Advert
Advert

Başbakan Yıldırım, STK Buluşmaları Programına Katıldı

Başbakan Yıldırım, STK Buluşmaları Programına Katıldı
Başbakan Yıldırım, STK Buluşmaları Programına Katıldı
Bu içerik 670 kez okundu.

Niğde Ticaret ve Sanayi Odası (NiTSO) ev sahipliğinde, Başbakan Binali Yıldırım'ın katılımlarıyla düzenlenen STK Buluşmaları yemeğine, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı  Faruk Özlü, Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan,  Niğde Valisi Ertan Peynircioğlu, Niğde Milletvekilleri Erdoğan Özegen ve Alpaslan Kavaklıoğlu, Niğde Belediye Başkanı Faruk Akdoğan, Ömer Halisdemir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adnan Görür, Jandarma Komutanı J.Albay İdris Tataroğlu, Niğde Emniyet Müdürü Ali Kemal Kurt, kurum müdürleri, protokol üyeleri, Niğde Ticaret ve Sanayi Odası meclis Üyeleri, sanayiciler ve iş adamları, FETÖ'nün darbe girişimi sırasında şehit edilen Astsubay Kıdemli Başçavuş Ömer Halisdemir'in babası Hasan Hüseyin Halisdemir katıldı.

 Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren NiTSO Yönetim Kurulu Başkanı Şevket Katırcıoğlu; “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından başlatılan ve daha sonra 9 Şubat tarihli Resmi Gazetede yayınlanan 687 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile mevzuatı şekillenen İstihdam Seferberliğinin işsizliği azaltacağına, ekonomiyi canlandıracağına can-ı gönülden inanıyoruz.

 Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerin finansman sorunlarının giderilmesine katkı sağlamak amacıyla faizsiz olarak verilen KOSGEB kredi destekleri, Kredi Garanti Fonu Destekleri, Alacak  yapılandırmaları ve vergi sicil afları gibi yapısal adımlar iş dünyasını gelecek adına umutlandırmaktadır. Bu olumlu gelişmeler için başta Sayın Cumhurbaşkanımıza, başbakanımıza, bakanlarımıza ve emeği geçenlere teşekkürlerimizi sunuyorum.

 Sayın Başbakanımız ve bakanlarımız da aramızdayken, Sanayicilerimizi ve ilimiz ekonomisini etkileyen birkaç konuya değinmek istiyorum. Öncelikle Ticaret ve Lojistik avantajı sağlayacak, ayrıca yolcu taşımacılığı faaliyetlerini de kolaylaştıracak olan yüksek hızlı konusunu dile getirmek istiyorum.  Kayseri, Nevşehir, Aksaray, Konya, Adana ve Antalya bağlantılı hızlı tren projesinde Niğde bulunmamaktadır. Yüksek Hızlı tren hattının ilimiz sınırlarını da kapsayacak şekilde bağlantısının sağlanması en büyük arzumuzdur.

 Bir diğer konuda; günümüz şartlarında ve geleceğin Türkiye’sinde önemli bir yere sahip olacak ülke ihracatının artmasında önemli yer tutacak ve Karayolu, demiryolu, hava yolu ve deniz yolunun birbirleriye entegre edilmesiyle taşıma ve iş gücü maliyetini azaltacak, hızlı ve güvenilir taşıma imkanları sunacak ülkenin kuzeyi, güneyi ve doğusunun kesişim noktası olan İlimiz Ulukışla ilçesine Kuru Yük Limanı kurulması ve Mersin limanına entegre edilmesi ilimiz ve ülkemiz açısından büyük önem arz etmektedir. 

 Diğer bir konumuz ise, İlimize Havaalanı yapımı işi yatırım programına alınmış olup, konunun hızlandırılması hususunda Sayın Başbakanımızın desteklerini bekliyoruz.

 Paylaşmak istediğim son konu, Niğde OSB’de 2004 – 2010 yılları arasında, 5084 ve 5350 Sayılı Yatırımların Ve İstihdamın Teşviki Kanunu kapsamında toplam 729.613,85 m² yüzölçümlü 20 sanayi parseli bedelsiz olarak yatırımcılara tahsis edilmiştir. Arsa bedelleri Hazine tarafından kurumsal yapılanma değişikliği gerekçesiyle bugüne kadar Niğde OSB’ye ödenmemiştir. Ödeme yolunu açacak olan mevzuat değişikliği Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca hazırlanmış olup yasalaşması beklenmektedir. Konunun bir an önce çözüme kavuşturulmasını arzu etmekteyiz" dedi.

 Konuşmalarını gerçekleştiren Başbakan Binali Yıldırım, Türkiye'de 1983'ten bu yana terörle görülmemiş bir mücadele verildiğini dile getirdi ve "Bakın buradan söz veriyorum, bu terör belasını milletin gündeminden çıkaracağız." ifadesini kullandı.

 Başbakan Yıldırım, terörün ülke kaynaklarını tükettiğini, vatandaşları birbirine düşürdüğünü, birlik ve beraberliğe zarar verdiğini ancak cumhurbaşkanlığı hükümet sistemiyle, terörle daha etkili mücadele edileceği söyledi.

 Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemiyle ülkede zamanın daha iyi kullanılacağını ifade eden Yıldırım, şöyle devam etti: 

 "Çünkü bürokrasi basitleşecek. Ekibini,  Türkiye'yi yönetecek cumhurbaşkanını vatandaş seçecek. 'Efendim güvenoyu kalktı, Meclis denetimi kalktı.' Hiçbir şey kalkmadı, vekillerden aldık, asıllara veriyoruz. Diyoruz ki, vatandaş seçiyor, güvenoyunu sandıkta veriyor. Ondan sonra çalış. Bu arada da boş bırakmıyor, Meclis'te milletvekilleri daha çok güçleniyor. Çünkü bugün milletvekili kanun teklifi veremiyor. Teorik olarak veriyor da sonuç yok. İktidar partisi kabul ederse olur, etmezse hiçbir şey olmaz. Şimdi böyle değil, iktidarı, icraatı yasamadan ayırıyoruz."

 Yıldırım, halk oylamasına 19 gün kaldığını, son sözü milletin söyleyeceğini anımsatarak, " Türkiye enerjisini tüketerek, çeşitli dirençlerle mücadele ederek bu yolculuğa devam mı edecek? Tek yolda yolculuk mu yapacak, yoksa bölünmüş yollara, otoyollara mı geçecek? Buna karar vereceğiz. Bu kararı biz veremiyoruz. Otoyol yapılacaksa biz yaparız, siz yeter ki emredin. Ama bu demokrasi otoyolunu, anayasa otoyolunu biz yapamıyoruz. Bu, sizin işiniz. Siz yaparsanız ondan sonra biz koşmaya devam ederiz." diye konuştu.

  "ÜLKENİN REFAH SEVİYESİNİ YÜKSELTTİK"

 AK Parti'nin göreve geldiği günden itibaren  Türkiye'nin gelişimi ve ülke ekonomisi için çok gayret gösterdiğini, ülkenin refah seviyesini yükselttiğini anlatan Yıldırım, dünyanın en büyük projelerini yaptıklarını belirtti.

 Yıldırım, öte yandan,  Niğde için 15 yılda 9 milyar yatırım yapıldığını,  Niğde'nin ihtiyacı olan havalimanını da inşa edeceklerini bildirdi.

 Niğde'ye yaptıkları diğer yatırımları da anlatan Yıldırım, kendilerine gösterilen ilgi ve sıcak karşılamadan dolayı Niğdelilere ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerine teşekkür etti.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İnce’den “ince” vaatler
İnce’den “ince” vaatler
Kendi işinin patronu ol
Kendi işinin patronu ol