Advert
Advert

“Ülke, geri dönüşü olmayan bir karanlığa sürüklenebilir”

Gürer, “Başkanın kim olacağı değil, sınırsız gücü nasıl kullanacağı önemli”.

“Ülke, geri dönüşü olmayan bir karanlığa sürüklenebilir”
“Ülke, geri dönüşü olmayan bir karanlığa sürüklenebilir”
Bu içerik 812 kez okundu.

 

 

Gürer, “Başkanın kim olacağı değil, sınırsız gücü nasıl kullanacağı önemli”.

 

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, getirilmek istenen rejim değişikliği ile yürütme ve yargı gücünü eline alacak başkanın kim olacağının değil, bu sınırsız gücü tek başına nasıl kullanacağının önemli olduğunu belirterek; “Ülke, geri dönüşü olmayan bir karanlığa sürüklenebilir” dedi.

 

GÜRER, 18 MADDEDEKİ SAKINCALARI TEK TEK ANLATIYOR

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili ve Kamu İktisadi Teşekkülleri (KİT) Komisyonu Üyesi Ömer Fethi Gürer, referandum çalışmalarına Bağlama, Alay, Kiledere, Ağcaşar, Aktaş, Bor ve Niğde merkezde devam etti. Ömer Fethi   Gürer, gün boyunca sürdürdüğü ziyaretler kapsamında esnaf ve vatandaşlara 18 maddelik Anayasa değişikliğinin Türkiye üzerinde oluşturabileceği sakıncaları tek tek anlattı.

 

YARGI VE YÜRÜTME GÜCÜ BAŞKANIN ELİNDE OLACAK

Köy, kahve ve esnaf ziyaretleri sırasında referandumla ilgili olarak vatandaşların merak ettiği soruları da yanıtlayan Gürer, “Değişiklik maddelerine genel olarak bakıldığında ülke yönetiminde tüm yetkilerin bir kişide toplanması önemli sorunlar üretebilecektir. Partili bir Cumhurbaşkanının yargı ve yürütme gücünü tek başına belirlemesi başlı başına ciddi sorunlar yaratacaktır, çünkü yeni sistemde Hâkimler Savcılar Kurulu’nun (HSK) 13 üyesinden 6’ sını Cumhurbaşkanı atayacak. Muhtemelen Meclis çoğunluğu da kendi partisinden olacağından Meclisin seçeceği 7 üyenin çoğu da seçilecek Cumhurbaşkanının işaret edeceği yargı mensuplarından oluşacak. Böylece Cumhurbaşkanı yargı gücünü tamamen eline almış olacak. Zaten dayatılmak istenen yeni sistemde yürütmeyi de elinde bulunduracak olan Cumhurbaşkanı böylece sınırsız bir güce sahip olacak” dedi.

 

TEK ADAM, SINIRSIZ GÜCÜ NASIL KULLANACAK?

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Yargı ve yürütme gücünü elinde bulunduracak olan başkanın kim olduğu önemli değil. Burada endişe verici durum; tüm yetkileri eline alacak olan başkanın elde ettiği bu gücü tek başına kullandığında oluşabilecek büyük sorunlardır. Dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan biri de budur. Tek adam rejimi Türkiye’yi geri dönüşü olmayan bir karanlığın içine sürükleyebilir. Mevcut parlamenter sistemin, çağın gereklerine göre geliştirilmesi gerekirken, tüm yetkilerin tek adamda toplanacağı bir rejime geçmek pek çok yanlışı üretecek ve Türkiye’yi adeta sorunlar yumağı haline getirecektir” dedi.

 

PARTİLİ CUMHURBAŞKANI…

Gürer, “Tüm yetkileri elinde bulunduracak olan cumhurbaşkanının, hem seçildiği partinin genel başkanı olması hem de cumhurbaşkanı olması, tartışmasız ülkemizde yaşadığımız sorunları kat be kat artıracaktır. İllerde Valileri, İlçelerde Kaymakamları atayacak olan Cumhurbaşkanı aynı zamanda illerde partisinin il başkanını, ilçelerde ise yine kendi partisinin ilçe başkanını atayacak. İllerde Valiler ve il başkanları arasında, ilçelerde ise kaymakamlar ve ilçe başkanları arasında yaşanabilecek sorunları düşünmek bile bu sistemin hayata geçmesi halinde ülkede neler olabileceğini apaçık göstermektedir” ifadesini kullandı.

 

MİLLETVEKİLİ BAKAN OLURSA MİLLETVEKİLLİĞİ DÜŞECEK

18 maddeyle ilgili çarpıklıkları tek tek vatandaşlara anlatan Gürer, halkın oyları ile seçilen bir Milletvekilinin Cumhurbaşkanı tarafından Bakan olarak atanması halinde, Milletvekilliğinin düşecek olmasının da milletin iradesine bir saygısızlık olacağını belirtti. Gürer, “Sizin seçtiğiniz Milletvekilini Cumhurbaşkanı Bakan olarak atarsa, o vekil vekillikten düşecek. Bakan olan vekilin bakanlığı sona erdiğinde doğrudan milletvekilliği de düşmüş olacak. Nerede milli irade? Böyle bir sistem kabul edilemez” diye konuştu.

 

DÜNDARLILILAR DERNEĞİ’NDE

REFERANDUM DEĞERLENDİRMESİ

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, esnaf ziyaretlerinin yanı sıra, dernek ve sivil toplum kuruluşlarında düzenlediği toplantılarda, anayasa değişikliğinin Türkiye’de oluşturabileceği sorunları anlatıyor. Gürer, Niğde merkezde Dündarlılar Dayanışma Derneği’nde, Dünlarlılılar’la bir araya geldi. Dernek Başkanı Rahmi Balcı ve dernek üyeleriyle referandum değerlendirmesi yapan Gürer, AKP’nin getirmek istediği sistemdeki maddeleri oluşabilecek aksaklıkları tek tek anlattı. Gürer, dernek üyelerinin büyük ilgi gösterdiği toplantıda, “16 Nisan’da sandığa gittiğinizde, milletvekili seçmeyeceksiniz. Çok daha önemli bir konu olan Türkiye’nin geleceğini oylayacaksınız. Bu bir memleket meselesidir. 16 Nisan, bu ülke insanına dayatmak istenilen anlamsız istek ve taleplere dur deme günüdür” diye konuştu.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İnce’den “ince” vaatler
İnce’den “ince” vaatler
Kendi işinin patronu ol
Kendi işinin patronu ol