Advert
Advert

Seçim yasakları bugün başlıyor

Seçim yasakları bugün başlıyor
Seçim yasakları bugün başlıyor
Bu içerik 568 kez okundu.

Niğde İl Emniyet Müdürlüğü, yarın oylanacak Anayasa değişikliği referandumu için seçim yasaklarını açıkladı. Seçim propaganda süresinin bugün saat 18.00 itibari ile son bulduğunu belirten Niğde İl Emniyet Müdürlüğü açıklamasında,  ilan ve reklam malzemelerinin il, ilçe ve belde teşkilat binaları haricindeki yerlere asılmasının, yapıştırılmasının ve teşhirinin yasak olduğunu ifade etti.

Niğde İl Emniyet Müdürlüğü, kamuoyuna yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi; “ 298 Sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkındaki Kanun gereğince; oy verme günü her ne suretle olursa olsun ispirtolu içki satılması, içkili yerlerle ve umumi mahallerde her çeşit ispirtolu içki satılması, verilmesi,  içilmesi yasaktır. Oy verme günü, bütün umumi eğlence yerleri oy verme süresince kapalı kalır. Eğlence yeri niteliğini haiz lokantalarda yalnız yemek verilir. Oy verme günü Emniyet ve asayişi korumakla görevli olanlardan başka hiç kimse, köy, kasaba ve şehirlerde silah taşıyamaz.  Sandık çevresinde, sandık kurulu başkan ve üyeleri, adaylar, milletvekilleri, o sandık bölgesinde kayıtlı seçmenler ve o sandıkta görevli müşahitler ile bina sorumluları ve çağrı üzerine gelen görevli kolluk güçlerinden başka kimse bulunamaz. Medya mensuplarının sandık çevresinde, sandık başı işlemlerine engel olmamak şartıyla, haber amacıyla görüntü ve bilgi elde etmeleri serbesttir”

CEP TELEFONUNUZU

SANDIK KURULU BAŞKANINA TESLİM EDİN

Seçim yasakları kapsamında sandık alanında; sandık çevresinde bulunma hakkına sahip kimseler ile seçimin güvenliğini sağlamakla görevli kolluk güçlerinden başka kimse bulunamayacağını  dile getiren Niğde İl Emniyet Müdürlüğü; “Seçimin güvenliğini sağlamakla görevli kolluk güçleri dışında, özel güvenlik görevlileri ve belediye zabıtaları gibi görevlilerdi dahil olmak üzere resmi üniforma ve silah taşıyan kişiler sandık alanına giremez. Sandık alanında; hiç kimse başkalarının görebileceği şekilde bir siyasi parti veya adaya ait rozet, amblem veya benzeri işaretler veya propaganda amaçlı yayınlar taşıyamaz, yazılı, sözlü veya görüntülü propaganda yapamaz.  Seçmenin; cep telefonu, fotoğraf veya film makinesi gibi görüntü kaydedici veya haberleşme sağlayıcı cihazlarla kapalı oy verme yerine girmesi yasaktır.   Bu tür cihazlar, kapalı oy verme yerine girmeden önce kapatılarak sandık kurulu başkanına teslim edilir ve oy kullanma işlemi bittikten sonra seçmene iade edilir” dedi.

 

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Muzaffer Şahiner hayatını kaybetti
Muzaffer Şahiner hayatını kaybetti
İYİ Parti’de  istifa
İYİ Parti’de istifa