Advert
Advert

Gürer’in engellilerle ilgili sorusunu Bakan Kaya yanıtladı

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in soru önergesine verdiği cevapta, engelli vatandaşların gelir tespitiyle ilgili olarak yapılan düzenlemeleri açıkladı.

Gürer’in engellilerle ilgili sorusunu Bakan Kaya yanıtladı
Gürer’in engellilerle ilgili sorusunu Bakan Kaya yanıtladı
Bu içerik 596 kez okundu.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in soru önergesine verdiği cevapta, engelli vatandaşların gelir tespitiyle ilgili olarak  yapılan düzenlemeleri açıkladı.

CHP Niğde Milletvekili ve KİT Komisyonu Üyesi Ömer Fethi Gürer, engelli vatandaşlara yapılan sosyal yardımlar kapsamında, görevlilerce gerçekleştirilen gelir tespitinde çok sayıda yaşadığı mağduriyeti gündeme getirmek amacıyla Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya tarafından cevaplanması istemiyle soru önergesi verdi. Gürer, verdiği önergede “Engellilerle ilgili yapılan gelir tespitine yönelik uygulamadan çok sayıda aile mağdur durumdadır. 2017 yılında ailelerin lehine olacak bir düzenleme düşünülmekte midir?” diye sordu. 2016 yılında bu bağlamda engelli ailelerin aleyhinde düzenlemeler  nedeni ile çok sayıda mağdur başvurusu olduğuna dikkat çeken Gürer bu yıl soruna çözüm üretilmesini istedi.

CHP Niğde Milletvekili Gürer’in soru önergesini yanıtlayan Bakan Fatma Betül Sayan Kaya, 2022 ve 2828 sayılı Kanunlar uyarınca engelli vatandaşlarımıza yönelik sürdürülen sosyal yardımların kişilerin sadece engelli olması şartına değil aynı zamanda ekonomik olarak muhtaç olma şartına da bağlı olduğunu belirtti. Bakan Kaya, “Kanun koyucu söz konusu aylıkların ödenmesine dayanak oluşturan ve yukarıda bahsi geçen Kanunlarda engellilik şartının yanı sıra muhtaçlık şartını getirerek geliri belirli bir düzeyin altında bulunan engelli ve yaşlı vatandaşlarımızın desteklenmesi yönünde bir irade koymuştur. Bu çerçevede söz konusu sosyal yardım programlarına başvuran vatandaşlarımızın gelir tespiti yapılmaktadır” dedi. 

2013 yılından bu yana 2022 ve 2828 sayılı Kanunlarda yapılan değişiklere dikkat çeken Kaya şunları söyledi: “Bu çerçevede 12.07.2013 tarihli ve 6495 sayılı Kanun'un 2022 sayılı Kanun'da getirdiği değişiklikle muhtaçlık sınırı 119 TL'den 286,32 TL'ye yükseltilmiştir. Bu değişikliğin ardından izleyen o dönemde hane içindeki kişi başı geliri 119 TL ile 286,32 TL arasında kalan ve bu aylıklardan yararlanamayan kişiler de söz konusu aylıklardan faydalanmaya başlamıştır. Hâlihazırda 2017 Ocak - Haziran dönemi için muhtaçlık sınırı 423,58 TL'ye yükselmiştir. Ayrıca Kanun değişikliğine dayalı olarak yapılan yönetmelik değişikliğiyle de hanenin toplam geliri, emsal kira bedeli toplam gelirden düşülmek suretiyle hesaplanmaya başlanmıştır.

2828 sayılı Kanun kapsamında uygulanan Evde Bakım Yardımında ise muhtaçlık kriteri hesaplanırken hane içinde birden fazla bakıma ihtiyacı olan engelli bulunması halinde, bakıma ihtiyacı olan birinci engelliden sonraki her bakıma ihtiyacı olan engellinin iki kişi olarak değerlendirilmesi suretiyle vatandaşlar lehine bir uygulamaya geçilmiştir…”

CHP milletvekili Ömer Fethi Gürer verilen bilgiye karşın uygulamada yaşanan sorunlar olduğunu ve Sosyal devletin mağdur ve engelli ailelere verilen yardım ve desteğin artırılması gerektiğini ifade etti. Geçen yıl bu konuda çok şikâyet aldığını ve bir önceki yıla göre önemli kesinti yaşayan engelli aileler olduğunu ifade eden Gürer, tasarruf ya da kesinti yapılmaması gereken en önemli kesim engellilerdir, yetkililer bu konuda daha hassas olmalılar. "dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Muzaffer Şahiner hayatını kaybetti
Muzaffer Şahiner hayatını kaybetti
İYİ Parti’de  istifa
İYİ Parti’de istifa