, Fen Bilimleri/Fen ve Teknoloji, Sağlık Bilgisi ile Sağlık Alanı öğretmenlerince, ihtiyacın karşılanamaması durumunda ilk yardım sertifikası bulunan öğretmenler tarafından okutulur” dedi. 

LİSELERDE 1 SAAT TRAFİK DERSİ

Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerinin de dâhil olduğu ortaöğretim kurumlarında Trafik ve İlk Yardım dersinin 12. sınıfta 1 saat olmak üzere ortak dersler kategorisinde okutulmakta olduğunu vurgulayan Bakan Yılmaz, . Bu dersin içeriği Motorlu Taşıtlar Sürücü Kursları kurs içeriğini destekleyecek şekilde geliştirildiğini ifade etti. 

ÜNİVERSİTELERDE TRAFİK KÜRSÜSÜ YOK

Milli Eğitim Bakanı Yılmaz, Üniversitelerde trafik kürsüsünün olmadığına da işaret ederek, üniversitelerin fakülte, bölüm, anabilim dalı, bilim dalı şeklinde oluştuğu, bazı eğitim fakültelerinde "Trafik" dersinin seçmeli ders olarak okutulduğunu kaydetti. 

TRAFİK EĞİTİMİNİ TRAFİK EĞİTİMİ ALAN ÖĞRETMENLER VERSİN

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, trafik kazalarında dünya liderliğine oynayan ülkemizde, okullarda sadece 1 saat trafik dersi verilmesinin yeterli olmadığını ifade etti. Gürer, “Trafik Haftasını kutladığımız şu günlerde, emniyet ve jandarma teşkilatlarımız il ve ilçelerde, trafik konusunda farkındalık oluşturabilmek için stantlar açarak, toplumu trafik ve ilk yardım konusunda bilinçlendirmeye ve trafik kurallarına daha çok uymaya davet ediyor. Maalesef ülkemiz, trafik kazaları bakımından dünyada neredeyse liderliğe oynuyor. Trafik kazalarının oluşmasında bozuk yolların yanı sıra, trafik kurallarına riayet edilmemesi, kuralların tam olarak bilinmemesi geliyor. Türkiye’nin en önemli sorunlarından biri olan trafik kazalarının en aza indirilmesi için çocuk yaştan başlayarak çok iyi bir trafik eğitimi verilmesi gerekmektedir. Trafik eğitimleri ise, bu konuda uzman olan trafik eğitimi almış öğretmenler tarafından verilmelidir. Okullarda haftada sadece 1 saat üzerinden ve yine branşı trafik olmayan öğretmenler tarafından verilen trafik eğitiminin yeterli olduğunu düşünmüyoruz” dedi. 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İnce’den “ince” vaatler
İnce’den “ince” vaatler
Kendi işinin patronu ol
Kendi işinin patronu ol