Tarımda saman faydaya dönüştürmeli

Tarımda saman faydaya dönüştürmeli
Tarımda saman faydaya dönüştürmeli Tuncay Aytaş
Bu içerik 235 kez okundu.

Niğde Ziraat Odası Başkanı Veli Kenar yaygın kanaatin aksine samanın çiftlik içerisinde ve hayvancılıkta önemli bir değer olduğunu belirtti. 
Özellikle hububat ve bunu takiben fasulye hasadı ile birlikte bu bitkilerin samanı ile ilgili üreticilerin bilgilendirilmesi gerektiğine değinen Niğde Ziraat Odası Başkanı Veli Kenar; “ Öncelikle hayvan beslemede değerlendirilen saman düşük hatta yok sayılan besleme değerinin yanında kaba yem üretiminin yetersiz olduğu ilimizde geviş getiren hayvanların sindirim sisteminin düzenli bir şekilde çalışması için kullanılabilmektedir. Kaliteli kaba yem temininin yetersiz antakya escortğı durumlarda saman bu görevi üstlenebilmektedir. Hayvan beslemede saman ancak yeterli ve kaliteli kaba yem üretimine ulaşıldığı zaman terk edilebilir” dedi.                                                                                                                                 
Kenar; “İlimiz toprakları organik maddece çok fakir olduğundan anız artıkları hasadı takiben toprağa karıştırılarak toprağın su tutma kapasitesi arttırılmış olur. Uygulanan gübre ve su gibi maliyeti yüksek girdilerin yıkanarak topraktan uzaklaşmasına engel olunur. Hububat hasadından artan sap ve saman hayvan altlığı olarak kullanıldığında hem hayvan gübresinin değerini artırır hem de toprakta tutunmasına yardımcı olur. Altı kuru kalan hayvanlar da daha sağlıklı ve verimli olurlar. Basit balyalamalarla ya da kuru bir depoda kolaylıkla saklanabilen saman besleme değeri az da olsa tarımda faydaya dönüşebilmektedir” diye konuştu.  
Artan hayvan varlığını beslemek için kaliteli kaba yem üretiminin hızla artması gerektiğini, bu gerçekleşene kadar da samandan bu yönde yararlanmaya devam edilmesinin doğru olacağını belirten Kenar; Yaklaşan hasat sezonu nedeniyle üreticilere de yüksek verim ve hayırlı kazançlar diledi.                                                                      

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Metruk Yapılara Polis Denetimi
Metruk Yapılara Polis Denetimi
Vali Şimşek Sevgi Çocuklarının Konuğu Oldu
Vali Şimşek Sevgi Çocuklarının Konuğu Oldu

seks shop | seks shop | seks shop | istanbul seks shop | istanbul seks shop | istanbul sex shop | sex toys istanbul