Advert
Advert

Prof Dr.Şimşirgil Niğde'de konferans verdi

Prof Dr.Şimşirgil Niğde'de konferans verdi
Prof Dr.Şimşirgil Niğde'de konferans verdi
Bu içerik 669 kez okundu.

 

Ekranlarda büyük bir ilgiyle takip edilen, yazdığı onlarca eseriyle yediden yetmişe tarihi sevdiren Marmara Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi, Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil, Niğde Bor Halil Nuri Yurdakul Kültür Merkezinde Çanakkale'den günümüze ''Milli Ruh'' konulu konferans verdi.

Aleaddin Keykubat Eğitim Kültür ve Sosyal Hizmetler Derneği ve Özel Anlam Okullarının düzenlediği konferansa, Niğde AK Parti Milletvekili Alpaslan Kavaklıoğlu, Bor Belediye Başkanı Sıtkı Erat, AK Parti Bor İlçe Başkanı Yavuz Ergün, İlçe Milli Eğitim Müdürü Celalettin Özüdoğru, bazı sivil toplum örgütü ve siyasi parti temsilcilerinin yanı sıra çok sayıda seveni katıldı.

Konferansında "Başarının en büyük şartı geçmişini unutmamaktır" diyen Şimşirgil şunları  kaydetti:

"Çanakkale'ye savaşmaya gelenlerde müthiş bir tarih şuuru var. 600 sene önce orayı vatan kılanları unutmuyorlar. Onlarda bizimle beraber çarpışıyordu diyorlar. Hatırlarsan hatırlanırsın, unutursan unutulursun. Bizim yer altımız yerin üstündekilerden çok daha kıymetli. Yer altında alimler var, veliler var, Padişahlar var, Şühedalar var, Ulemalar var. 18 Mart günü Çanakkale önlerine gelen İngiliz ve Fransız armadalarıyla destekli donanma gemilerinin isimleri bile kibir abidesiydi. Ezer geçeriz diyorlardı. Ama yapamadılar. Biz bu donanmanın üçte birini bir günde denize gömen Türk Komutanının adını dahi bilmiyoruz."

Çanakkale'de savaşanların geçmişini unutmadığını ifade eden Şimşirgil, üzerinden yüzyıl geçmesine rağmen günümüzde birçok Çanakkale Kahramanının unutulduğuna dikkat çekti.

"Tarihimizden güç aldığımız zaman, dinimizi bildiğimiz zaman, edebiyatımızı anladığımız zaman bizi dünyada yenecek hiç kimse yoktur" diyen Şimşirgil, "Çanakkale'yi gezdiğiniz zaman, birlik ve beraberliğin ne olduğunu anlarsınız. Her üç evden birinde şehit olup,her şehirden şehit verdik.Senin bedenini, iman dolu göğsünü aşamayanlar,hileyle ve tefrikayla aşmaya başladılar. Bizi sadece futbolla, siyasetle, müzikle oturup kalkan, ayakta uyuyan adamlar haline getirdiler.Şehadet ne bilmez, dini ne bilmez, tarihini unutan nesiller haline getirdiler.Hatta tarihimizi bile bunlar yazdılar." dedi.

Günümüzde ülke olarak yaşadığımız sıkıntılara da değinen Ahmet Şimşirgil,büyük bir ilgiyle takip edildi. Konferansın sonunda katılımcıların sorularını da cevaplayan Şimşirgil, sevenlerine kitaplarını imzaladı.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Muzaffer Şahiner hayatını kaybetti
Muzaffer Şahiner hayatını kaybetti
İYİ Parti’de  istifa
İYİ Parti’de istifa