Advert
Advert

Bakan yok diyor sayıştay var diyor!

CHP Milletvekili Gürer’in soru önergesini yanıtlayan Bakan Faruk Özlü ’nün verdiği cevapla Sayıştay Raporu çelişiyor.

Bakan yok diyor sayıştay var diyor!
Bakan yok diyor sayıştay var diyor!
Bu içerik 594 kez okundu.

CHP Milletvekili Gürer’in soru önergesini yanıtlayan Bakan Faruk Özlü ’nün verdiği cevapla Sayıştay Raporu çelişiyor.

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, kamuya iş yapan yüklenicilerden geçici süreyle temin edilecek araçların menşeinin yerli olması için “Yerli Malı Tebliği” yayımladı. Ancak başta TOKİ olmak üzere bazı kamu kurumlarının bu tebliğe uymadığı ortaya çıktı. Bakan Faruk Özlü ‘nün bu tebliğe tüm kamu kurum ve kuruluşlarının harfiyen uyulduğunu söylese de Sayıştay bunun böyle olmadığını TOKİ raporunda ifade ediyor.

 

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü ‘nün yanıtlaması istemiyle kamu kurumlarına iş yapan yüklenicilerden geçici süreyle temin edilen araçların Bakanlığın “Yerli Malı” Tebliği’ne uyulmaksızın temin edilen araç sayısını sordu.  Bakan Özlü, Yerli Malı Tebliği hükümlerine uyulmaksızın sağlanan araç bulunmadığını açıkladı. Ancak Bakan Özlü ‘nün, verdiği cevap Sayıştay Başkanlığı’nın Denetim Raporuyla çelişti. Sayıştay’ın raporunda, TOKİ’nin yüklenicilerden temin ettiği araçların büyük çoğunluğunun ithal olduğu belgelendi. 

GÜRER’İN SORUSUNA BAKAN ÖZLÜ’DEN YANIT…

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili ve Kamu İktisadi Teşekkülleri (KİT) Komisyonu Üyesi Ömer Fethi Gürer, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü tarafından yanıtlanması istemiyle TBMM Başkanlığına verdiği önergede, “Kamu Kurum ve Kuruluşlarında iş yaptıkları yüklenicilerden geçici süreyle araç temini yoluna giderek Yerli Malı Tebliği hükümlerine uyulmaksızın sağlanan araç sayısı kaçtır? Markalara göre dağılımı nedir?” diye sordu. CHP Milletvekili Gürer’in soru önergesine Bakan Faruk Özlü ‘nün imzasıyla verilen yanıtta “Yüklenicilerden geçici süreyle temin yoluna gidilerek Yerli Malı Tebliği hükümlerine uyulmaksızın sağlanan herhangi bir aracımız bulunmamaktadır” ifadesi kullanıldı. 

YERLİ MALI TEBLİĞİ HAVADA MI KALDI?

CHP Niğde Milletvekili ve KİT Komisyonu Üyesi Ömer Fethi Gürer, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının 2014 Yılında Resmi Gazete’ de yayımlanan Yerli Malı Tebliği ile fiyat avantajı kullanılacak mal alım ihalelerinde yerli malı kullanımına ilişkin esaslar getirildiğini hatırlattı. 

TOKİ, TEBLİĞE UYMADI 

CHP Milletvekili Gürer, Sayıştay Başkanlığı’nın 2015 Yılı Denetim Raporu’na göre; Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığı’nın, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yayımlanan Yerli Mali Tebliği’ne uymadığının belgelendiğini ifade ederek, “Rapora göre, TOKİ yüklenici firmalardan geçici süreyle temin edilen araçların yerli malı olmasına dikkat etmemiş. Zira 2014 yılında yüklenicilerden temin edilen 165 araçtan sadece 48’i yerli araçtır. Bunların büyük çoğunluğu yani 117’si de ithal araçtır. Yine Sayıştay Raporuna göre, TOKİ 2015 yılında da 165 araç temin etmiş ve bu araçların 135’inin ithal araçlar olduğu ortaya çıkmıştır” dedi. 

TOKİ, SAYIŞTAY’IN UYARISINI DA KULAK ARDI ETTİ

CHP Niğde Milletvekili ve KİT Komisyonu Üyesi Ömer Fethi Gürer, TOKİ’nin Yerli Malı Tebliği’ne uymadığı gibi, Sayıştay tarafından uyarılmasına rağmen bu uyarıları da dikkate almadığının Sayıştay’ın Denetim Raporuyla sabit olduğunu vurguladı. Gürer, “Raporda; alınacak araçların ilgili Yeril Malı Tebliği dikkate alınarak idarenin ihtiyaçları doğrultusunda menşeinin yerli olması konusuna özen gösterilmesi için Sayıştay’ın TOKİ’ye öneride bulunulduğu yer almaktadır. Ancak, Sayıştay Raporu’ndaki İdarenin söz konusu denetim raporunda yer alan öneriye (öneri doğrultusunda gerekli çalışmalar yapılacaktır) şeklinde cevap vermesine rağmen Mayıs 2016’da yapılan denetimde de herhangi bir düzenleme yapılmamıştır’ şeklindeki rapor TOKİ’nin bu öneriyi de kulak ardı ettiğini göstermektedir” diye konuştu. 

BAKAN’IN HABERİ YOK MU?

 

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, TOKİ’nin Yerli Malı Tebliği’ne uymaması kadar, tebliği yayımlayan Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanın bu konudan haberdar olmamasının ya da yanlış bilgilendirilmesinin de vahim bir durum olduğunu ifade etti. Gürer, “Bakanlığın bize göre gayet iyi niyetle yayımladığı Yerli Malı Tebliği’ne TOKİ’nin uymaması gerçekten düşündürücüdür. Sayıştay tarafından yapılan denetimlerde kurumun tebliğe uymadığının ortaya çıkması ve uyarılmasına rağmen yine bu tebliğe uymaması dikkat çekicidir. Ancak en çok dikkat çekici durum, konuyla ilgili verdiğimiz soru önergesine bizzat Bakan Faruk Özlü imzasıyla verilen yanıtın, Sayıştay Raporlarıyla çelişiyor olmasıdır” şeklinde konuştu. 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İnce’den “ince” vaatler
İnce’den “ince” vaatler
Kendi işinin patronu ol
Kendi işinin patronu ol