Advert

Dijital Takograf zorunlu

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer'in dijital takograf kullanma ile ilgili uygulamada yaşanan sorunlara yönelik Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanına yönelttiği sorulara Bakan Özlü yanıt verdi.

Dijital  Takograf zorunlu
Dijital  Takograf zorunlu
Bu içerik 1064 kez okundu.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer'in dijital takograf kullanma ile ilgili uygulamada yaşanan sorunlara yönelik Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanına yönelttiği sorulara Bakan Özlü yanıt verdi.

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı kamyon  ve otobüslerde dijital takograf kullanma zorunluluğunun, yetki belgelerinin düşürülmesine az bir süre kalan araçlar için de uygulanmasının devam edileceğini belirtti. 

 CHP Niğde Milletvekili ve KİT Komisyonu Üyesi Ömer Fethi Gürer, dijital takograf zorunluluğunun, yetki belgelerinin düşürülmesine az bir süre kalmış, 20 yaşa yakın kamyon ve otobüsler için de uygulanmasının, şoför esnafı için sıkıntıya neden olduğunu ifade ederek Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü' ye yönelttiği soruda , “Yönetmelik değişikliği ile mevcut hâlihazırdaki takografların, muayene ve damgalama işlemini yaptırarak, kullanmalarına olanak verecek bir düzenleme düşünülmekte midir” diye sordu. 

Gürer önergesinde 1997 model ve üstü kamyon ve otobüslerin dijital takograflarla değiştirilemediği gerekçesiyle araç muayenelerinde ağır kusurlu sayıldığını pek çok esnafını araçlarını muayene ettiremediğini belirtti. 

1996-1998 arası modelde 68 bine yakın aracın 2016 yılında aynı sorunla karşılaştığını ifade eden Gürer, “1996 model araçlar ekonomik ve teknik ömürlerini doldurdukları için 2016 yılı sonu itibariyle Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğünce yetki belgelerinden resen düşmeleri yapılmıştı. 1997 model araçlar 2017 yılı, 1998 model araçlar ise 2018 yılı sonunda yetki belgelerinden yasal mevzuat gereği resen düşmeleri yapılacak ve bu model araçların anılan tarihlerden sonra çalışma olanakları ortadan kalkacaktır. Peyderpey uygulanacak olan bu uygulamadan 128 bin otobüs, 490 bin kamyon olmak üzere 620 bine yakın araç etkilenecek olup mevcut takografların dijital takograf ile değiştirmek zorunda kalacaktır. Ekonomik sıkıntı içerisinde ayakta kalmaya çalışan esnafımız, getirilen bu yükle adeta yok olmaya mahkûm edilecektir” ifadesini kullandı. 

 Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü ise CHP Milletvekili Gürer’in soru önergesine verdiği cevapta takograf uygulamasının, trafikte yapılan denetimlerde sürüş sürelerine uyulup uyulmadığının doğru tespit edilmesini sağladığını ifade etti. 

 Bakan Özlü, yaygın olarak kullanılan analof ve elektronik takaografların karayolları güvenliğini olumsuz etkilediğine işaret ederek, “takografkonusunda ulusal otorite olan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile denetim otoritesi konumundaki İçişleri Bakanlığının, söz konusu takografların dijital takograf ile değiştirilmeleri hususunda olumlu görüşleri bulunmaktadır. Bu konu sürüş süreleri açısından göz önüne alındığında ise, araç yaşlarının istisnai bir durum oluşturmaması gerektiği düşünülmektedir. Çünkü takograf kullanması zorunlu olan tüm araçların sürücüleri, yasa ile belirlenmiş sürüş sürelerine uymak zorundadır” dedi. 

 

Bakan Özlü, “Bununla birlikte, mevzuattan etkilenen şoför esnafımızın bahse konu mücbir düzenlemeye uyum sağlayabilmesi adına kendilerine ek bir süre tanınması maksadıyla dijital takografa geçiş sürecinin yürürlük tarihi bundan önce uzatılmıştır. Böylece; 1996-1998 model araçlar için 30.06.2016 tarihinde, 1999-2001 model araçlarda ise 31.12.2016 tarihinde bitecek şekilde dönüşüm süreci yeniden düzenlenerek esnafımız için bu konuda önemli bir iyileştirme sağlanmıştır” ifadesini kullandı. 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Uzman Çavuş Son Yolculuğuna Uğurlandı
Uzman Çavuş Son Yolculuğuna Uğurlandı
Metin Usta’ya Son Veda
Metin Usta’ya Son Veda