Advert
Advert

“Hafızsız aile kalmasın” projesi

Niğde Müftülüğü Sazlıca Beldesi Sami Efendi yatılı Kur’an Kursu’nda “Hafızsız aile kalmasın” projesi hayata geçiriliyor.

“Hafızsız aile kalmasın” projesi
“Hafızsız aile kalmasın” projesi
Bu içerik 1415 kez okundu.

Niğde müftülüğü Sazlıca Beldesi Sami Efendi yatılı Kur’an  Kursu’nda “Hafızsız aile kalmasın” projesi hayata  geçiriliyor.

Yaklaşık 2 yıl önce inşaatına başlanan ve 6 ay önce tamamlanan Sami Efendi yatılı Kur’an Kursu’nda  öğrenci kayıtlar devam ediyor.

 “HAFIZSIZ AİLE KALMASIN!” projesi ile öğrencilerin okulları ile beraber akademik başarılarını destekleyerek hafızlık yapabilmelerine imkân sağlanacak. Programa alınan öğrenciler İmam Hatip Ortaokulu programı ile birlikte hafızlık çalışmalarını yürütürken, yapılan sosyal etkinlikler (futbol, voleybol, basketbol, piknikler vb..) ile de öğrencilerin ruhsal ve sosyal açıdan gelişmelerine yardımcı olacak faaliyetlerde gerçekleştirilecek.

Bu proje kapsamında 150 öğrenci alınacak.Başvurunun 150 den fazla olması halinde Yazılı sınav veya Mülakat sınavına göre Yaz dönemi programına 150 öğrenci alınacak. Yaz dönemi programında yeterli görülen öğrenciler projeye katılma hakkı kazanacak.

“HAFIZSIZ AİLE KALMASIN!” projesine katılma hakkı kazanan öğrenciler;  Niğde Müftülüğü Sazlıca Beldesi Sami Efendi Erkek Kur’an Kursunda yatılı olarak kalmak suretiyle okul ve hafızlık eğitimlerine devam edecekler. Bu çalışma ile öğrencilerin iki yıl içerisinde hafızlıklarını tamamlamaları amaçlanıyor.

HAFIZ ANNESİ, HAFIZ BABASI OLMAK İSTİYORSANIZ…

Niğde  merkez ilçelerine bağlı ilkokullarda 4. Sınıf da okuyan erkek öğrenciler için başlayan kayıtlar 20 Nisan tarihine kadar devam edecek.

Başvuru formları okul idaresinden, Niğde il Müftülüğünden, Kur’an kursundan veya www.samiefendiderneği.com adresinden temin edilebilecek.

SAMİ EFENDİ DERNEĞİNİN FAYDASI TÜM İNSANLIĞA ...

Niğde müftülüğü Sazlıca Beldesi Sami Efendi yatılı Kur’an Kursu yetkilileri Kur’an  Kursu’nda  gösterecekleri  faaliyet, vizyon, misyon ve amaçlarına ilişkin detaylı  açıklamalarda  bulundular.

Sami Efendi yatılı Kur’an Kursu yetkilileri tarafından yapılan açıklama şöyle:

“Diyanet İşleri Başkanlığı Niğde Müftülüğü ile beraber yürüttüğümüz 30 hafız öğrenci kapasiteli Yatılı Hafızlık Kur’an Kursumuz artan öğrenci taleplerini karşılamak için 6000 m2 arsayı satın almıştır. Daha önce sadece Niğde içindeki Kur’an âşıklarına (Hafız öğrencilere) hitap eden hafızlık kursumuz 6000 m2 üzerinde yapımı biten yeni Hafızlık Külliyemiz ile tüm Türkiye’deki hafız olmak isteyen ve akabinde Arapça ve dini ilimleri öğrenmek isteyen öğrencilerimize hizmet verecektir. Şu ana kadar okuyan hafız öğrencilerimizden hiçbir ücret almadık. İnşallah bu kursumuzda da almayacağız. Tamamen halkımızın bağışları ile bu faaliyetlerimizi sürdüreceğiz. Bu kursumuz 106 hafız yatak kapasiteli ve 44 Arapça ve dini eğitim yatak kapasiteli olmak üzere toplam 150 öğrenci kapasitelidir. Bu Külliyemizin birinci, ikinci ve üçüncü katları 1.066 m2 lik olmak üzere toplam 3.200m2 kapalı alanlıdır. Kursumuz yaş gruplarına göre üç bloktan oluşmaktadır. (ortaokul, lise ve üniversite gibi) Her blok da 50 öğrencinin ayrı ayrı sosyal tesisler vardır.  Toplam 13 derslik, 34 yatakhane, 3 kütüphane, yönetici odaları, revir, belletmen odaları, 180 kişi kapasiteli yemekhane, 145 m2 mescit,  sosyal tesis, futbol, voleybol ve basketbol sahaları vardır. “ L“şeklinde tamamen Osmanlı mimarisi tarzında yapılan Hafızlık Külliyemizin Merkezimizde Orta bahçede Havuz Sistemli bir abdest alma yeri olacaktır inşallah.

Sami Efendi küllüyemize; içinin mefruşatı ile birlikte toplam iki milyon beş yüz bin tl harcanmıştır.

Temelleri Allah rızası ve korkusu üzerine atılan hafızlık külliyemiz tamamlanınca Niğde il müftülüğüne devredilmiştir. Bundan önceki kursumuz gibi Diyanet işleri Başkanlığı Niğde il müftülüğü ile beraber ve uyum içinde edepli nesiller yetiştirmek için çalışacağız.

Yani iki milyon beş yüz bin tl’lik yatırım devletimizin hizmet verdiği bir kur’an kursu oldu.

derneğimizin 1. faydası devletimize. 

Burada öğretici hocalar dâhil 30-40 personel istihdam edilecek

2. faydası insanlığa.

Burada senede 150 edepli öğrenci okuyacak inşallah 3. faydası genç nesillerimize,

Bu binanın yapılmasına katkı maddi, manevi katkı sağlayanlar da inşallah karşılığını Allah’ımızın katında alacaklar,

4. faydası da hayır sahiplerine

Veha keza ve ha keza Sami Efendi derneğinin faydası tüm insanlığa ...

Ve şu dua ile bitiriyoruz

Ey rabbimiz bizler ahiret alemine hicret ettiğimizde arkamızdan  sadaka verecek, hayırlar yapacak, bizim için dua ve istiğfar edecek nesiller yetiştirmeyi nasip et inşallah.

MİLLET ADAMI R.TAYYİP ERDOĞAN’I

MİLLETİN KUR’AN KURSUNUN

AÇILIŞINA BEKLİYORUZ..

Allah sevgisi, Allah rızası için  1 Şubat 2015 tarihinde “Ey rabbimiz, bizden bu hayırlı işi kabul et; hakikaten sen duâmızı işitici, niyetimizi bilicisin. Dualarıyla; kimseyi incitmeyen, kimseden incinmeyen nesiller için parolasıyla inşaallah takva üzerine temellerini attığımız, 150 kişi kapasiteli Niğde il müftülüğü sazlıca beldesi Sami Efendi yatılı hafızlık erkek kur’an kursu siz değerli halkımızın katkıları ile yapımı bitmiş ve hizmete başlamıştır... hamdolsun Rabbimize.

Biz tüm yardımsever halkımıza, esnafımıza, bizleri dualıyla destekleyen kardeşlerimize teşekkürlerimizi sunuyoruz. Allah hepinizden ve hepimizden razı olsun inşaallah.

Burasını yılda 150 öğrencinin eğitim göreceği bir fabrika olarak düşünürsek; yılda 150 öğrenci üretim kapasiteli, fabrikamızın ortakları, hissedarları siz değerli kardeşlerimiz, hammaddesi yavrularımız çocuklarımızdır. Bu fabrikanın kârı; hepimizin inşaallah.

Burda birde çağrıda bulunmak istiyorum.

İç anadolunun en güzel hafızlık külliyesinin açılışına, sayın cumhurbaşkanımızı, başbakanımızı ve Diyanet işleri başkanımızın katılımlarını bekliyoruz inşaallah”

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Muzaffer Şahiner hayatını kaybetti
Muzaffer Şahiner hayatını kaybetti
İYİ Parti’de  istifa
İYİ Parti’de istifa