Advert

Niğde’de 'Evet Platformu'ndan Ortak Çağrı

Niğde’de 30 sivil toplum kuruluşunun bir araya gelerek oluşturduğu 'Evet Platformu' adına açıklama yapan Muharrem çiftçibaşı 16 Nisan’da ve sürecin ‘Evet’ ile sonuçlanması için gayret içerisinde olacaklarını söyledi.

Niğde’de 'Evet Platformu'ndan Ortak Çağrı
Niğde’de 'Evet Platformu'ndan Ortak Çağrı
Bu içerik 1259 kez okundu.

Niğde’de 30 sivil toplum kuruluşunun bir araya gelerek oluşturduğu 'Evet Platformu' adına açıklama yapan  Muharrem çiftçibaşı  16 Nisan’da ve sürecin ‘Evet’ ile sonuçlanması için gayret içerisinde olacaklarını söyledi.

‘Evet Platformu’nu oluşturan STK’lar Niğde öğretmen evinde bir araya gelerek açıklama yaptı. Platform adına basın açıklamasını yapan Muharrem Çiftçibaşı, “16 Nisan 2017 Pazar Günü Anayasa değişikliği maddeleri halkımızın oyuna sunulacaktır. Halkın vereceği karar sonrası Anayasa değişikliği kabul ya da ret edilecektir. Bu aşamada Otuz STK'dan oluşan Niğde EVET Platformunun da ülkemizin mevcut durumu ve geleceğe dair söylecekleri var” dedi.

Çiftçibaşı açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Türkiye çok kritik, çok zor günlerden geçiyor. Hemen yanı başımızda haritalar değiştiriliyor. Ümmetin son kalesi Türkiye küresel saldırılarla karşı karşıya. 15 Temmuz'da bunu başararnadılar. İnşallah bundan sonra da başaramayacaklar. 15 Temmuz'da millet meydanlarda kahramanca tankların önüne yatarak, kurşunlara gövdesini siper ederek bu alçakça işgal girişimini engelledi. Ama bu saldırılar ve kuşatmalar sadece tanklarla, silahlarla, kurşunlarla yapılmıyor. Yıllarca Türkiye'yi istikrarsızlaştırmak, ekonomisini çökertmek ve yargıyı, eğitimi, sosyal hayatı dizayn etmek isteyen küresel güçler ve işbirlikçileri millet iradesine ipotek koyarak, parlamentoyu kilitleyerek Türkiye'yi sürekli durdurdular. Halkın değerlerine savaş açtılar. Büyük çoğunluğu Müslüman olan bir ülkede yıllarca başörtüsü yasaklandı. İmam Hatiplerde ve meslek liselerinde okuyan çocuklarının üniversitelere girmesi katsayı uygulamasıyla engellendi. Darbeler yaptılar. Partileri kapattılar. TBMM'nin Cumhurbaşkanını seçmesine bile tahammül edemediler. Hukuk, 367 saçmalığına kurban edildi. Millet bunları asla unutmuş değil.

İşte son 15 yıldır bu uygulamalar birer birer ortadan kaldırıldı. Türkiye istikrarlı bir yönetime kavuştu. Ekonomisi güçlendi. Sosyal barış sağlandı. Türkiye sadece kendi içinde değil, dışarıda da sözü dinlenen büyük bir aktör haline geldi. Bütün bunlar parlamenter sistemin yol açtığı bu krizlere rağmen Recep Tayyip Erdoğan gibi güçlü bir liderle gerçekleşti. Ama Türkiye'nin başında her zaman böyle güçlü liderler olmayabilir. İşte bu yüzden siyasi ve ekonomik istikrarı sağlayacak güçlü bir sisteme de ihtiyacımız var. İşte bu yüzden, güçlü bir Türkiye için yeni anayasaya evet diyoruz.

Türkiye 94 yıldır parlamenter sistemle yönetiliyor. 94 yılda 65 iktidar değişti. Yani her bir buçuk yıla bir hükümet düşüyor. Bu hükümetlerin birçoğu da koalisyon hükümetleri. Buna her on yılda bir yapılan darbeleri de eklersek,Türkiye'nin istikrar kazandığı ve büyüdüğü dönemler Menderes, Özal, Erbakan ve AK Partinin iktidar-olduğu dönemlerdir sadece. Bu dönemlerde de askeri, bürokratik ve yargı vesayeti halkın seçtiği iktidarları sürekli durdurmaya çalışmış, frenlemiş, bloke etmiştir. Bu sistem halka ve halkın seçtiği parlamentoya güvenmeyen vesayetçi bir sistemdir.

Türkiye bu parlamenter sistemle tam anlamıyla kayıp yıllar yaşadı. Yıllardır Türkiye'ye ayak bağı olan bu askeri, bürokratik ve yargısal vesayetten kurtulmak için, bu yeni Anayasa düzenlemeleri bize büyük bir şans sunuyor. Türkiye ilk kez siviller eliyle yapılmış, sivil bir Anayasaya kavuşacak inşallah. Millet olarak bu şansı iyi değerlendirmeli ve asla kaçırmamalıyız. İşte her türlü vesayetten kurtulmak için de evet diyeceğiz.

Türkiye ne yazık ki, darbelerin bayram olarak kutlandığı günler yaşadı. 1960'da Menderes'i asanlar, 27 Mayıs'ı demokrasi bayramı olarak kutladılar. 1961'deki Cumhurbaşkanlığı sürecinde siyasi parti liderleri bir odaya sokuldu ve aday çıkaramazsınız denildi. Cumhurbaşkanlığına aday olan Prof. Ali Fuad Başgil silah tehdidiyle senatörlükten istifa ettirildi. Bu millet 115 defa Cumhurbaşkanlığı seçimi yapıp, Cumhurbaşkanı seçemeyen Meclisi gördü. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in Başbakan Bülent Ecevit'e anayasa kitapçığı fırlattığı günleri de yaşadık. Evet, bu ülke, bu millet bütün bunları gördü ve yaşadı. Bugün demokrasi adına, hukuk adına yeni Anayasa'ya karşı çıkanlar işte böyle bir ideolojik ve darbeci zihniyetin varisleridir. Türkiye'nin artık bu darbe Anayasalarından bir an önce kurtulması gerekiyor. Darbe anayasalarından kurtulmak için de yeni Anayasaya evet diyoruz.

Koalisyonlar bu ülkeyi gerçekten yordu. Herkes çok iyi biliyor ki, ekonomimizin büyüdüğü dönemler koalisyonların olmadığı istikrar dönemleri. Koalisyonlardan ve krizlerden kurtulmak, güçlü bir ekonomiye kavuşmak için de evet diyoruz. Bizler Niğde sivil toplum örgütleri olarak biliyoruz ki, güçlü bir Türkiye'ye,          •
istikrarlı bir Türkiye'ye, her türlü vesayetten kurtulmuş bir Türkiye'ye, ihtiyacımız var. İşte Güçlü bir Türkiye için biz Evet diyoruz, Evet diyeceğiz.

İstiklal,

istikbal,

istikrar, için EVET EVET EVET” ifadelerini kullandı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Uzman Çavuş Son Yolculuğuna Uğurlandı
Uzman Çavuş Son Yolculuğuna Uğurlandı
Metin Usta’ya Son Veda
Metin Usta’ya Son Veda