Advert
Advert

“Dünya’nın en eski mesleği”

Niğde İl Sağlık Müdürü Yılmaz Yücel, “Ebeler Haftası” nı kutladı.

“Dünya’nın en eski mesleği”
“Dünya’nın en eski mesleği”
Bu içerik 1217 kez okundu.

Niğde İl Sağlık Müdürü Yılmaz Yücel, “Ebeler Haftası” nı kutladı.
Müdür Yücel, “Ebelik Mesleği” nin Dünya’nın en eski mesleklerinden birisi olduğunu ve bu mesleğe dikkat çekmek için dünyada ve ülkemizde her yıl 21-28 Nisan tarihleri arasında Ebeler Haftası’nın kutlanmakta olduğunu söyledi.

Ebelerin, doğum eylemini gerçekleştirmenin yanında ana-çocuk sağlığı ile ilgili önemli hizmetler verdiğini belirten Müdür Yücel; “Ebelerimiz, doğum öncesi ve doğum sonrası anne ve bebek bakım hizmetleri, anne ve bebekle ilgili koruyucu tedbirler, tıbbi önlemlerin alınması, gerekli hallerde ilkyardım ve acil önlemlerin alınması hizmetlerini de yürütürler. Yeni bir canlının dünyaya gelmesine yardımcı olan, doğum ağrısı çeken bir annenin acılarını dindiren, aileye istek ve özlemle beklenen birisinin katılmasını sağlayan ve bu mucizevî olaya tanıklık etmenin gururunu yaşayan ebeler, bu sebeple toplum içinde saygın bir yer edinmiştir” dedi.    

EBELERİMİZİN ROLÜ BÜYÜKTÜR

Sağlık sisteminin başarıya ulaşmasında her sağlık çalışanının yerinin vazgeçilmez olduğunu belirten Müdür Yücel; “ Ülkemizde özellikle son yıllarda anne ve bebek ölüm oranlarının büyük bir hızla düşürülmesinde ebelerimizin rolü büyüktür. Bu başarıları devam ettirebilmemiz için başta Anne Dostu Hastaneler olmak üzere doğum hizmeti sunulan tüm hastanelerde ebelik hizmetlerinin güçlendirilmesi, normal doğumun desteklenmesi ve sunulan hizmetin kalitesinin daha da artırılması gerekir” diye konuştu.

TOPLUMUN SAĞLIK DANIŞMANLARI

  Niğde İl Sağlık Müdürü Yılmaz Yücel; “  Ana-Çocuk Sağlığı Hizmetleriyle birlikte, doğum öncesi, doğum ve doğum sonrası dönemde anneye ve bebeklere bakım hizmetleri veren ebeler, sağlık alanında yurdumuzun her köşesinde oldukça önemli ve kutsal bir görev ifa etmektedirler.

Tarihin en eski mesleklerinden biri olan ebelik sağlıklı birey, aile ve toplumun oluşmasında çok önemli bir yere sahiptir.  Ebeler; kadının,  ailenin ve toplumun adeta sağlık danışmanlarıdır.

   Tıp Dünyamızın temel taşlarından olan, her türlü fedakârlık içerisinde   vatanımızın her köşesinde, 7 gün 24 saat görev ve sorumluluklarını yerine getirmeye çalışan, mesleklerinin kutsallığına inanarak büyük bir sevgiyle insanımıza hizmet eden, gece gündüz demeden özveriyle görev yapan tüm ebelerimizin Ebeler Haftası’nı kutluyor, özverili çalışmalarından dolayı teşekkür ediyorum” dedi. 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Muzaffer Şahiner hayatını kaybetti
Muzaffer Şahiner hayatını kaybetti
İYİ Parti’de  istifa
İYİ Parti’de istifa