Merkez Bankası'ndan enflasyon açıklaması

Merkez Bankası'ndan enflasyon açıklaması
Merkez Bankası'ndan enflasyon açıklaması Tuncay Aytaş
Bu içerik 188 kez okundu.

Merkez Bankası, TÜİK tarafından dün açıklanan ağustos enflasyonuna ilişkin değerlendirmelerini paylaştı.
TCMB, ağustos ayında yıllık enflasyon alt grupların genelinde gerilediğini, enflasyondaki düşüşte büyük ölçüde temel mal ve enerji grupları belirleyici olduğunu belirtti.
Ağustos ayında tüketici fiyatlarının yüzde 0.86 oranında arttığını ve yıllık enflasyonun 1.64 puan azalarak yüzde 15,01’e gerilediğini hatırlatan Merkez Bankası, şu değerlendirmeyi yaptı:
"Yıllık enflasyon alt gruplar genelinde gerilerken, enflasyondaki düşüşte büyük ölçüde temel mal ve enerji grupları belirleyici olmuştur. Bu dönemde gıda yıllık enflasyonundaki yavaşlama eğilimi sürmüştür. Türk lirasındaki istikrarın yanı sıra enflasyon beklentilerindeki iyileşme ve iç talep koşullarının seyri çekirdek enflasyon göstergelerinin yıllık enflasyonundaki düşüşü desteklemiştir. Bu çerçevede, B ve C göstergelerinin eğilimindeki ılımlı seyir korunmuştur.
ALKOL-TÜTÜN GRUBUNUN YILLIK ENFLASYONU YÜZDE 41.32
Rapora göre enerji fiyatları, ağustos ayında yüzde 0.34 arttı. Bu dönemde, doğal gaz fiyatlarındaki ayarlamanın (yüzde 14.64) etkisini, Türk lirasındaki ılımlı seyir ve petrol fiyatlarındaki gerilemeye bağlı olarak yüzde 4.24 düşen akaryakıt fiyatları sınırladı. Böylelikle enerji yıllık enflasyonu, 5.40 puan azalışla yüzde 7.79 seviyesine geriledi.
Gıda ve alkolsüz içecekler yıllık enflasyonu, ağustos ayında 0.99 puan azalarak yüzde 17.22 oldu. Bu gelişmede hem işlenmemiş hem de işlenmiş gıda enflasyonunun olumlu etkisi hissedildi. Yıllık enflasyon işlenmemiş gıdada yüzde 11.89’a, işlenmiş gıdada ise yüzde 22.32’ye geriledi. Diğer taraftan, bu dönemde taze meyve ve sebze grubu yıllık enflasyonu bir miktar yükseldi.

 

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Metruk Yapılara Polis Denetimi
Metruk Yapılara Polis Denetimi
Vali Şimşek Sevgi Çocuklarının Konuğu Oldu
Vali Şimşek Sevgi Çocuklarının Konuğu Oldu

seks shop | seks shop | seks shop | istanbul seks shop | istanbul seks shop | istanbul sex shop | sex toys istanbul