Advert
Advert

Aksaray, Kırşehir- Niğde Ulukışla demiryolu hattına kavuşuyor

Aksaray’ın hayali projelerinden biri olan Kırşehir-Aksaray Niğde Ulukışla demiryolu hattı projesini incelemek üzere Aksaray’a gelen Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demir Yolları (TCDD) Genel Müdürü İsa Apaydın, 2017 yılı içerisinde temel atma töreninin yapılacağını söyledi.

Aksaray, Kırşehir- Niğde Ulukışla demiryolu hattına kavuşuyor
Aksaray, Kırşehir- Niğde Ulukışla demiryolu hattına kavuşuyor
Bu içerik 2125 kez okundu.
TCDD Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü İsa Apaydın Aksaray’ın demiryolu projesi kapsamındaki yatırımı ve çalışmaları yerinde incelemek üzere Aksaray’a geldi. TCDD Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü İsa Apaydın burada yaptığı açıklamada. Aksaray’ın demiryolu projesinin tamamlandığını ve yıl içerisinde temel atma töreninin yapılacağı müjdesini verdi.
Projenin hızla devam ettiğini ve güzergahın kolay bir güzergah olduğunu belirten Apaydın, “Sayın bakanımızın talimatı ile şu anda yatırım programımızda olan Kırşehir, Kırıkkale Yenice’den başlayıp, Kırşehir-Aksaray- Niğde-Ulukışla demiryolu hattı projemiz şu anda yürütülüyor. Özellikle Aksaray Ulukışla kesiminde biz daha önce söz verdiğimiz gibi proje çalışmalarına başladık. Koridorumuz netleşti. Koridorumuzun netleşmesiyle birlikte Aksaray -  Niğde Ulukışla çakmaktan bağlanıyor, çakmak bağlantısı ile birlikte sahada sondajlarımızda başladı. Projeci firmaları biz sondajları sahada incelemek için Aksaray’a geldik. Aynı zamanda Aksaray’ımızın hem karayolu çevre yolu geçişi, otoban bağlantısı ile birlikte demiryolu çevre geçişini de karayolları bölge müdür yardımcımız da burada, sahada yerinde inceleyeceğiz. Bu vesile ile valimize de vekillerimize de bir araya geldik ve son durumu bilgilendirdik. İnşallah hedefimiz 2-3 ay içerisinde sondajları bitirmek. Sondajlardan sonra, burası çok kolay bir güzergah. Yaklaşık 86 kilometre, yaptığımız çalışmalarda kazı, dolgu, menfez ve alt ile üst geçitler var. Çok zor bir güzergah değil. İnşallah hızlıca sanat yapılarının da tasarım çalışmaları bittikten sonra yıl içerisinde yapım ihalesine çıkacağız. Her şey iyi giderse hedefimiz inşallah yıl sonuna kazmayı vuracak hale getireceğiz. İnşallah Aksaray- Niğde Ulukışla hızlı tren bağlantısı ile burada hem yük, hem yolcu taşımacılığı birlikte yapılacak. Aynı zamanda Aksaray OSB’ye 8 kilometrelik bir bağlantı yapacağız. Bu bağlantı ile de OSB’nin yüklerini Mersin’e indireceğiz. Çalışmalarımız bu şekilde devam ediyor. Aksaray’a ve ülkemize hayırlı olsun.

"AKSARAY’IN 3 ÖNEMLİ HAYALİ GERÇEK OLUYOR"
AK Parti Grup Başkanvekili ve Aksaray Milletvekili İlknur İnceöz ise, Aksaray- Niğde Ulukışla demiryolu hattı noktasında çalışmaların sonuna gelindiğini belirterek, “Demiryolu çalışmalarında neredeyse sona doğru yaklaştık. Artık bu yıl sonu itibari ile saha çalışmaları tamamlandıktan sonra projesi tamamlanıyor. Daha somut bir şey ki, kazmasını vurma noktasına geleceğiz. Bu bizim için çok önemliydi. Çünkü bizim organize sanayimiz uzun süredir çok ciddi yatırımlar alıyor. Organize sanayideki yatırımların güney hattına ulaşması, daha sonra kuzey koridoruyla beraber bu bağlantıların kurulması bizim için çok elzem. Bu bir ekip çalışması. Hükümetimizin 2004’ten itibaren bize vermiş olduğu ve takibini yaptığımız önemli bir proje. Bu anlamda emeği geçen, katkısı olan tüm arkadaşlarıma yürekten teşekkür ediyorum. Bizim için 3 başlık vardı. Bunlardan biri tıp fakültesiydi, o tamam. Demiryolu, o da tamam ve diğer başlığı da inşallah çalışıyoruz ve onda da bir sıkıntı yok. Aksaray’ın o önemli 3 hayali gerçekleşmiş olacak” dedi.


 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İYİ Parti’de  istifa
İYİ Parti’de istifa
İnce’den “ince” vaatler
İnce’den “ince” vaatler