Advert
Advert

Niğde’den Fas’a Tarım Aletleri İhracatı

Niğde merkez Kayseri yolu üzeri Atasanayi bölgesinde tarım ve zirai aletleri üretimi yapan NİĞMER Niğde’den dünyaya açılıyor. Fas ihracatıyla yurtdışı pazarına girdiklerini belirten NİĞMER Tarım ve Zirai Aletler Genel Müdürü Mustafa Çokaslan, “NİĞMER olarak geçen hafta gerçekleştirmiş olduğumuz Fas ihracatıyla yurtdışı pazarına da girmiş olduk. Önümüzdeki hafta 14 Nisan tarihinde de Kıbrıs Girne’ye bir konteynır ürün göndereceğiz. Bunun yanı sıra Gürcistan ve 12 ülke ile de görüşmelerimiz devam etmektedir.” dedi.

Niğde’den Fas’a Tarım Aletleri İhracatı
Niğde’den Fas’a Tarım Aletleri İhracatı
Bu içerik 2673 kez okundu.
Haberin galerisi için tıklayın!

Yerli tarım ve zirai aletleri üretiminde Niğde’den yurtdışı pazarına ilk giren firmalardan olan NİĞMER, Fas’a yaptığı ihracat ile Niğde’den dünyaya açılıyor.

 

Fas ihracatıyla yurtdışı pazarına girdiklerini belirten NİĞMER Tarım ve Zirai Aletler Genel Müdürü Mustafa Çokaslan,  “NİĞMER olarak hedefimiz önceleri Niğde idi daha sonra bunu Türkiye olarak büyüttük ve en son geçen hafta gerçekleştirmiş olduğumuz Fas ihracatıyla yurtdışı pazarına da girmiş olduk. Fas’a fasulye patozu, kepçe, 1 tonluk traktöre takılabilen vinç, merdane, kaz ayağı merdane ve ayrıca tesviye küreği gönderdik. Önümüzdeki hafta 14 Nisan tarihinde de Kıbrıs Girne’ye bir konteynır ürün göndereceğiz. Bunun yanı sıra Gürcistan ve 12 ülke ile de görüşmelerimiz devam etmektedir.” dedi.

BİZ NE ÜRETİYORUZ? 

Niğde merkez Kayseri yolu üzeri Atasanayi bölgesinde faaliyet gösteren NİĞMER’in kuruluş sürecini ve hedeflerini Niğde Haber Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Hamza Tav’a anlatan NİĞMER genel müdürü Mustafa Çokaslan,  “1994 yılı Erciyes Üniversitesi Makine Bölümü mezunuyum. Yaklaşık 15 yıldır imalat sektörü içerisindeyim.  Türkiye genelinde Özarslan Makine olarak çimento fabrikalarında imalat, revizyon, bakım, onarım, imalat ve montaj işleri yapıyoruz. Oyak grubu, ÇİMSA grubu, limak gibi fabrikalarla çalışıyoruz. Yaklaşık 80 kişilik ekibimizle çimento, kalsit ve çinko, kurşun fabrikalarında Kayseri Elbasan, Kinkom Karabük’te Marzing gibi fabrikaların işlerini yapıyoruz. NİĞSAÇ firma olarak Niğde genelinde plazma kesim, kesim büküm, boru profil toptan ve perakende satışının yanı sıra sandviç panel gibi ürünlerin satışını yapmaktayız. Makine imalatçı, gruplarına hitap ediyoruz. Makine imalatçıları projelerini bilgisayar ortamında bizimle paylaşıyor, biz malzemelerini keserek hazırlıyor ve sadece kaynak yapılacak şekilde işlenmiş olarak teslim ediyoruz. CNC makinalar ile plazma kesimlerimiz var, onun dışında çelik çatı işleri ile alakalı ürün satışlarımız var. Bunun yanı sıra büyük hayvan çiftliklerine anahtar teslimi projeler üretiyoruz.” 

“FAS İHRACATIYLA YURTDIŞI 
PAZARINA GİRMİŞ OLDUK”

Çokaslan, “NİĞMER olarak hedefimiz önceleri Niğde idi daha sonra bunu Türkiye olarak büyüttük ve en son geçen hafta gerçekleştirmiş olduğumuz Fas ihracatıyla yurtdışı pazarına da girmiş olduk. Fas’a fasülye patozu, kepçe, 1 tonluk traktöre takılabilen vinç, merdana, kaz ayağı merdane ve ayrıca tesviye küreği gönderdi. Önümüzdeki hafta 14 Nisan tarihinde de Kıbrıs Girne’ye bir konteynır ürün göndereceğiz. Bunun yanı sıra Gürcistan ve 12 ülke ile de görüşmelerimiz devam etmektedir.“ dedi.
Faaliyet alanlarına ilişkin değerlendirmelerde bulunan NİĞMER genel müdürü Mustafa Çokaslan, “Bünyemizde faaliyet gösteren 4 ayrı firmamız var, Özarslan Makine, NİĞSAÇ, NİĞMER ve bir de Ereğli NİĞSAÇ var. Ereğli NİĞSAÇ ile yaklaşık 4 yıldır o bölgeye hizmet veriyoruz. 
Sektöre 2007 yılında kurduğumuz Özarslan Makine ile girdik. Bunu 2011 yılında kurulan NİĞSAÇ, 2012 yılında Ereğli NİĞSAÇ ve 2016 yılında kurulan NİĞMER tarım makineleri izledi. Bugüne kadar gerçekleştirdiğimiz işlemler metale yön vermekti. İşimiz imalat metali kesiyoruz, işliyoruz, satıyoruz, işimizin tarım makineleri olması bir şeyi değiştirmedi bizim için, tarım müşterilerimizle sürekli iç içe olduğumuz için de müşterilerimiz istekleri doğrultusunda hareket ediyoruz. Mesela 2017 yılı için çiftçimize bir müjde verebiliriz. Fasulye üreticisi önceden traktörüne fasulyeyi yükleyerek patozun bulunduğu yere getiriyor. Patoza atılan fasulyenin tanesini çuvallara dolduruyor, yere dökülen samanı ise sonradan römorka yüklemek için uğraş veriyordu.  Şu anda bizim yaptığımız patozla bu zahmet sona erdi. Patoz tarladan yolunmuş fasulyeyi yerden seçerek hiç el değmeden kendisi alıyor. Tanesini deposuna, samanı ise arkasında bulunan römorkuna dolduruyor. 2017 yılında sadece 1 tane üreteceğimiz patozun, 2018 yılında seri üretimine geçeceğiz. Niğde’ye ait tarım makinesi olarak Fas’a   ilk ihracatımızı gerçekleştirdik, bunun gururunu yaşıyoruz.  Gönderdiğimiz ürünler yıl içerisinde denenecek sonrasında önümüzdeki yıl en az 50 adet patoz isteyebileceklerini söylediler.”

“NİĞDE SANAYİSİNİ 
KALKINDIRMAK İÇİN 
ÇALIŞIYORUZ”

NİĞMER Tarım ve Zirai Aletler Genel Müdürü Mustafa Çokaslan, “Bünyemizde  3, 4, 5, 10 tonluk,  saman römorku, bahçe römorku  ve tamdem  denilen 15 tonluk römork üretimi yapıyoruz. Firma olarak Niğde sanayisine gerçekten çok büyük katkısı olacak projeler içerisindeyiz.  İmalatını yaptığımız yaklaşık 500 kalem ürün var. Bu ürünlerin Niğde’de değişik arkadaşlar tarafından imalatlarını isteyeceğiz. Niğde’de imalatı yapılabilecek ürünleri dışarıdan tedarik etmeyeceğiz. Hedefimiz Niğde sanayisini kalkındırmak için bir şeyler yapmak. Niğde’de istihdamı artırmaktır, 2018 yılı sonundaki  NİĞMER olarak  personel sayısı hedefimiz  150 kişi.”

“BİZİM, DEVLETİN 
SIRTINA BİNMEK GİBİ BİR 
DERDİMİZ YOK”  

Çokaslan, “Şuanda bizim aldığımız herhangi bir destekleme yok. Devletimiz tabii ki destekleme veriyor ama çok hantal bir yapıya sahip. Destekleme alabilmek için bir proje yapacaksınız,  yapacağınız bu proje ile ilgili bilgi veriyorsunuz, 5 ay sonra askıya çıkacak,  daha sonra ihale yapılacak ve sonra makine alım süreci var. Bir tabir vardır  ‘Akıllı düşünene kadar deli vurur geçer’ hesabı. Yatırım teşviklerimiz maalesef direk yatırım yapacak kişilere değil de daha çok yatırımla alakası olmayan kişileri teşvik etmek gibi bir yapısı var. Ben teşvik sisteminin şu şekilde olması gerektiğini düşünüyorum. Yapılması gereken firmaya bir görevli gönderilecek,  bir hafta gözlemleyecek,  raporunu hazırlayacak ‘bu firmanın şunlara ihtiyacı var,   desteklenmesi gerekiyor’ gibi yapılabilir.
Bana hibe verilmesin böyle bir talebim yok.  Yani bizim devletin sırtına binmek gibi bir derdimiz yok bilakis devletimizi omuzlamaya çalışan insanlardan biriyiz. Şunu da belirteyim bizler bu  mücadeleyi veriyoruz ama ilgili kuruluşlardan  bir yetkili, siz ne yapıyorsunuz ?,  ne üretiyorsunuz?, bir sıkıntınız var mı? diye soran yok. Tabiî ki onlarında işi yoğundur ama ben 35 kişiyi, 150 kişi yapacağım diyorsam  burada durup düşünmek lazım.  Devlet bizim. Devleti biz ayakta tutarsak,  Devletimiz güçlü iri diri olursa kısacası bu gün ben göğsümü gere gere ticaret yapıyorsam bu Devletimizin sayesinde oluyor. Ama isterdim ki işletmeyi yerinde görüp,  bir kişi gelip işletmeyi firmayı inceleyip anında çözümler üretilmeli.  Yoğun çalışma temposu içerisindeyken, bir de yasaları bilmek zorsundasınız.
Ben hibe beklemiyorum.  Sadece ve sadece prosedürlerle önümüzü tıkamasınlar yeterli. Ama son dönemlerde sanki bu konularda iyileştirme çalışmaları olduğunu hissediyorum.  Bir zaman bir Valimiz “Yatırımcı benim başımın tacıdır. 24 saat telefonum açık,  vebal veriyorum Her durumda veya sıkıntısını için beni aramayan kişi vebalde kalır”  demişti. 
İşte bunu bir Vali’den duymak,  bir yetkili, ilgili makamdan duymak yatırımcıya büyük bir moral oluyor. Bizi yoracak değil önümüzü açacak insanlar lazım. Profesyonel ekiplerle profesyonel iş yapmaya çalışıyoruz.” dedi.

BİZİM DERDİMİZ 
PARA KAZANMAK DEĞİL

Tarım alanında yapılan çalışmalarda insanlara zahmet verici durumların önüne geçeceğiz. Üreteceğimiz makine ve ekipmanlarla insanları yorucu işlerden uzaklaştıracağız.  
Biz ürünlerimizin arkasındayız, ürünlerimizin hepsi belgelidir. Bizim derdimiz para kazanmak değil,   insan kazanmaktır” şeklinde konuştu.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İnce’den “ince” vaatler
İnce’den “ince” vaatler
Kendi işinin patronu ol
Kendi işinin patronu ol