Advert

‘Sosyal Hizmetlerden 10 Milyon Kişi Faydalandı’

‘Sosyal Hizmetlerden 10 Milyon Kişi Faydalandı’
‘Sosyal Hizmetlerden 10 Milyon Kişi Faydalandı’ Tuncay Aytaş
Bu içerik 367 kez okundu.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, çocuk, kadın, engelli, yaşlı hizmetleri ile şiddet mağdurları, madde bağımlılığı, sosyal yardımlar gibi birçok alanda hizmet vermesi amacıyla açılan sosyal hizmet merkezlerinden geçen yıl 10 milyon vatandaşın faydalandığını bildirdi.
Bakan Selçuk , ihtiyaç sahiplerini tespit ederek, sosyal hizmet müdahalesini ve takibini gerçekleştiren SHM’lerde, çocuklara, gençlere, kadınlara, erkeklere, engellilere, yaşlılara ve ailelerine koruyucu, önleyici, destekleyici, geliştirici hizmetler ile rehberlik ve danışmanlık hizmetleri verildiğini belirtti.
Gerektiğinde kamu kurum ve kuruluşları, yerel yönetimler, üniversiteler, sivil toplum kuruluşları ve gönüllülerle iş birliği içinde bu hizmetlerin koordine edildiğini dile getiren Bakan Selçuk , merkezlerde ayrıca aile içi şiddeti önleme ve rehberlik, madde bağımlılığı ile mücadele, sosyo-ekonomik destek, şehit ve gazi ailelerine yönelik hizmet başvuruların da değerlendirildiğini söyledi.
“Sosyal Hizmet Merkezlerimizin Sayısının 2023 Yılına Kadar 424’e Ulaşmasını Hedefliyoruz”
Bakan Selçuk, şunları kaydetti: “Çocuk, kadın, engelli, yaşlı hizmetleri ile şiddet mağdurları, madde bağımlılığı, sosyal yardımlar gibi birçok alanda hizmet vermesi amacıyla açılan Sosyal Hizmet Merkezlerinden geçen yıl 10 milyon vatandaşımız faydalandı. Sosyal hizmet merkezlerin sayısı, 2013’te 120 iken 2018’de 321’e ulaştı. Geçen yıl ise 45 SHM hizmet vermeye başladı. 43 ilde ise 2023’e kadar planlanan merkezlerin tamamı hizmete açıldı. Nöbetçi meslek elemanlarının bulunduğu ve 7/24 esasına göre çalışan merkezlerin sayısını, 2023 yılına kadar 424’e ulaştırılmasını hedefliyoruz.”
ŞÖNİM’in Olmadığı İllerde SHM’LER Devreye Giriyor
SHM’lerde uygulama, eğitim ve danışmanlık, şehit yakını ve gaziler ile diğer kurumların müdahalesini gerektiren alanlara yönlendirme gibi 4 genel hizmet alanı bulunuyor. Şiddet Önleme ve İzleme Merkezlerinin (ŞÖNİM) bulunmadığı illerde, bu birimin görevini SHM’ler yapıyor. ŞÖNİM’lerde çalışan psikolojik danışmanlar ve rehberler, öğretmenler, psikologlar, sosyologlar ve sosyal hizmet uzmanları da bu merkezlerde görev alıyor.
Bakan Selçuk geçtiğimiz hafta basın mensuplarıyla bir araya geldiği toplantıda; Engellilerin, hayatın her alanında yer almaları için hükümetleri döneminde yasal düzenlemeler yapıldığını hatırlatmış ve “2002’de kamu kurumlarında 5 bin 77 engelli memur istihdam edilirken 2018’de bu sayının yaklaşık 10 katına çıktığını görmekteyiz.” demişti. Bakan Selçuk ayrıca engelliler için hibe desteğinin yükseltilerek 50 bin liraya çıktığını, 1300’ü aşkın engellinin hibe desteğinden faydalandığını belirterek engelliler için yeni açılacak yatılı merkezlerde gündüzlü bakım hizmetlerini yaygınlaştırmayı hedeflediklerini belirtmişti.
Yeni Gündüzlü Yaşam Merkezleri’nin sayısı artırılıyor ve aktifleştiriliyor
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, mevcut yatılı merkezlerde ve yeni açılacak yatılı merkezlerde gündüzlü hizmetlerin verilmesine yönelik çalışmaların devam ettiğini belirterek, “Yeni Gündüzlü Yaşam Merkezleri’nin, 2019’da engellilerimizin hizmetine sunulması için çalışmalarımıza hız verdik.” demişti. Engellilere yönelik hizmet veren resmi ve özel tüm kuruluşlarda gündüzlü hizmetlerin verilmesi ve bu hizmet modelinin yaygınlaştırılmasını hedeflediklerini ifade eden Bakan Selçuk; merkezlerde engelli çocukların müzik ve resim atölyesi, tiyatro, halk oyunları, drama, ebru gibi etkinliklere de katıldığını bilgisini paylaşmıştı.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Metruk Yapılara Polis Denetimi
Metruk Yapılara Polis Denetimi
Vali Şimşek Sevgi Çocuklarının Konuğu Oldu
Vali Şimşek Sevgi Çocuklarının Konuğu Oldu