Advert

DMO’da üretim kapasitesi azaldı

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in, DMO Basım İşleri Müdürlüğü’nün faaliyetleriyle ilgili soru önergesini yanıtlayan Maliye Bakanı Naci Ağbal, baskı atölyesinde 24 saat esasıyla seçim zarfı üretimine başlandığını açıkladı. Bakan Ağbal, baskı atölyesinde üretimin düştüğünü, kamuda basılı form kullanımının azalması ve baskı makinelerinin çok renkli form basmasının maliyetli olması nedeniyle de baskı dışındaki üretimlere ağırlık vermeye başlandığını bildirdi.

DMO’da üretim kapasitesi azaldı
DMO’da üretim kapasitesi azaldı
Bu içerik 830 kez okundu.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in, DMO Basım İşleri Müdürlüğü’nün faaliyetleriyle ilgili soru önergesini yanıtlayan Maliye Bakanı Naci Ağbal, baskı atölyesinde 24 saat esasıyla seçim zarfı üretimine başlandığını açıkladı. Bakan Ağbal, baskı atölyesinde üretimin düştüğünü, kamuda basılı form kullanımının azalması ve baskı makinelerinin çok renkli form basmasının maliyetli olması nedeniyle de baskı dışındaki üretimlere ağırlık vermeye başlandığını bildirdi. 

CHP Niğde Milletvekili ve Kamu İktisadi Teşekkülleri (KİT) Komisyonu Üyesi Ömer Fethi Gürer, Maliye Bakanı Naci Ağbal tarafından yanıtlanması istemiyle, Devlet Malzeme Ofisi’nin (DMO) faaliyetleriyle ilgili olarak TBMM Başkanlığına soru önergesi verdi. 

SİPARİŞLER NEDEN AZALDI?

Gürer, önergesinde DMO Baskı İşleri Müdürlüğü’ne ait baskı atölyesinde 2015 yılındaki baskı kapasitesinin bir önceki yıla oranla düştüğünü, üretimin artırılmasına yönelik bir çalışma yapılıp yapılmadığını sordu. Kamu kuruluşlarının DMO siparişlerinin azalıp azalmadığını, bu işlerin farklı yollarla yapılıp yapılmadığını ve aradaki fiyat farkına yönelik bir inceleme yapılıp yapılmadığını soran Gürer, “DMO Merkezi satın alma kurulu olarak, kamu alımları ve merkezi tedarik hizmetlerine ilişkin uluslararası kuruluşlarla ve diğer ülkelerin ofis ve benzeri faaliyetlerde bulunan kuruluşlarla sağlanan işbirliği ile kurumda uygulanmasına yönelik bir çalışma yapılmakta mıdır” şeklinde soru yöneltti. DMO ile Güney Kore merkezi satın alma kuruluşu Publico Procurement Service (PPS-Kore Cumhuriyeti Kamu İhale Hizmetleri Kurumu) ile hangi alanda ortak çalışma yürütüldüğünü soran CHP Milletvekili Gürer, DMO tedarik-pazarlama dengesinin iyi kurularak, müşteri ihtiyaçlarının tam ve zamanında karşılanması sağlanmakta mıdır?  Sağlanamıyorsa nedenleri saptanmış mıdır?” ifadesini kullandı. 

DMO’DA ÜRETİM KAPASİTESİ AZALDI

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in soru önergesini yanıtlayan Maliye Bakanı Naci Ağbal, DMO Genel Müdürlüğü Basım İşletme Müdürlüğünde 2014 yılında 37 milyon 107 bin tabaka, 2015 yılında ise 28 milyon 227 bin tabaka baskı yapıldığını, baskı miktarının 2015 yılında bir önceki yıla oranla yüzde 17 azaldığını bildirdi. 

DMO’NUN BASKI MAKİNESİ ÇOK RENKLİ FORM BASAMIYOR

Kapasite raporlarının yılın 300 günü ve günün 8 saati üzerinden hesaplandığına vurgu yapan Maliye Bakanı Naci Ağbal, “DMO Genel Müdürlüğünün Basım İşletme Müdürlüğü makine parkın başta Bakanlımıza bağlı birimlerin basılı form ihtiyacını karşılamanın yanında ana teşekkülce satışı yapılan standart formları basmak için kurulmuştur. Ancak zaman içinde kamuda basılı form kullanımının azalması, bir kısım formların ise çok renkli basınının talep edilmesi ve işletmenin tabaka ofset makinelerinin bir seferde tek baskı yapması nedeniyle maliyetleri artırması hususları da dikkate alınarak işletme maliyetinin aşağıya çekilmesi ve daha düşük fiyatların elde edilebilmesi için söz konusu işletmede seçimi üretime geçilmiş olup, baskı dışındaki üretimlere ağırlık verilmiştir” dedi. 

PVC KAPLI KLASÖR ÜRETİMİNE BAŞLANDI 

Maliye Bakanı Ağbal, baskı dışındaki üretime ağırlık verilmesi düşüncesi kapsamında yıllık 1 milyon adet olan PVC kaplı klasör üretimini 2 milyona çıkardıklarını ifade ederek, “Ayrıca YSK’nın talebi üzerine filigranlı zarf kâğıdı satın alınarak 2016 yılında 24 saat esasıyla seçim zarfı üretimine başlanmış olup söz konusu üretime devam edilmektedir” diye konuştu. 

Maliye Bakanı Naci Ağbal, CHP milletvekili Gürer’in diğer sorularına da şu yanıtları verdi: “Devlet Malzeme Ofisi Genel Müdürlüğü ile Kore Cumhuriyeti Merkezi Satın alma Kurumu olan Kamu İhale Hizmetleri Kurumu (PPS - Public Procurement Service) arasında yapılan işbirliği çalışmaları çerçevesinde, 15.09.2014 tarihinde "Kamu Alımları ve Merkezi Tedarik Hizmetlerinde İşbirliğine Dair Mutabakat Zaptı" imzalanmıştır.

Anılan protokol kapsamında, Kore Cumhuriyeti Kamu İhale Hizmetleri Kurumu yetkililerince ülkemize ziyaret gerçekleştirilmiş ve buna karşılık, 15-17 Nisan 2015 tarihleri arasında Devlet Malzeme Ofisi Genel Müdürlüğü bünyesinde oluşturulan bir ekip tarafından Kore  Cumhuriyeti  Kamu  İhale  Hizmetleri  Kurumunun kullandığı  e-Tedarik Portalı (KONEPS) ve sınıflandırma sistemi (UNSPSC) ile teknik altyapı hakkında bilgi edinmek amacıyla Kore Cumhuriyetine ziyaret gerçekleştirilmiştir.

Bu ziyaretlerde bilgi alış verişi yapılmış ve elde edilen bilgiler ile Devlet Malzeme Ofısi Genel Müdürlüğü Kurumsal Kaynak Planlama (KKP) yazılımlarının analizi, yeniden tasarlanmaları ve kurulumlarının yapılması amacıyla 2016 yılında yürütülen proje çalışmaları öncesinde, ürün ana yönetimi ve sınıflandırması çalışmalarına yön verilmiştir. Devlet Malzeme Ofisi Genel Müdürlüğünce tedarik - pazarlama dengesinin sağlanması ve kamu kurum ve kuruluşları ihtiyaçlarının tam ve zamanında karşılanması hususunda azami özen gösterilmektedir.”

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Uzman Çavuş Son Yolculuğuna Uğurlandı
Uzman Çavuş Son Yolculuğuna Uğurlandı
Metin Usta’ya Son Veda
Metin Usta’ya Son Veda