Advert

AYM Başkanlığına Zühtü Arslan Yeniden Seçildi

AYM Başkanlığına Zühtü Arslan Yeniden Seçildi
AYM Başkanlığına Zühtü Arslan Yeniden Seçildi Tuncay Aytaş
Bu içerik 518 kez okundu.

Anayasa Mahkemesi'nde Zühtü Arslan yeniden başkanlığa seçildi.
Zühtü Arslan 4 yıl daha AYM başkanlığını yürütecek. Arslan'ın görev süresi 10 Şubat'ta doluyordu. Anayasa Mahkemesi'nin Kuruluşu ve Yargılama Usulleri Hakkında Kanun'a göre, mevcut başkanın görev süresinin sona ermesinden önceki iki ay içinde seçimin sonuçlandırılması gerekiyor. Başkan, Genel Kurul tarafından üyeler arasından gizli oyla ve üye tam sayısının salt çoğunluğuyla dört yıl için seçiliyor. Görev süresi biten başkanlar yeniden aday olabiliyor.
ZÜHTÜ ARSLAN KİMDİR?
1.Ocak 1964 tarihinde Yozgat’ın Sorgun ilçesinde doğan Arslan, ilk ve ortaöğrenimini Sorgun’da tamamladı. 1987 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümünden mezun oldu. Yüksek lisansını İngiltere’de Leicester Üniversitesi Hukuk Fakültesinde insan hakları ve sivil özgürlükler alanında, doktorasını da aynı Fakültede anayasa hukuku alanında yaptı. 2002 yılında doçent, 2007 yılında ise profesör unvanını aldı. 2001 yılında bir süre Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde çalıştı. Ayrıca 23.12.2010 tarihinden itibaren Basın İlan Kurumu Genel Kurul üyeliği görevini yürüttü. 2009 yılında başkanlığına atandığı Polis Akademisinde uzun yıllar lisans ve lisansüstü düzeyde “Anayasa Hukuku”, “İnsan Hakları”, “Devlet Kuramları” gibi dersler verdi. Ayrıca 2000-2003 yılları arasında Bilkent Üniversitesinde “Turkish Public Law” dersini, 2003-2009 yılları arasında da Başkent Üniversitesinde “Hukuk ve Siyaset” dersini verdi.
Arslan, Yükseköğretim Genel Kurulu'nca gösterilen üç aday arasından 17.04.2012 tarihinde Anayasa Mahkemesi üyeliğine seçildi. Arslan, Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu'nca 10.Şubat 2015 tarihinde Anayasa Mahkemesi başkanlığına seçilmişti.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Metruk Yapılara Polis Denetimi
Metruk Yapılara Polis Denetimi
Vali Şimşek Sevgi Çocuklarının Konuğu Oldu
Vali Şimşek Sevgi Çocuklarının Konuğu Oldu